Evropske pešpoti: E6

11. 6. 2009
Deli

Po Evropi poteka kar nekaj pešpoti, ki povezujejo več ali manj držav. Popotnikom je tako omogočeno spoznavanje krajev in držav, ki jih te poti prečkajo. Poti so označene in vrisane na kartah in priročnih zgibankah, kar omogoča popotnikom lažje načrtovanje poti in seveda dobro orientacijo, da ne zaidemo s predvidene trase.

Kar predstavljajte si, da se podate na kakšno pot v Sloveniji in naenkrat ne veste, kam morate, ker ni oznak. Še huje pa je, če se vam to zgodi v tujini. Težavo znajo imeti tudi vešči popotniki, ki se z geografsko karto odlično znajdejo.

Zgibanke in karte

Vendar ker so vse poti označene, nam je potovanje precej olajšano. Vseeno pa moramo biti pozorni, da ne zaidemo. Kljub dobri označenosti se poslužujte zgibank ali knjig, v katerih so označene tudi vse možnosti prenočevanja, vsa gostišča in morebitne trgovine. To vam bo še dodatno olajšalo delo in načrtovanje ture.

Slovenijo prečkata dve evropski pešpoti: Evropska pešpot E6 poteka od Baltika do Jadrana, E7 pa od Atlantika do Črnega morja.

Evropska pešpot E6

  • Del poti E6 prečka tudi Slovenijo, poteka pa od Drave do Jadrana, točneje od Radelj ob Dravi do Strunjana. Sicer pa je ta pot, ki se imenuje tudi Ciglarjeva pot, v času skupne Jugoslavije potekala ob Drave do Opatije. Končni cilj je bil Kastavu pri Opatiji.
  • Pot, ki je vodila čez ali mimo gore Snežnik, proti hrvaško-slovenski meji, ni bila dobro označena po osamosvojitveni vojni. Zato sedaj poteka E6 do Jadrana v celoti po slovenskem ozemlju. Preko ali mimo Snežnika do Ilirske Bistrice in nato proti Strunjanu, kjer se pot konča.

Etape

Del poti, ki poteka po Sloveniji, je speljan po čudoviti pokrajini in je resnično vreden pozornosti. Najvišje se vzpne na Snežniku, in sicer na 1. 796 metrov. Ker je pot sorazmerno dolga, priporočamo prečenje v več etapah. Te pa so primerno dolge, da jih lahko prehodite ob vikendih ali med letnim dopustom. O evropski pešpoti E6 je naprodaj tudi knjižica, ki jo lahko kupite v nekaterih knjigarnah, na sedežu Planinske zveze Slovenije ali pri nekaterih planinskih društvih. Na voljo je tudi dodatna knjižica s priročnimi geografskimi kartami.

Pot je solidno vzdrževana in označena. Računati je treba s tem, da kakšni odseki niso najbolje označeni. Slaba označenost je najpogostejša v krajih, ki jih pot prečka, zato je tam najbolje za pot povprašati kar domačine, ki vam bodo natančno pokazali pravo smer poti.

Potek

Potek

Pot torej poteka od mejnega prehoda Radlje pri Radljah ob Dravi čez Pohorje, Kope do Mozirja in nato naprej mimo Trojan, čez zasavsko hribovje, Janče do Grosupljega. Nadaljuje mimo Taborske jame, čez Turjak do Mačkovca, kjer se križa z E7, od tam pa na Bloke, naprej proti Starem trgu, čez Snežnik (ali mimo) in do Ilirske Bistrice. Nato čez Brkine proti slovenskemu delu Iste do Strunjana.

Nekaj podatkov o slovenskem delu evropske pešpoti E6:

Čas hoje: 20 dni

Dolžina: 359 km

Zahtevnost: lahka do srednje težka

Začetek: mejni prehod Radlje

Zaključek: Strunjan

Dodatne inf. : Komisija za evropske pešpoti v Sloveniji, vodnik E6

Predlog, kako pot E6 prehoditi v etapaha, najdete v galeriji!

Mateja Čelan

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord