Kuhinjska zelišča

3. 6. 2012
Deli
Kuhinjska zelišča (foto: Profimedia)
Profimedia

Za vonjanje čudovitih arom in pobiranje svežih začimb za kuhinjo ne potrebujete veliko prostora, kajti žajbelj, peteršilj in druga zelišča izvrstno uspevajo tudi v loncu!

Zelišča so skrite zvezde na vrtu

Ko se sonce smeji z neba, sestavine za žar potrebujejo svež okus in treba je pripraviti pisane solate: najpozneje takrat se pokaže vrednost majhne zbirke zelišč.

Zaradi pomanjkanja prostora ali preprosto dodatno k zeliščni gredi – posode so lepa možnost za nego začimbnih zvezd.

Vzgoja v loncih je primerna za večino vrst, dokler ne poženejo globokih korenin ali ne zrastejo preveč.

In ponujajo vrsto prednosti: Sredozemska zelišča, kot so timijan, rožmarin in sivka, imajo rada, ko se zemlja hitro segreje, in cenijo dodatno toploto, ki prihaja od hišne stene ali terasne plošče. Zlahka jih postavimo na sonce, medtem ko na primer tudi metam brez težav lahko uresničimo željo po hladni zemlji in svetli senci. V loncu je čajno zel mogoče dobro brzdati.

Če imate na zeliščni gredi težave z baziliko ali peteršiljem, boste z veseljem ugotovili, da če jih posadite v posode, večinoma klijejo brez težav in se prirastejo.

Zelišča, ki so nenehno pri roki, in aromatične dišave, oddaljene le za nos, na terasi od blizu omrežijo naše čute. Njihovi listi vabijo, da jih pobožamo, in oblik rasti, kakršno ima grčast rožmarinov grm, cvetov in listov – zeleni, škrlatni ali srebrno sivi – nikjer ni mogoče tako primerno predstaviti kot v lepi posodi.

Kombinacije delujejo, če so lonci in zaboji dovolj veliki in če se potrebe ujemajo. Tako timijan, žajbelj in gorski šetraj dobro shajajo. Žareče miniaturne cvetove z intenzivnim trpko-aromatičnim okusom prispevajo na primer začimbne žametnice 'Lemon Gem' ali 'Orange Gem'. Pri zeliščih v loncih sta enako pomembna videz in okus!

Pravilno sajenje in nega
  • Zelišča po nakupu posadite v veliko posodo, da se lahko bujno razvijejo. Mlade rastline presadite vsako leto do dve, starejše pa vsaka tri do štiri leta. Zemlja za zelišča je prilagojena potrebam rastlin.
  • Pazite na dobro odtekanje vode, da voda za zalivanje in deževnica ne stojita.
  • Baziliko, koper, luštrek in peteršilj je treba redno gnojiti. Sredozemska zelišča, kot sta rožmarin in timijan, gnojite bolj varčno. Primerna so tudi posebna gnojila za zelišča.
  • Drobnjak se počuti dobro v zaboju. Raščavo meliso lahko krotimo v loncu za kumarice, v katerega zvrtamo luknjo za odtekanje vode. Tudi redkev raste v loncu.
  • Zdravilna strašnica s polnim okusom po kumaricah in kislica morata biti stalno na vlažnem. Sorta kislice 'Profusion' ne cveti in nenehno tvori liste.
  • Krebuljica ima okus kot mešanica peteršilja in janeža. Peresasti lističi začinijo solato, zeliščno skuto ali zelene omake.
  • Pri kopru uporabljamo vršičke klic. Za lonce je najboljši koper (Anethum graveolens ‚Fernleaf'), ki ima podobne liste kot praprot.
  • Za sušenje odrežite začimbne grme, na primer meliso in limonino meliso, ki jo z glavo navzdol obesite na senčno suho mesto.
Radi imamo vonj zelišč – zakaj?

Dišave prispejo neposredno v limbični sistem, del možganov, v katerem so naša čustva. Dišave torej neposredno sproščajo čustva.

Najbolj tipični odtenki dišav

Poleg aromatično začimbnih odtenkov, kakršne imajo dišeči kromač, rožmarin in timijan, so razširjene citronske arome limonine verbene, limonine trave ali limoninega timijana.

Eksotične vrste žajblja s sadno aromo

Eksotične dišeče rastline se hitro razvijejo v izrazite posodovke. Njihovi cvetovi in listi dajejo čaju, sladkim jedem in sadnim solatam svež okus, so pa tudi lep okras. Prezimite jih v prostoru, v katerem ne zmrzuje!

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"