Te miti škodujejo spancu najstnikov: zato je vaš najstnik tako utrujen

16. 12. 2022
Deli
Te miti škodujejo spancu najstnikov: zato je vaš najstnik tako utrujen (foto: Profimedia)
Profimedia

Ste opazili, da je vaš najstnik utrujen in malce neprespan? Poglejmo, katerim mitom morate nehati verjeti, ker škodijo spancu najstnikov. 

Ko otrok pride v najstniška leta, menimo, da ne potrebuje več veliko spanca, vsaj ne toliko kot prej. In popolnoma vredu je, če je konec tedna dlje pokonci in nadoknadi za vikend, kajne? Poglejmo, ali je res tako in kateri miti škodijo  spalnemu ritmu. 

Nehajte verjeti tem mitom, ki vašemu najstniku kradejo spanec: 

Mit: Najstniki potrebujejo veliko manj spanca kot mlajši otroci

Drži, da najstnikom ne boste odredili počitka po kosilu kot bi ga mlajšim otrokom, vendar to ne pomeni, da imajo dovolj nekaj ur spanca na noč. Še vedno potrebujejo med 8 in 10 ur spanja, mlajši otroci pa med 9 in 11 ur. Večina najstnikov ne doseže tega priporočila, zato se ni ptorebno bati, da bi spali preveč. 

Mit: Ne morem nadzorovati spanca mojega najstnika

Za najstniškega otroka verjetno nimate več tako stroge meje, kdaj mora v posteljo, kot ste jo imeli, ko je bil mlajši. Sedaj se sam odloči, kdaj je zaspan. Vendar lahko kot starš še vedno postavite meje. Lahko npr. določite, po kateri uri ne sme uporabljati elektronskih naprav, spodbujajte ga k večernemu branju, pogovoru ali drugi sproščujoči aktivnosti. Tako se bo prej spravil v posteljo. 

Mit: Najstniki, ki prespijo budilko, so leni

Pravzaprav se najstniki prebujajo precej zgodaj, običajno med šesto in sedmo uro. Morda so budni, a njihovi možgani še spijo. Pouk, ki se začne pred osmo (npr. predura) krati spanec in hkrati poslabša pomnjenje in učenje, saj najstnik še ne more učinkovito slediti pouku. Ponekod so zato začetek pouka že premaknili na kasnejšo uro. 

Mit: Pred testom bi se najstnik moral učiti tudi ponoči

Nihče, niti najstniki in odrasli ne morejo jasno razmišljati, če jim primanjkuje spanca. Če bo najstnik ostal pokonci do poznih ur, se bo prikrajšal za možnost, da bi si zapomnil pomembne informacije. Naslednji dan zaradi zaspanosti ne bo deloval del možganov, ki je zadolžen za iskanje rešitev in najstnik se bo na testu odrezal slabše, kot če bi pred spanjem na hitro ponovil snov in prespal noč. 

Mit: Nemotivirani otroci spijo med poukom

Je vaš najstnik že kdaj zaspal med poukom? Ne, to ne gre pripisati dolgočasni uri, niti neprimernemu vedenju najstnika. Pravzaprav gre za puberteto. Razvoj, spolno dozorevanje in odraščanje povzročijo, da je najstnik čez dan bolj zaspan in občasno zaspi med poukom. Seveda ne boste dovolil, da najstnik prespi šolo, zato doma uvedite zgodnejši odhod v posteljo. 

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord