Kregajte se konstruktivno in dopustite, da ima sogovornik drugačno mnenje

12. 8. 2015 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Kregajte se konstruktivno in dopustite, da ima sogovornik drugačno mnenje (foto: profimedia)
profimedia

Se še spomnimo matere našega literata Cankarja? Kako je s svojo pasivno agresivnostjo povzročala kreativnemu sinu občutek krivde, kar je lepo popisal v svoji Skodelici kave?

Ko nam nekaj ni všeč, ko se z nečim ne strinjamo ali ko nam kdo hodi po živcih, smo 'po slovensko' vzgojeni, da moramo 'potrpeti'. Danes pa vas bom pozvala, da spremenite takšen način reakcije na vse tiste dražljaje in izzive, ki seveda prihajajo v naše življenje na dnevni osnovi, tako da se boste naučili na ustrezen način sogovorniku sporočiti, da niste enakega mnenja.

Opažam, da se mnogo ljudi res ne zna ustrezno odzvati na pritiske vsakodnevnih dogodkov.

Nekako niso opremljeni s tem, kako primerno komunicirati. Lahko ločimo dve glavni skupini glede reakcije oziroma odziva, ko se z nečim ne strinjamo. V eni so ljudje, predvsem me dame, ki ne znamo reči 'ne', o čemer sem pisala že nekajkrat. Rajši smo tiho, se naredimo nevidne ali si zgolj nekaj po tihem zamrmramo v brado, a si ne upamo na glas povedati, kaj nas muči. Uporabimo pasivno-agresivno vedenje, ki je pač tudi nekakšno nasilje. S takšnim odzivom se ne izpostavimo in zato tvegamo, da bo sogovornik napačno sklepal, da se z njim strinjamo. Napaka!

Drugo skupino sestavljajo ljudje, predvsem moški, ki prenagljeno in velikokrat nepremišljeno preburno ali agresivno reagirajo na nekaj, kar jih moti ali jim ni všeč. To znova ni primerna reakcija na informacije ali dejanja, ki nas spravljajo ob živce. Sicer pa v premislek: ali se res moramo vsi o vsem strinjati?

Menim, da ne, kajti vsak od nas ima svojo osebnostno agendo, svoja prepričanja in vzorce, družinsko zgodovino, osebnostne izkušnje in nabrano kilometrino modrosti. Z vso to prtljago se navadno odzivamo na prvi impulz na sebi lasten način. Pomislimo, ali bi se bilo možno strinjati tudi o tem, da se z nečim pač ne strinjamo. O tem premišljujem zadnje čase in ugotavljam, da sploh ni nič narobe s tem, ko imam jaz svoj prav, oseba na drugi strani mize ima prav tako svoj prav in se o vsebini pogovora enostavno ne moreva strinjati.

Zdravo in primerno je, da vsaka pove svoje argumente, zakaj se v predmetni debati ne strinjava, in doseževa 'sporazum', da se enostavno ne strinjava in da nama je to pač v redu, ker bi sicer hitro zašli v agresivno prepričevanje, kdo ima bolj prav. To je nesmiselno. Pred časom mi je moja zelo dobra prijateljica rekla, da se z mano najrajši krega.

Jo debelo pogledam, ker sploh nisem dobila vtisa, da se midve sploh kdaj skregava, pa mi pove, da ji jasno in argumentirano povem, ko se o nečem z njo ne strinjam, ona pove svoja stališča in zaključiva, da je nama čisto po meri, da ostaneva vsaka na svojem bregu lastnega prepričanja. In da nama je to prav.

Vem, takšno vedenje in reagiranje zahtevata zrelega človeka, ki je funkcionalno sposoben sprocesirati svoja stališča sogovorniku na kulturen, vljuden in spoštljiv način, pri tem pa vključi argumente, s katerimi zdravo zagovarja svoje stališče. In enako stori drugi. Če imamo enako stališče ali prepričanje, super! Hitro dosežemo dogovor. Če se ne moremo uskladiti, se nam ni treba na smrt skregati, biti nasilni ali žaljivi, če se kdo z nami ne strinja, temveč ostanemo spoštljivi do drugačnega stališča. Vem, to je zelo redko v slovenskem prostoru, a kaj, ko sem odločena, da nisem tiho in da artikulirano zastopam svoje stališče.

No, da se vrnem k naši Cankarjevi materi. Kako bi morala reagirati na sinov odziv na skodelico kave? Odločno in asertivno bi mu povedala, da ji ni všeč takšen nespoštljiv odnos do nje in da naj si drugič 'kofe' skuha kar sam.

Priporočamo:

Avtorica prispevka sem univerzitetna diplomirana socialna pedagoginja in diplomirana socialna delavka Melita Kuhar, ki vodim projekt Svetovalnica, dosegljiva sem na tel.št. 031 666 168. Če bi se radi naročili na individualno svetovanje ali me kaj povprašali, pišite na: info@svetovalnica.si.

Več o zgoraj napisanem si lahko preberete tudi socialnem omrežju www.facebook.com/Svetovalnica.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord