Sol - belo zlato ali smrtonosni strup?

20. 4. 2015
Deli
Sol - belo zlato ali smrtonosni strup?  (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Sol je za nas življenjskega pomena, preveč soli pa lahko povzroči obolenja srca in krvnega obtoka. Toda koliko je preveč?

Sol je stoletja veljala za drago in dragoceno trgovsko blago. V starem Rimu so vojaki in uradniki dobili v njej celo del plače in takrat je veljala za 'belo zlato'. In samo spomnite se Martina Krpana, kako je tovoril in tihotapil sol.

Danes zdravniki in znanstveniki sol gledajo zelo strogo: dejstvo je, da je zaužijemo preveč in da zbolimo tudi zaradi nje. Visok krvni pritisk, možganske kapi, srčni infarkti – vse to so lahko posledice prevelikih količin zaužite soli. In ne pozabite: sol se skriva tudi v vseh industrijsko predelanih živilih. Brez nje pa seveda tudi ne gre.

V telesu

Človeško telo potrebuje sol. Mineral je spojina natrija in klora. Natrijev klorid (NaCl) regulira ravnovesje vode v telesu, poskrbi za napetost tkiva in aktivira številne presnovne procese. Natrij in klorid delujeta kot signalni snovi za prevajanje informacij v živčnem sistemu.

Telo odraslega človeka vsebuje približno 150 do 300 g soli in zaradi izravnave ob izgubi soli s potenjem in izločanjem potrebuje 1 do 3 grame soli dnevno. Pri nekaterih boleznih ali pretiranem potenju lahko dnevno izgubite tudi 20 g soli.

Če je soli v telesu preveč, to nase veže vodo, ledvice pa imajo v tem primeru nekoliko težjo nalogo.

Če pa imamo v telesu premalo soli, to ustavi naš občutek za žejo in hitro lahko pride do izsušitve telesa. Zato tudi imamo prirojeno željo po soli, nekakšen instinkt po preživetju, ki nas nagradi s hormoni sreče, kadar jo zaužijemo.

Zdravje:

Največ šest gramov soli dnevno

Ker sol zvišuje krvni pritisk in tako tudi skrajšuje naša življenja, v zadnjih letih iz vseh koncev poslušamo, da je sol nezdrava. Vendar za zdaj še ni na voljo dolgotrajnih študij, ki bi to potrdile in dokazale. Vemo pa, da ljudje na sol reagirajo zelo različno, nove študije pa tudi dokazujejo, da zmanjšanje zaužite količine soli pri vse pacientih ne vpliva enako na stopnjo znižanja krvnega pritiska. Težave s krvnim pritiskom lahko povzroča tudi kalij.

Prava količina

Brez soli jedi ne bi bile tako okusne. Pri kuhanju zelenjave sol poskrbi, da ta ni preveč vodena, v sladkih jedeh pa ščepec soli dopolni okus.

Vendar ne smemo za vse kriviti soli v surovem stanju – 80 % soli namreč vsak dan zaužijemo v predelanih živilih. Še posebej veliko soli je v hrani iz pločevink in pa tudi v kruhu, mesninah in sirih ter v kupljenem pecivu. Na embalaži boste večinoma sol našli navedeno kot natrij – njegovo količino pomnožite z 2,5 in dobili boste dejansko količino soli.

Koliko soli je za vas še dopustno, je odvisno tudi od tega, ali imate visok krvni pritisk ali ne in ali ste telesno aktivni.

Vsekakor je dobro, da se čim bolj izogibate industrijsko predelanim živilom in jeste veliko sveže zelenjave in sadja ter polnozrnate izdelke. Jedi začinjajte z malo soli in več zelišči. Zelo veliko okusa da denimo podušena zelena.

Dejstvo: S solnico nikar v smeti

Sol je za nas življenjskega pomena in sestavni del številnih pomembnih procesov v telesu. Do danes še ni znanstveno dokazano, da bi bila zgolj sol odgovorna za visok krvni pritisk. Pomembno je, da iz svoje prehrane izločite čim več industrijskih 'bomb' soli. Še posebej bodite pozorni na navedbe količine natrija na pločevinkah – to pomnožite z 2,5 in dobili boste ustrezno količino soli.

Jedi raje začinjajte z več svežimi ali posušenimi zelišči. Katero sol boste uporabljali, je predvsem stvar okusa – in pa tudi debeline vaše denarnice. Odločilna je ustrezna mera. In ta je pri vsakomur drugačna.

Katero sol izbrati?

Celo pri nakupu soli se znajdemo pred dilemo, kajti ponudba je vsak dan večja. Drobno mleta, grobo mleta, jodirana, zeliščna, himalajska, havajska ... Še posebej dragocen je solni cvet. Vendar bodite pozorni pri nakupu himalajske soli: reklamira se sicer kot zelo zdrava, vendar se hranilne snovi, ki naj bi jih vsebovala, nahajajo tudi v cenejših različicah običajne soli.

Koliko soli se skriva v ...

... pici?

Taka s šunko lahko vsebuje tja do 7,8 g soli, kar je več od priporočljivega dnevnega odmerka.

... v klobasah in prestah?

Dve klobasi lahko vsebujeta tja do 3,3 g soli. Solne kristale na prestah raje kar odstranite.

...v siru?

Dve rezini gavde vsebujeta trikrat toliko soli kot enaka količina ementalca (1,2 g).

... v kruhu?

Štiri rezine francoske štruce vsebujejo 1 g soli. Bolj zdrave so polnozrnate različice – zaradi vsebnosti kalija.

... v slanini?

V dveh rezinah slanine se skriva 1,7 g soli, v kuhani šunki pa le polovica.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord