Kam na sankanje?

3. 3. 2013
Deli
Sankanje  (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Sankanje postaja vse popularnejše, kar ni nič nenavadnega, saj gre za čudovito zimsko zabavo, ki je primerna za staro in mlado. Kaj potrebujete? Dovolj je zasnežena gorska cesta in sani, ki jih končno potegnete iz zaprašene kleti. Kam se torej lahko odpravite na sankanje?

Sankanje je zabavno

Takšno razvedrilo na svežem zraku in v dobri družbi je vsekakor vedno dobrodošlo. Sankanje je čudovita zabava za celotno družino. Vikend na sankališču bo pregnal vse skrbi, ki so se nabrale čez teden. Lahko je tudi motivacijski izlet, s katerim presenetite prijatelje ali sodelavce. Poleg tega pa osnoven način sankanja ni tako zahteven.

Ravno zaradi tega radi nekateri precenjujejo svoje sposobnosti in pozabljajo, da na sankališču niso sami. Čeprav sankanje deluje tako preprosto, ne pozabite, da je treba poskrbeti za varnost in se držati osnovnih pravil oziroma bontona sankanja.

Osnovno sankanje je primerno za tiste z manj izkušnjami, torej tiste, ki se sankate bolj poredko. Ko sedite na saneh in se poženete v dolino, morate biti vedno pripravljeni na nepredvidene situacije. Zato na saneh sedite vzravnano, uzdo pa držite z obema rokama.

Noge lahko naslonite na sprednji del sani. Pri tem je potrebna izjemna previdnost. Takšen položaj nog je lahko nevaren, saj lahko pri nenadnem sunku noga zdrsne pod sani in poškodbi se ne izognete.

Pri sankanju so priporočljivi gorniški čevlji. Če je proga poledenela, uporabite sankaško obutev. Ta ima na podplatih bodice, ki vam bodo omogočale lažje zaviranje.

Da ne boste imeli čevlje polne snega, uporabite gamaše. Pametno je uporabljati tudi smučarska očala, ki vas bodo ščitila pred drobci snega. In ne pozabite na čelado.

Obnašanje na sankališču

  • Bodite pozorni na dogajanje na progi, ko se vzpenjate in bodite obzirni do drugih sankačev/sankačic.
  • Če proga to omogoča, se vzpenjajte ob progi. V nasprotnem primeru hodite ob notranjem zavoju.
  • Vsak mora sankati tako, da se lahko pravočasno ustavi. Sankanje prilagodimo svojemu znanju in razmeram na progi. Ne podcenjujte hitrosti spusta. Če dobite občutek, da sankate prehitro in niste več kos vašim sposobnostim, je zaviranje obvezno. Z obema nogama močno pritisnete ob tla in po možnosti z rokama primete še sprednji del sani in ga dvignete. Na ta način se na najhitrejši možni način ustavite.
  • Ne ustavljajte se v nepreglednih zavojih. Če na takšnem predelu padete, se morate čim prej umakniti oz. opozoriti nase.
  • Prehitevanje je dovoljeno z obeh strani, vendar mora biti pri tem razdalja dovolj velika.
  • Upoštevamo vse oznake in signalizacijo.
  • Če sankate ponoči ne pozabite čelne svetilke.

Kam na sankanje?

V Sloveniji imamo kar nekaj urejenih sankališč. Navajamo le nekatera:

Velika planina

Na Veliki planini poteka nočno sankanje na urejeni in osvetljeni sankaški progi ob petkih in sobotah med 17.30 in 19.30. Nihalka zapelje ljubitelje sankanja na planino ob 17.00, dol pa jih odpelje ob 20.00. Letos so pripravili zelo ugodno sankaško karto za družine. Velja vsak petek in soboto v rednem terminu. Cela družina lahko sanka že za 39 €! Več: Velika planina - sankanje.

Sankališče Mišouh

Na sankališču Mišouh je organizirano dnevno in nočno sankanje. Med tednom je dnevno sankanje organizirano za prej najavljene skupine vsaj 20 ljudi. Med zimskimi počitnicami, ter soboto in nedeljo je sankanje tudi za posameznike. Od 9h do 13h se obiskovalci na vrh odpravijo peš, od 13h do 16h pa je organiziran prevoz s sanmi za 20 oseb ali traktorskim vozom. Trajanje ene vožnje: 45 min.

Nočno sankanje poteka od 17. do 22. ure. Sankače odpeljejo na vrh sankališča, kjer prejmejo čelno svetilko in sani. Po kratki šoli sankanja in navodilih za varno sankanje se ob soju bakel spustite v dolino. Trajanje ene vožnje: 1 ura. Več: Mišouh - sankanje.

Sankanje z Mangarta

Sankanje po mangartski cesti je možno od decembra do konca meseca marca. Sankanje izvajajo vsak dan ob primernih snežnih razmerah na sankališču. To priljubljeno sankanje po mangartski cesti je primerno za družine, posameznike in skupine.

Organizirano je dnevno sankanje s pogledi na zimsko idilo Mangartskega pogorja in nočno sankanje s čelnimi svetilkami. Dolžina proge: 2 km (po progi se spustite trikrat). Več: Mangart - sankanje.

Kranjska Gora

Če želite podoživeti že pozabljene trenutke otroške zabave oziroma se sprostiti na malo drugačen način, bo sankanje kot nalašč za vas. Poleg sankališča na smučišču v Kranjski Gori organizirajo tudi nočno sankanje na urejenih in osvetljenih sankaških progah. Več: Kranjska Gora - sankanje.

Na večini sankališč je možen tudi najem sani in opreme za nočno sankanje. Preden se odpravite na sankanje, preverite vremenske razmere in odprtost sankališča. Sankališča za skupine organizirajo tudi celotni program.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ