Na katerih območjih po svetu živijo ljudje najdlje? Kaj je skupnega tem ljudem in kaj to pomeni za nas? Imamo t.i. "modre cone" tudi v Sloveniji?
Tukaj je že nova epizoda Aktivni podkasta, v kateri je z nami Leon Bedrač, doktor kemijskih znanosti, nutricionist z diplomo iz Stanford Medicine in specialist za športno prehrano.
Z Leonom smo pripravili epizodo, ki je razdeljena v tri dele, v vsakem pa se bomo pogovarjali o načinih in strategijah, s katerimi si lahko omogočimo daljše in bolj kakovostno življenje. V tretjem delu se pogovarjamo o modrih conah in življenjskih navadah, ki nas lahko pripeljejo do daljšega življenja.
Kaj so modre cone?
V povezavi z dolgoživostjo pogosto naletimo na informacije o t.i. "modrih conah", oziroma območjih, na katerih živi največ 100-letnikov. Takih območij je na svetu pet: italijanska Sardinija, grški otok Ikaria, polotok Nicoya v Kostariki, japonski otok Okinava ter mesto Loma Linda v Kaliforniji v ZDA. V čem pa je pravzaprav njihova skrivnost?
"Ta območja so predmet znanstvenih raziskav že kar nekaj desetletij, v zadnjem času pa so popularizirana zaradi Netflixovega dokumentarca, v katerem je Dan Buetnetter obiskoval ta območja in raziskoval, kako ljudje živijo, kakšne so njihove navade, kako se prehranjujejo, in podobno," pravi Leon.
Izkazalo se je, da imajo prebivalci modrih con naslednje skupne lastnosti:
- Prehrana, ki temelji na nepredelanih, lokalnih in sezonskih živilih;
- Veliko gibanja v vsakdanu (vrtnarjenje, hoja, ipd.);
- Socialni stiki;
- Namen v življenju, ki presega lastno eksistenco.
Pa je življenjski slog tamkajšnjih prebivalcev sploh relavanten za nas, tiste, ki tam ne živimo? Strokovnjak opozarja, da iz preučevanja modrih con ne moremo najti vzročno-posledične odvisnosti, lahko pa ustvarjamo hipoteze, ki jih potem testiramo.
"Prebivalec vasice na Sardiniji in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh; ne samo v načinu prehrane, tudi v genetiki, okolju, kulturi, življenjskemu slogu in še čemu. Zato težko rečemo, da je v povprečju življenjska doba prebivalca Sardinije daljša zato, ker je užival določena živila," pravi Leon.
Vseeno pa se je kasneje tudi v znanstvenih študijah izkazalo, da določene navade prebivalcev modrih con lahko prispevajo k daljšemu življenju. "Kar se tiče prehrane, prebivalci modrih con pogosto uživajo veliko rib, stročnic, zelenjave, vlakin. Takšna prehrana se je kasneje tudi v znanstvenih izkazala kot prehrana, ki je res zaščitna in spodbuja dolgoročno zdravje. Veliko pa je tudi nekih predpostavk, ki ne držijo, npr. uživanje vina," še poudarja strokovnjak.
Leon nam je v pogovoru zaupal, katere navade prebivalcev modrih con resnično krepijo zdravje, katerim se je morda bolje izogibati, razkril pa je tudi, ali imamo modre cone v Sloveniji ter kaj lahko sami naredimo, da si zagotovimo dolgo in kakovostno življenje.
Celotnemu pogovoru prisluhnite tukaj: