Je novodobno smučanje nevarno?

18. 11. 2013
Deli
Je novodobno smučanje nevarno? (foto: Sandi Murovec)
Sandi Murovec

Še eno v nizu vprašanj, ki jih prinašata sodobna oprema in današnje smučanje. Odgovor: smučanje je nevarno toliko, kolikor smo nevarni mi sami!

Obvladanje novodobne tehnike je preventiva pred poškodbami.

Velja tudi obratno: bolj ko smo prepričani, da vemo vse, več pasti nas čaka.

Smučanje ostaja šport, pri katerem smo izpostavljeni morebitnim poškodbam, vendar nič bolj kot nesrečam v motornem prometu, katerim navkljub se vozimo z jeklenimi konjički. Torej je razglabljanje o tem, kako nevarno ali varno je današnje smučanje, razpredanje brez konca, vprašanje, smučati ali ne, pa zaradi tega največja neumnost!

Statistike in analize poškodb povedo, da se te v večini dogajajo zaradi slabe oz. nepravilne smučarske tehnike.

V smučanju so poškodbe vedno obstajale in niso le plod novodobne opreme. Metuljaste smuči »v sodelovanju« s starim načinom smučanja pač ne vodijo v pravo smer.

Za boljše razumevanje:

Sklenjen položaj nog in smuči na primer, ki je v preteklosti predstavljal pojem, danes velja za neuporabnega in vodi daleč stran od želenega cilja.

Gre za preprosto dejstvo - v primeru sklenjenih smuči notranja smučka ni dovolj aktivna, spodnja noga in koleno sta posledično izpostavljena prevelikim obremenitvam.

Če temu dodamo nekontrolirano rotacijo telesa, malenkostno izgubo ravnotežja in nenaden pomik težišča v smeri nazaj, potem padec (t. i. katapult) in morebitna poškodba nista več daleč.

Prelomnice, hitri prehodi strmih delov v bolj položne, difuzna svetloba itd. so postali problematični. Krajše smuči nas v opisanih okoliščinah enostavno vlečejo nazaj, povzročajo težave in - razumljivo - slabo voljo.

Toliko bolj tistim, ki jim stvari niso jasne ali jih jemljejo z levo roko.

Torej je pravilno smučanje ne le lažje, bolj kakovostno, atraktivnejše in zanimivejše, pravilno smučanje je predvsem bolj varno!!!

Ne pozabite na dobro fizično pripravo, ki je vsaj toliko, če ne celo bolj, pomemben faktor preventive pred poškodbami!

Iz knjige NA KANTO!, avtor: Sandi Murovec Muri

O avtorju

Sandi MUROVEC – Muri je dolgoletni član slovenske demonstratorske vrste, soavtor številnih smučarskih publikacij, učnih programov, avtor sistema UPS ter filmskih zapisov in trenutno individualni strokovni sodelavec/ demonstrator slovenske smučarke Tine MAZE za sezono 13/14.

Več o Sandiju, sistemu UPS, knjigi ter filmu Na kanto! (ki bo na sporedu 22. novembra ob 20.45 v Planetu TUŠ Kranj) si lahko preberete na www.nakanto.si.

Vabljeni na Ski Opening!

Sandijeve smučarske prijeme boste imeli priložnost spoznati tudi na nepozabnem smučanju v Schladmingu, od 11. do 15. decembra 2013, kjer bo med drugim njegov varovanec tudi Zlatko.

Več o tem TUKAJ.

Na kanto, Sandi Murovec Muri

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"