Pravilno kombiniranje hrane

8. 11. 2010
Deli
Pravilno kombiniranje hrane

Zadnja leta vsi govorijo o pravilnem kombiniranju hrane. Strokovnjaki svarijo pred nepravilno sestavljenimi jedilniki, praktično vsa Slovenija hujša po 90-dnevni ločevalni dieti, ki je prava uspešnica, otroci naj bi imeli občutek za kombiniranje … In res naj bi bila nekatera živila v kombinaciji z drugimi še bolj zdrava kot sicer. Predstavljamo vam deset najbolj sanjskih kombinacij.

Paprike so prave vitaminske bombe, ribe poskrbijo za zdrave maščobe, zeleni čaj pa lahko ščiti pred rakom – skoraj vsak ve, katera živila so zdrava in kakšen učinek imajo.

Veliko pa jih ne ve, da hranilne snovi niso osamljeni bojevniki. Vitamini, minerali in druge vitalne snovi se najbolje izločijo šele v skupinah – združijo se skupaj in se podpirajo. Če znate pametno kombinirati živila, boste tako dosegli še več za svoje zdravje in boste še dlje v dobri kondiciji in polni elana.

Koruza in fižol - Idealna za izgradnjo mišic

Stročji fižol je najboljša izbira za rastlinski vir beljakovin. Skupaj s koruzo so njegove beljakovine še bolj kakovostne – ta namreč vsebuje prav tiste aminokisline, ki manjkajo fižolu.

Namig: poskusite pripraviti vegetarijanski čili s fižolom.

Zrezek in špinača - Za boljšo rast celic

Folna kislina iz špinače spodbuja rast novih celic, telo pa jo absorbira le v povezavi z vitaminom B12. In tega najdemo v mesu.

Namig: špinačo lahko pripravite tudi svežo v solati.

Zeleni čaj in limona - Prestrezata proste radikale

Zeleni čaj vsebuje dragocene antioksidante, katehine. Ti ščitijo pred rakavimi obolenji in boleznimi srca ter ožilja. Z dodatkom vitamina C v limoni lahko telo absorbira petkrat več katehinov.

Namig: čaju dodajte malce limoninega soka!

Jogurt in jabolka - Aktivirajo črevesje

Jogurt vsebuje mlečnokislinske bakterije, ki uničijo nezaželene klice v črevesju. Pektini v jabolku škodljive snovi hitro odplavijo iz črevesja.

Namig: ta par lahko najbolje kombinirate z misliji.

Paradižnik in brokoli - Duet proti raku

Brokoli vsebuje substanco sulforafan, ki zavira rakave celice. Ta učinek okrepijo prav paradižniki oziroma njihovo rdeče barvilo likopen. V poskusih na živalih so dokazali, da lahko ta kombinacija za približno 50 odstotkov zniža rast tumorjev.

Namig: iz brokolija in paradižnikov skuhajte omako za testenine.

Tuna in testenine - Energija za možgane

Omega 3 maščobne kisline v tunini poskrbijo za gradbeni material za možgane, testenine pa za ogljikove hidrate – vse to je dobro za koncentracijo.

Namig: testenine s tuno poskrbijo za budne možgane!

Kislo zelje in kumina - Preprečujeta zaprtje

Kislo zelje vsebuje veliko balastnih snovi, ki preprečujejo lenobno črevesje. Eterična olja kumine, ki jih v pretežni meri sestavlja karvon, okrepijo ta učinek.

Namig: ta duet pomaga tudi pri nervoznem želodcu.

Hrenovke in gorčica - Za boljšo prebavo

Hrenovke vsebujejo veliko maščobe, zato po navadi obležijo v želodcu. Eterična olja v gorčici, glukozinolati, pospešijo nastanek želodčnega soka in olajšajo prebavo.

Namig: maščobna hrana je z gorčico lažje prebavljiva.

Krompir in skuta - Bogat vir beljakovin

'Biološka razpoložljivost' kaže, koliko beljakovin iz prehrane se pretvori v beljakovine v telesu. Pri jajcih ta znaša 100 enot, pri kombinaciji skute in krompirja pa kar 130.

Namig: trio iz jajca, skute in krompirja je nepremagljiv.

Mango in mandlji - Za obrambne mehanizme

Mango vsebuje veliko vitamina C, mandlji pa vitamin E. Optimalen duet vitalnih snovi za naš imunski sistem, ki je pomemben tudi za regeneracijo celic. Namig: iz koščkov manga in mandljev dobite dobro 'študentsko hrano'.

Neustrezno kombiniranje hrane

Neustrezno kombiniranje hrane ali združevanje ogljikovih hidratov in beljakovin v istem obroku povzroča slabo prebavo, napihnjenost, vetrove, zaspanost in zgago. Za predelavo ogljikovih hidratov (krompir) namreč potrebujemo baze, za predelavo beljakovin (meso), mlečnih izdelkov in oreškov pa kisline. Ker se baze in kisline nevtralizirajo, to onemogoči učinkovito prebavljanja hrane.

Tako hrana ostane v želodcu najmanj tri ure, preden preide v tenko črevo; medtem se ne razgradi, ampak se začne kvariti. Neprebavljene beljakovine razpadajo, neprebavljeni škrob pa fermentira. To povzroči slabo prebavo, napihnjenost in zgago, vse to zaradi neprimernega kombiniranja hrane.

Pri pravilnem kombiniranju hrane obrok vsebuje:

  • meso in zelenjavo (a žal ne krompir),
  • riž in zelenjavo,
  • kruh in zelenjavo ali
  • ribo in zelenjavo.


NIKOLI ne jejte sadja po obroku, kot sladico, saj zaradi druge hrane v želodcu ne bo dovolj hitro zapustilo želodca, kar utegne povzročiti bolečine in druge neprijetnosti.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ