Vsaka moka ima svoje značilnosti

23. 4. 2014 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Vsaka moka ima svoje značilnosti (foto: revija čarovnija okusa)
revija čarovnija okusa

Če boste poskusili kuhati tudi z drugimi vrstami moke, boste obenem poskrbeli za nekoliko več raznolikosti svojega jedilnika in tudi za bolj zdravo kuhanje. Kaj pravite na moko iz ajde, amaranta, kostanja ali semen čija?

Ajda

Ta že po naravi brezglutenska rastlina ni le žitarica, temveč so njena mokasta semena primerna tudi za mletje moke. Ajda vsebuje 18 različnih aminokislin, balastne snovi, cink, baker, selen, mangan in druge elemente, pa tudi vitamine B, C in E ter rutin, snov, ki krepi stene ožilja. Zaradi tega koktajla zdravih snovi ajda krepi naš imunski sistem in ima pozitiven učinek na celoten organizem. Izdelki iz ajdove moke so mehki in imajo lahno oreškast okus.

Namig: Ajdini kosmiči so idealni za zgoščevanje zelenjavnih juh.

Amarant

Ta rastlina izvira iz Srednje Amerike, kjer je tisočletja veljala za prehrano vojščakov. Njena semena in listi vsebujejo celo množico beljakovin, poleg tega pa tudi dragocene vitamine in mineralne snovi. Amarant je zelo bogat z železom, magnezijem, kalcijem in kalijem. Tako kot ajda tudi amarant ne vsebuje glutena.

Namig: Moka je zlasti primerna za peko.

Kostanjeva moka

Takšno moko dobimo z mletjem suhih kostanjev. Ima rafiniran, lahno sladek okus in posebno aromo. Lahko jo mešate z običajnimi mokami. Iz nje delamo slastno pecivo, palačinke ali pa zgostimo juhe, lahko pa pripravite tudi prave poslastice (na primer kostanjev nugat).

Namig: Iz kostanjeve moke se pripravlja tradicionalni italijanski kolač castagnaccio z rozinami in deviškim oljčnim oljem.

Čija

Je ena najstarejših žitaric Južne Amerike. Vsebuje veliko mineralov, aminokislin in številne vitamine. Čija v majevskem jeziku pomeni moč in je pri Aztekih in Majih veljala za hiter vir energije. Toda bila je tako redka, da so jo uporabljali tudi kot denarno enoto.

Semena čija se pogosto uporabljajo v presnem stanju; so tudi zelo hranljiva. 100 g semen vsebuje 37 g balastnih snovi, 16 g beljakovin, 30 g maščob in 43 g ogljikovih hidratov. Nekateri trdio, da vsebujejo petkrat več kalcija kot mleko.

Namig: Moka čija se pridobiva iz semen čija in ima visoko vsebnost beljakovin in balastnih snovi. Primerna je za pripravo vročih in hladnih jedi, zlasti v času redukcijske diete.

Ajdov burger

Sestavine za 4 osebe

  • 200 g ajde
  • 400 ml vode
  • sol
  • 4 stroki česna
  • 1 žlička majarona
  • 1 očiščen in nastrgan korenček
  • 2 jajci
  • 2 žlici drobtin
  • olje za peko

Priprava

Ajdo do mehkega pokuhajte v vreli vodi in jo nato pustite stati nekaj časa. Ko je popolnoma ohlajena, ji primešajte sol, olupljen in nastrgan česen, majaron, korenje, jajce in drobtine.

Z vlažnimi rokami oblikujte kroglice, jih sploščite in z obeh strani zlatorjavo popecite na vročem olju. Odcedite na kuhinjskem papirju in postrezite burgerje. Kot prilogo postrezite zeljno solato.

Čas priprave: približno 35 minut

Na osebo približno 350 kcal, beljakovine: 12 g, maščobe: 25 g, ogljikovi hidrati: 45 g

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord