Postanite mojster žara

2. 5. 2012
Deli

Spoznajte 28 predjedi, glavnih jedi, prilog in sladic najbolj znanih svetovnih kuhinj, ki jih lahko pripravite na žaru.

Od Sredozemlja pa vse do Mehike . .

Po špansko

Vse sestavine za glavno jed položite na aluminijasto folijo, zavijte in položite na vročo rešetko. Če pa dodate še nekaj značilnih španskih okusov, npr. dimljeno papriko, pikantno klobaso chorizo ali sočen jamon (pršut), ste že na pol poti do španskih nebes.

  • Predjed: Popečeni zavitki z beluši in pršutom

Zelene ali beljene beluše ovijte s tankimi rezinami pršuta (lahko tudi s pikantno šunko serrano). Premažite s tanko plastjo oljčnega olja in zložite na vročo ploščo ali rešetko. Pecite počasi in obračajte po potrebi. Beluši se morajo zmehčati, pršut pa mora postati hrustljav in rahlo rjavo zapečen. Po okusu potresite še s sveže mletim črnim poprom in postrezite.

  • Glavna jed: Srajčke s krompirjem, školjkami in chorizom

Pripravite si velik in debelejši kos aluminijaste folije (zložite jo v dvojno plast). Očistite in narežite 2 srednje velika rumena krompirja na majhne kocke, te pa položite na sredino pripravljenega lista. Obložite s petimi svežimi dagnjami in nekaj rezinami klobase chorizo (debelimi okoli pol centimetra). Potresite s soljo in dim­ljeno papriko v prahu, zavijete in zunanje robove folije obrnite navzgor. Postavite na srednje toplo ploščo (rešetko) in počasi pecite, da se krompir zmehča (15? 20 minut).

  • Priloga: Stročji fižol s prelivom iz pečenega paradižnika

Dva paradižnika natrite z oljčnim oljem in ju pecite na žaru, da se zmehčata. Prerežite ju, odstranite semena in preložite v mešalnik. Dodajte pest mandljev in grobo narezanega peteršilja, malo soli in popra ter 2 jedilni žlici oljčnega olja. Zaprite in dobro premešajte, da dobite enakomerno gosto zmes. Pol kilograma stročjega fižola dobro pokapljajte z oljčnim oljem in počasi pecite na vroči plošči, da rahlo porjavi. Postrezite s prelivom iz paradižnika in mandljev.

  • Sladica: Pečene breskve s čokoladno kremo ganache

Ganache pripravite iz skodelice sladke smetane, ki jo v lončku počasi segrevate na sred­nje vroči plošči. Preden zavre, jo odstavite in v vročo dodajte 20 dag narezane temne čokolade. Hitro mešajte, dokler krema ne postane gladka. Toplo porabite v uri ali dveh, lahko pa jo tudi shranite v hladilniku in postrežete ohlajeno (takrat se strdi). Breskve razpolovite in odstranite koščice. Pecite jih, dokler se ne zmehčajo in rahlo karamelizirajo, in jih postrezite z velikim kosom ohlajene kreme ganache.

Tehnika: Za lažjo pripravo jedi si na eni strani plošče ali rešetke pripravite zmerno močan ogenj, na drugi pa tlečo žerjavico. To boste dosegli tako, da s kurišča dodajate ali odvzemate koščke oglja. Najprej pripravite predjed in nato stročji fižol. Srajčke s krompirjem pecite, medtem ko jeste zavitke z beluši. Breskve specite šele po večerji.

Italijanski žar s polento

Le malo italijanskih jedi zahteva več kot pet osnovnih sestavin, zlasti če gre za specialitete z žara. Na srečo pa vsaka od njih (od sladko-kislega balzamičnega kisa pa do kremaste gorgonzole) pričara božanske okuse.

  • Predjed: Nabodala s šampinjoni in panceto

Na lesena ali kovinska nabodala izmenično nataknite kose svežih šampinjonov in pancete (lahko tudi debelejše kose šunke). Pecite na rešetki, ki naj ne bo prevroča. Med peko redno obračajte, da se maščoba iz slanine razporedi tudi po klobukih šampinjonov, kar bo preprečilo sprijemanje. Ko gobice rahlo porjavijo in se zmehčajo, jih potresite s soljo in poprom po okusu in nabodala postrezite.

  • Glavna jed: Pečena polenta s paradižniki in gorgonzolo

Polento skuhajte in jo še vročo pretresite v ponev, da se ohladi. Nato jo narežite na manjše trikotnike in te po obeh straneh pokapljajte z oljčnim oljem. Paradižnike premažite z oljčnim oljem in jih na hitro popecite. Z obeh strani rahlo popecite tudi polento. Pečenim paradižnikom odstranite semena in jih sesekljajte. Drobno narežite še nekaj svežih žajbljevih listov in nadrobite primerno količino gorgonzole. Z vsem skupaj obložite koščke pečene polente in postrezite.

  • Priloga: Pečene bučke

Nekaj srednje velikih bučk (cuket) dobro natrite z oljčnim oljem. Cele na hitro popecite na zelo vročem ognju (najboljša je rešetka), da se rahlo zmehčajo in da jim lupina potemni. Nato jih prerežite po dolžini, notranjo stran polovic pa pokapljajte z balzamičnim kisom ter potresite s soljo in mletim poprom. Ponudite tople in še rahlo hrustljave.

  • Sladica: Sladka bruschetta

10 dag zmehčanega masla dobro zmešajte s ? skodelice rjavega sladkorja in z dobljenim namazom obilno natrite tanke rezine starega kruha. Nato si pripravite še 12? 15 sliv, jih razpolovite ter izkoščičite. Kruh in slive pecite na plošči na zmerni temperaturi. Slive se morajo zmehčati, kruh pa mora postati zlato rumen in hrustljav. Preden postrežete, obložite kruh s pečenimi slivami in pokap­ljajte z izcejenim sokom. Dodate lahko tudi stepeno sladko smetano.

Tehnika: Pod sredino rešetke zakurite ogenj, na robu pa pustite hladnejši predel, na katerem boste ohladili prehitro zapečena nabodala. Medtem ko boste jedli predjed, dodajte na ogenj malo oglja, da bo rešetka vroča za pripravo paradižnikov in bučk. Medtem ko se glavna jed ohlaja, pa specite kruh in slive.

Italijanske mesne kroglice

Ko se združita radič in ogenj, se zgodi nekaj posebnega. Ožgani in zmehčani listi presenetijo z nežno grenkobo, vinaigrettska omaka, ki jo velikodušno pokapamo po mesnih kroglicah in solati, pa doda piko na i celotnemu obroku.

  • Predjed: Bruschetta s svežim paradižnikom

Paradižnike natrite z oljčnim oljem in jih na hitro popecite na vroči rešetki. Dan star beli kruh narežite na debelejše rezine in jih na obeh straneh dobro popecite, da postanejo hrustljave. Nato jih razporedite po pladnju. Ohlajene paradižnike razpolovite, jim odstranite semena in grobo sesekljajte. Koščke skupaj s sokom razporedite po kruhovih rezinah, rahlo posolite in popoprajte, pokapljajte z oljčnim oljem in potresite s sesekljano baziliko.

  • Glavna jed: Nabodala iz mesnih kroglic in zelišč

Rezino belega kruha namočite v ? skodelice mleka. Nežno zmešajte z 1 kg mletega mešanega mesa, ? skodelice sesekljane čebule, ? skodelice naribanega parmezana, jedilno žlico svežega in sesekljanega rožmarina ter soljo in poprom po okusu. Maso dobro pregnetite in iz nje oblikujte kroglice v velikosti žogic za golf. Dobro jih stisnite in nataknite na nabodalo. Nabodala pecite nad srednje močnem ognju, dokler kroglice ne postanejo čvrste in enakomerno rjavo zapečene z vseh strani.

  • Priloga: Pečena endivija z vinaigrettsko omako

V posodici pretlačite nekaj slanih inčunov in strok sesekljanega česna. Dodajte 3 jedilne žlice vinskega kisa, ? skodelice oljčnega olja, pest sveže sesekljanega peteršilja in ščepec rdeče paprike v prahu ter dobro premešajte. Operite glavo endivije in zunanji del natrite z oljčnim oljem in posolite. Za minuto ali dve jo položite na vročo ploščo, obrnite in počakajte, da z vseh strani rahlo počrni in oveni. Postavite na krožnik, prelijte s pripravljeno omako in postrezite.

  • Sladica: Polnjene fige

10 dag kozjega ali kakšnega drugega svežega sira zmešajte z nekaj žlicami medu. 12 večjim figam odrežite vrhove in jih zarežite po dolžini (polovici morata ostati skupaj). Nastalo odprtino (nekakšen razporek) nadevajte z mešanico sira in medu in previdno pecite na nižji temperaturi, da se fige zmehčajo, vendar pazite, da se ne razlezejo popolnoma.

Tehnika: Maso in omako pripravite prej in ju shranite v hladilniku. Tudi fige lahko očistite, razrežete in nadevate pred peko. Ko se boste lotili pečenja, na vroči rešetki najprej popecite paradižnike in kruh. Po predjedi na ogenj naložite še malo oglja ter specite mesne kroglice in endivijo. Fige na hitro pogrejte po koncu večerje.

Vroč mehiški krompir (jicama)

Pikantna vročica in nežna sladkoba se v tradicionalni mehiški kuhinji zlijeta v popolno harmonijo. Spodnji meni je odličen primer tega. Ne pozabite si pripraviti obilne zaloge pijače, saj pekoči krompir kar kliče po vodi!

  • Predjed: Pekoči krompir in guacamole s koruzo

Jicamo (ali navaden krompir) olupite in narežite na centimeter debele rezine. Položite jih na rešetko in jih specite skupaj z dvema storžema mlečne koruze. Ko krompir porjavi, ga narežite na debelejše palčke in posujte s čilijem, soljo in nekaj kapljicami limetinega soka. Odrežite koruzna zrna od storžev in jih zmešajte s pretlačenim avokadom, sesekljanim paradižnikom brez semen in kože, sesekljano rdečo čebulo ter soljo in poprom. Pripravljeno omako postrezite s pečeno in začinjeno jicamo oz. krompirjem.

  • Glavna jed: Piščanec v kisli marinadi

Na manj vročem predelu rešetke počasi pecite 12 piščančjih beder (približno 30 minut). V stekleni posodi pripravite marinado iz ? skodelice oljčnega olja, ? skodelice balzamičnega kisa, ? skodelice rdečega vina ter sveže sesekljanega origana in česna. Vse sestavine dobro premešajte ter solite in poprajte po okusu. Ko je meso skoraj pečeno, ga prestavite na najbolj vroči del rešetke, da hitro in enakomerno porjavi in da se hrustljavo zapeče. Preložite ga v veliko posodo in prelijte s pripravljeno marinado. Pustite, da se meso rahlo ohladi, medtem pa ga večkrat obrnite, da se marinada enakomerno vpije vanj.

  • Priloga: Batata s čilijem in kumino

Olupite nekaj sladkih (batata) ali navadnih krompirjev in jih po dolžini prerežite na polovice. Pokapljajte jih z oljčnim oljem ter posolite in popoprajte po okusu. Pecite jih na srednji temperaturi, da se zmehčajo in da obe strani lepo porjavita. Še vroče kose potresite z mleto kumino in čilijem ter postrezite.

  • Sladica: Pečeni ananas z riževim pudingom

V dovolj veliki in visoki posodi (okoli liter do liter in pol), ki je primerna za peko v pečici, zmešajte ? skodelice riža, ? skodelice sladkorja, ? litra mleka in ščepec soli. Pecite v ogreti pečici pri 150 °C približno uro in pol do dve. Vsakih 30 minut puding dobro premešajte. Jed je pripravljena, ko postane zmes gosta in lepljiva, riž pa popolnoma mehak. Na žaru do mehkega popecite nekaj debelih kolutov svežega ananasa in jih ponudite s toplim ali ohlajenim riževim pudingom.

Tehnika: Da ne boste izgubljali dragocenega časa, si lahko rižev puding pripravite dan ali dva prej in ga shranite v hladilniku. Najprej specite piščanca in ga zalijte s kislo marinado. Meso bo okusnejše, če se bo nekaj časa mariniralo. Nato se lotite peke krompirja za predjed in priloge. Ananas pripravite na koncu. Vso hrano postrezite ohlajeno na sobno temperaturo.

Druge mehiške specialitete

Tortilje, quesadille, chimichunge, fajite, tacosi in nachosi so zaščitni znak dežele pisanih sombrerov in vroče tekile. Vse jedi so okusne, lahke in preproste za pripravo. Ker je večina pekočih, vam za prebavo ni treba skrbeti.

  • Predjed: Pisana fajita z rakci in svežim zeljem

Na žaru popecite pol kilograma večjih kozic, 2 narezani rdeči papriki, 2 srednje veliki čebuli, narezani na kolobarje, in debelejše rezine avokada. Rakce umaknite s plošče, ko meso postane motno. Zelenjava mora rahlo porjaveti. Vse sestavine še tople drobno narežite, pretresite v posodo in posujte z naribanim svežim zeljem in sesekljanim peteršiljem ali koriandrom. Poškropite z nekaj kapljicami oljčnega olja in sveže iztisnjenim sokom 1 limete. Posodo rahlo pretresite, da se sestavine premešajo, in postrezite.

  • Glavna jed: Quesadilla z mladimi šampinjoni in sirom

Na žaru specite manjše šampin­jone. Med peko jih posolite in popoprajte po okusu ter počakajte, da se osušijo in rahlo porjavijo. Še tople drobno narežite. Nato si pripravite 4 velike pšenične tortilje in jih položite na rešetko. Vsako obložite s šampinjoni in obilno posujte z naribanim poltrdim sirom. Ko se tortilje zmehčajo in sir skoraj stopi, jih prepognite na polovico in pecite dalje, dokler ne postanejo rahlo hrustljave. Pečene razrežite na trikotnike, te pa po površini premažite z najljubšo salso in postrezite.

  • Priloga: Pečena koruza s pekočo majonezo

Drobno sesekljajte 1 vloženo pekočo papriko (čili). Če je nimate, si pomagajte s pekočim feferonom. Dobro zmešajte z ? skodelice majoneze in malo tekočine iz pločevinke. Dodajte še sveže iztisnjen sok 1 limone, ščepec soli in po želji še malo mletega čilija v prahu. Na žaru specite par storžev mlečne koruze. Zrna morajo biti rahlo ožgana, vendar ne premehka ali izsušena. Preložite jih na pladenj in še vroče prelijte z omako iz majoneze.

  • Sladica: Vaniljev sladoled s karamelnim prelivom (dulce de leche)

V manjši kozici zmešajte 1 skodelico rjavega sladkorja, 12 dag zmehčanega masla, 1 skodelico temnega ruma in košček stroka burbonske vanilje, ki ga boste pozneje odstranili (lahko tudi čajno žličko vaniljevega ekstrakta). Kozico postavite na ploščo in opazujte, kako se maslo začne topiti in peniti. Ko se masleni mehurčki zmanjšajo in zgostijo, je preliv pripravljen. V posodice naložite vaniljev sladoled, prelijte s toplim prelivom in postrezite.

Tehnika: Začnite z močnim ognjem in zelo vročo ploščo, da hitro pripravite rakce, zelenjavo in gobice za fajito in quesadillo. Pojejte predjed, nato pa na vročem ognju (po potrebi dodajte malo oglja ali premoga) začnite peči koruzo. Preden je pripravljena, dodajte še tortilje z gobicami in sirom. Na koncu na zmerno topli plošči počasi skuhajte še karamelni preliv.

Južni del ZDA

Tradicionalna kuhinja ameriškega Juga je polna okusnih in krepkih jedi. Ljudje, ki so dan za dnem delali v nasadih sadja in na poljih bombaža, so zares potrebovali močno hrano. Časi so se spremenili, jedi pa so ostale enako dobre in kalorične.

  • Predjed: Kvašeni hlebčki s šunko in pečeno breskvijo

Jed bo najboljša, če se boste nekaj ur pred peko na žaru lotili še peke domačih kvašenih hlebčkov. Če je to prezahtevno, v pekarni kupite nekaj svežih in čim manjših bombetk ali big. Pripravite žar, ogenj naj bo zmerno močan. Hlebčke ali bombete po sredini prerežite in polovice pogrejte na plošči. Breskve razrežite na četrtine in odstranite koščico. Šunko narežite na pol centimetra debele rezine. Vse skupaj pecite na zmerno vročem žaru nekaj minut, nato pa pripravite mini sendviče (hlebček, breskev, šunka) in postrezite.

  • Glavna jed: Piščanec na žaru

Celega piščanca razkosajte in ga pred peko za 4? 6 ur namočite v mleko, ki ste mu dodali malo stopljenega masla. V posodici pripravite panado: dobro zmešajte skodelico koruzne in skodelico bele moke ter ščepec soli in kajenskega popra. Kose mesa odcedite iz mleka, z vseh strani dobro pomočite v panado in položite na žar, ki ne sme biti prevroč. Če imate pokrov, žar pokrijte. Počasi pecite približno 30 minut, med peko pa meso večkrat obrnite. Proti koncu na ogenj naložite še malo oglja, da se rešetka močno segreje, in zapecite, da skorja postane hrustljava.

  • Priloga: Rdeče zelje s kumarično omako

Večjo kumarico olupite, ji odstranite semena in narežite na čim manjše koščke. V posodici jo zmešajte s približno enako količino jogurta in majoneze, dodajte čajno žličko svežega limoninega soka ter sol in poper po okusu. Manjšo glavo rdečega zelja razrežite na četrtine (ne odstranjujte kocena), premažite z nekaj kapljicami oljčnega olja in nekaj minut pecite na zelo vroči plošči, da se četrtine na obeh straneh dobro zmehčajo. Preložite na krožnik, prelijte s kumarično omako in posujte s sveže sesekljanim peteršiljem.

  • Sladica: Biskvitne rezine in kavni preliv z orehi

Nekaj ur prej specite biskvit ali pa ga kupite v trgovini. Narežite ga na debelejše rezine. V ponev stresite 1 skodelico mletih orehov, 1 skodelico sladkorja in 12 dag zmehčanega masla ter med mešanjem segrevajte na vroči rešetki. Ko zmes postane lepljiva, dodajte še po ? skodelice črne kave in viskija. Dobro premešajte in odstavite. Med pripravo preliva na žaru pogrejte in rahlo popecite biskvitne rezine. Preden jih postrežete, jih prelijte s kavnim prelivom in okrasite s stepeno smetano.

Tehnika: Za peko piščanca, ki mora potekati počasi in na zmerni temperaturi, rešetka ne sme biti prevroča. Zato oglje naložite tako, da ga bo pod enim delom rešetke manj. Na tem delu ga tudi ne dodajajte. Tik preden je meso pečeno, ga prestavite na bolj vroč del rešetke, da se skorja hrustljavo zapeče.

Bližnji vzhod

Bogate in drzne sestavine, ki sestavljajo večino najboljših jedi z Bližnjega vzhoda, se odlično ujemajo z ognjem in dimom. Celo grozdje, iz katerega smo pripravili fantastično sladico le v petih minutah, ni izjema.

  • Predjed: Popečen pita kruh s pomakco iz jajčevcev

Kruh pita je podoben naši lepinji. Pripravite si srednje velik jajčevec in ga po površini prebodite z vilicami. Nato ga natrite z oljčnim oljem in pecite, dokler se ne zmehča. Med peko ga večkrat obrnite. Kruh z obeh strani premažite z oljčnim oljem in ga popecite. Toplega narežite na trikotnike. Zmehčani jajčevec prerežite na polovico in izdolbite meso v posodico. Dobro ga pretlačite in zmešajte z 1 jedilno žlico tahini omake, 1 strokom sesekljanega česna, sokom 1 limone, 2 jedilnima žlicama sesekljanega peteršilja in oljčnega olja ter s soljo in poprom po okusu.

  • Glavna jed: Jagnječje zarebrnice z metino omako

Najprej pripravite marinado, s katero boste natrli zarebrnice. Zmešajte malo mlete kumine, cimeta, kajenskega popra, soli in oljčnega olja. Zmes razmažite po vseh kosih mesa. Te pustite počivati, medtem ko pripravljate zeliščni pire. V mešalniku dobro zmešajte 2 skodelici svežih metinih listov, 2 stroka česna in po ? skodelice oljčnega olja in vode. Jagnjetino počasi specite na zmernem ognju ter postrezite z omako in rezinami limone.

  • Priloga: Stročji fižol z olivami iz ponve

V večjo ponev kanite malo oljčnega olja (dno mora biti tanko prekrito) in postavite na rešetko. Počakajte, da se olje segreje, potem pa v ponev dodajte 1 čebulo, narezano na tanke rezine, ter pest izkoščičenih oliv. Premešajte in na hitro prepražite, da prijetno zadiši. Dodajte še pol kilograma stročjega fižola, premešajte in pražite na visoki temperaturi, dokler se ne zmehča in rahlo porjavi. Preden jed odstavite, jo poskusite in po potrebi dodajte malo soli in mleti poper po okusu.

  • Sladica: Grozdje z mandljevo kremo

Skodelico mletih mandljev dobro zmešajte s skodelico sladke smetane, da dobite gladko in gosto kremo, ki jo ohladite v hladilniku. Izberite par manjših grozdov, jih operite in kar cele položite na ne prevročo rešetko. Počasi grejte oz. pecite nekaj minut in med peko grozde večkrat obrnite, da se vse jagode dobro pregrejejo. Postrezite na krožnikih z veliko kepico mandljeve kreme ob strani.

Anja Janeš

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"