Priprave na planinski vzpon ali pohod

6. 8. 2015
Deli
Priprave na planinski vzpon ali pohod (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

V gore se vedno odpravite le v lepem vremenu, s trezno glavo, fizično pripravljenim telesom in pravo opremo!

Gorskih nesreč je največ v poletnih mesecih, še posebej veliko pa jih je avgusta in septembra, ob zaključku poletnih dopustov, saj se takrat še poveča obisk v gorah.

Pohodniki se v vse večjem obsegu odločajo tudi za obiske najvišjih slovenskih gora. Med obiskovalci so žal tudi takšni, ki v gore sicer redko zahajajo in so izrazito neustrezno opremljeni.

Pripravili smo nekaj nasvetov, kako se pripraviti na vzpon

  • Planinski vzpon ali pohod začnite dovolj zgodaj, da se v poletnih dneh izognete popoldanskim nevihtam oziroma opoldanski vročini, v preostalih letnih časih pa izognete mraku ali prehitremu in zato neprevidnemu vračanju v dolino.
  • Pozanimajte se o vremenu (nevarnost poletnih neviht ipd.) in kategorizaciji planinske poti, kar vam bo olajšalo načrtovanje vzpona in s tem omogočilo boljšo pripravo nanj.
  • Cilj vašega vzpona ali pohoda je nedvomno varna vrnitev domov, in ne samo osvojitev vrha. Ko ste na vrhu, je pred vami še najmanj polovica poti. Če le morete, izberite za vzpon težjo pot, za sestop pa lažjo, predvsem pa ne hitite.
  • Od zahtevnosti poti je odvisna tudi oprema planinca. Sestavni del osebne opreme so planinski čevlji, saj je mehka obutev nevarna. V nahrbtniku naj bodo poleg malice, pijače in osebnih dokumentov tudi rokavice, kapa, vetrovka, zaščitna krema, sončna očala, rezervna oblačila, kompas, ustrezen planinski zemljevid, zavitek prve pomoči z zaščitno folijo, piščalka, bivak - spalna vreča, vžigalice, sveča in baterijska svetilka, mobilni telefon. Seveda je treba temu glede na izbrano pot pristaviti tudi dodatne, specializirane pripomočke (plezalna vrv, cepin, včasih tudi dereze in čelada).
  • Za planinski vzpon ali pohod si izberite primernega spremljevalca, saj je samohodstvo po gorah tvegano in že ob manjši poškodbi lahko usodno. Priporočljivo je, da se na pot odpravite z vodnikom Planinske zveze Slovenije, gorskim vodnikom Združenja gorskih vodnikov Slovenije ali z nekom, ki pot dobro pozna.
  • O nameravani poti in času trajanja obvestite domače, saj lahko ti le tako pravilno ukrepajo, če vas ob dogovorjeni uri ni domov, ker se vam je zgodila nesreča.
  • Če želite v koči prenočiti, se predhodno pozanimajte glede odprtosti koče in prenočišče rezervirajte.
  • Za vzpone naj planinci uporabljajo izključno označene planinske poti!

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord