Petanka - igra, ki ima svoj čar

28. 10. 2011
Deli

Petanko si je pred dobrimi stotimi leti izmislil neki Francoz iz Provanse, večletni balinarski prvak, ki na stara leta ni več zmogel klasičnega balinanja.

Namesto balinarske črte je zarisal petankarski krog, znotraj katerega je posamezni igralec z nogami skupaj moral izvesti met krogle.

Petanque v francoščini pomeni noge skupaj.

V Sloveniji je ta igra prisotna od leta 1999, večina petankarskih klubov pa je na območju Ljubljane. V Sloveniji je registriranih 12 klubov.

Merjenje

Vsak milimeter je dragocen, zato se razdalja krogel od tarče meri z metrom. Rezultat ni znan vse do konca, saj je lahko ravno zadnji met krogle usoden.

Met

Manjši obarvani balinček je tarča, igralci petanke pa morajo krogle, ki jih imajo na voljo, pripeljati kakorkoli najbližje k tarči. Točke prinašajo tiste krogle, ki so bližje tarči.

Dragan Antonijevič, trener in igralec petanke

“Vse življenje se ukvarjam z različnimi športi, ko pa sem pred 15 leti balinal, sem opazoval druge balinarje, ki so igrali petanko. Sprva bolj od daleč, pozneje pa sem poskusil igrati še sam in zdelo se mi je v redu. Sčasoma me je igra prevzela, ker ima svoj čar. Ko smo dobili na obisk predsednika Svetovne zveze petanke iz Francije in enega najboljših trenerjev, smo dojeli, da gre za malo več kot le za 'balinčkanje', in smo začeli trenirati po njihovih napotkih. Moram poudariti, da pri igranju zelo pazimo na varnost udeležencev. Med igro gre za druženje in za skupinske odločitve. Bolj ali manj je jasno, kaj bomo počeli, odločamo pa se skupaj, skupaj razdelimo tudi vloge. Gre za igro tri na tri, medtem ko jih na piknikih lahko igra tudi več, in to na travi, na asfaltu, pravzaprav na kakršnemkoli terenu.”

Več informacij na:

Napisala: Suzana Golubov, foto: Goran Antley

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord