Kako se rešiti iz ječe čustvenega izsiljevanja?

18. 11. 2017 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Kako se rešiti iz ječe čustvenega izsiljevanja? (foto: shutterstock)
shutterstock

Vzpostavljanje pritiska, vzbujanje občutkov krivde, grožnje z odtegovanjem ljubezni: čustveni izsiljevalci naredijo vse, da pridobijo pozornost in naklonjenost.

Vsak od nas se občasno ali pa tudi zelo pogosto znajde v položaju, ko nas naši najbližji karajo, da se denimo premalokrat oglasimo doma, premalokrat telefoniramo in sporočimo, kako nam gre ... Sosedova hčerka pa denimo vsak dan pokliče mamo in jo povpraša, ali kaj potrebuje.

Ljudi, ki nam 'očitajo', da jim namenjamo premalo pozornosti, srečamo prav povsod.

V službi, v prijateljskem krogu, v partnerstvu in seveda tudi v lastni družini. Vsi ti so pripadniki mafije občutkov. Njihovo orožje so stavki: "Če bi me resnično imela rada ..." Njihov cilj: želijo manipulirati z nami in nas za vsako ceno pripraviti do tega, da naredimo nekaj, kar želijo. Preberite najpogostejše tipe in kako 'ravnati' z njimi.

Igranje žrtve

Nekateri pripadniki mafije občutkov so tako dobro 'izurjeni', da ne vzbujajo sočutja samo z besedami, temveč obvladajo tudi mimiko.

Kot bi želeli sporočiti: "Poglej, kako hudo mi je!" Sporočilo, ki se skriva zadaj: "Poskrbi zame, da mi bo šlo bolje." Tega seveda ne bi nikoli rekli neposredno, temveč svoje zahteve skrijejo za trpeč pogled, pogosto pa se pridružijo še stokanje in solze. Stalno se opisujejo kot žrtve. Ne pustite se spraviti na limanice. Tako nemočni, kot te 'žrtve', ste vi zelo redko. Za vašo pomoč taki ljudje vedno zahtevajo nekaj za povračilo. In to s stavki: "Dobra prijateljica/hčerka/vnukinja ... ima vedno čas!"

Še posebej se morate take vloge, če bi jo zaigrali sami, izogibati v partnerskem odnosu. Kaj hitro se zgodi, da partnerski odnos nato temelji samo še na medsebojnem jaz tebi, ti boš pa meni ...

Kako se lahko odzovete: vsi vemo, da mora biti prava ljubezen brezpogojna – tako v družini in partnerstvu, kot tudi v prijateljstvu. Zelo jasno pokažite, da je vsak zase odgovoren za svoja čustva in občutke. Tudi če ne ravnate po zamislih "žrtve", ste še vedno dober človek. Naučite se ločiti lastne občutke od čustev drugih. Moto: težava je od tistega, ki jo ima. Naj vam tudi ne bo odveč večkrat reči ne. prava prijateljica bo to razumela.

Neprestani nadzornik

"Zakaj me ne pokličeš nazaj?" ali pa: "Že pred tremi urami sem ti napisala SMS!" To je tehnika teh stalnih nadzornikov. Njihov cilj: v nas vzbuditi slabo vest. Pogosto se tudi pritožujejo, da niso dovolj informirani ("Sploh mi nisi povedala, da si si kupila novo torbico!"). Posebej občutljivo se odzovejo, če izvejo, da smo veliko prostega časa preživeli tudi z drugimi. Včasih nas celo poskušajo izolirati od prijateljev, partnerja itd.

Ozadje: ti ljudje se večinoma bojijo, da niso dovolj prisotni v našem življenju.

Za tem se pogosto skriva pomanjkanje samozavesti ali pa strah, da oseb ne bodo mogli zadržati ob sebi.

S takim ravnanjem pa dosežejo ravno nasprotno: njihovo nezaupanje in močno oklepanje pogosto privede do tega, da nismo več radi v njihovi družbi.

Kako se lahko odzovete: ne pomaga, da se ne odzivate na njegove 'pritožbe'. Tak človek namreč ne bo nikoli odnehal nadzorovati. Pomembno pa je, da postavite meje.

Jasno povejte: "Rada te imam, vendar pa ne bom takoj odgovorila na tvoja sporočila!" Ne gre za to, da boste ignorirali čustva in potrebe takega človeka, jasno pa morate povedati, da mora nekaj narediti na svoji samozavesti, ne pa stalno nadzirati druge.

'Primerjevalec'

V to kategorijo se žal pogosto uvrstimo starši. Izpostavljamo, kako uspešen je denimo sosedov otrok, a pri tem pozabimo, da primerjava vedno zveni negativno na tistega, s katerim se ga primerja. Tisti, ki nas z nekom primerja, je pogosto tak, da ne dopušča nobenih protiargumentov. In seveda stalno najde primerjave, da je nekaj 'bolje' od vas.

Kako se lahko odzovemo: nima se smisla opravičevati ali pa poskušati dokazati, da nekaj ne drži. Takim ljudem je namreč vedno pomembno, kaj mislijo ali govorijo drugi. Najboljši je zelo kratek odgovor: "Takšna pač sem!"

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"