Naučite se reči NE

9. 5. 2015
Deli
Naučite se reči NE (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Lepo je, če ste pripravljeni pomagati, narediti veselje drugim in jim pomagati iz godlje. Človeka to nadvse osreči, lahko pa ga celo zelo onesreči. To se zgodi takrat, ko vidimo le potrebe drugih ljudi, izpred oči pa popolnoma izgubimo svoje želje. Vedeti morate, da ima vse svoje meje. Toda kako in kje jih postaviti?

Odločno odkimajte z glavo, ko vam bo prodajalka v modni trgovini naslednjič vsiljivo ponujala drag plašč, ki vam takooo pristaja. Ali ko vam oboževalec ne bo in ne bo dal miru. Ali ko vas bo želel partner nagovoriti, da sami poskrbite za vsa novoletna darila. Ali ko vam bo prijateljica ponujala domače pecivo, ravno ko ste se odločili, da tega danes ne bo na vašem jedilniku.

Nešteto je situacij, ko nam je težko odkloniti. Dejansko gre za to, da se naučimo reči NE. Majhna besedica z velikanskim učinkom, ki se ji pogosto raje izognemo. S stisnjenimi zobmi raje rečemo JA – in se potem jezimo sami nase. Ali pa se preveč obremenimo.

Postavite prioritete

Če želite vse to preprečiti, se morate naučiti tudi povedati odklonilen odgovor. To vam bo uspelo le, če boste doumeli, kakšno ceno plačujete za stalne pritrdilne odgovore. Koliko časa vas stane, koliko premagovanja in koliko energije. Kolikokrat ravnate proti svojim notranjim prepričanjem …

Zdravo in pomembno je in nikakor egoistično, kot menijo nekateri ljudje, da znamo brez slabe vesti ali celo strahu reči NE.

Kdor težko odbije prošnjo nekoga, se najverjetneje le boji, da zaradi tega ne bo več ljubljen. Vzroki za takšno mišljenje se najpogosteje skrivajo v otroštvu. Kajti kaj se zgodi, ko na primer mali Žiga trmasto otresa z glavo? Prijazen nasmešek njegovih staršev se spremeni v kisel obraz.Ta odklonilna reakcija staršev tako rekoč postavi temelje za strah velikega Žige, da ne bo več ljubljen, kadar bo odklonil pomoč prijateljem in kolegom. Toda nekega dne bo moral sprevideti, zakaj ga drugi cenijo. Gotovo ne zaradi dejstva, da je vedno pripravljen pomagati in zanje narediti prav vse!

V resnici nekoga zelo cenimo zaradi dejstva, da se je pripravljen uveljaviti in prodreti. Z odgovorom NE si zaslužite pozornost in spoštovanje. In tudi sami ste najbrž že opazili, da ljudje v resnici prav nič ne marajo ljudi, ki so vedno na voljo in pripravljeni pomagati prav v vsakem primeru.

Veliko ljudi vedno reče JA in se udeleži vsake zabave in druženja ob kavi, ker se boji, da ne bi česa zamudili. Šele na koncu opazijo, kako nepotrebno je bilo vse skupaj. Kdor bi se želel spremeniti, se mora poglobiti vase in se vprašati, kaj je v resnici pomembno. Ko se boste od časa do časa umaknili, boste hitro spoznali, kako prijetno je, če niste vedno in povsod zraven. Kar je redko, je konec koncev tudi zanimivejše.

Ostanite prijazni

Ne smemo pa zamolčati, da ima odklonilni odgovor včasih lahko tudi negativne posledice. Prav v službi je treba premisliti, ali je primerno ali ne. Kljub vsemu so posledice pogosto manjše, kot se bojimo. Če je treba, lahko zavrnete tudi šefa. Predvsem če upoštevate pomembno pravilo: ton določa glasbo.

Najlaže je na hitro reči NE – otrokom, prijateljici, oboževalcu … Ja, včasih je treba. Toda večinoma je trda pot nepotrebna. V primeru s šefom se lahko slabo izide za vas, druge pa lahko le prizadene. Zatorej: reči NE ni le dovoljeno, temveč je celo nujno potrebno – toda storite to na prijazen način.

Kako reči NE na blag način

"Tega ne bom storila. Na noben način! Še kaj drugega?" Počasi. Saj gre tudi drugače. Bolj ljubeznivo. Nekaj primerov odklonitev na prijaznejši način.

Izrecite obžalovanje

Pravzaprav bi radi sprejeli vabilo ali naredili uslugo. Toda preprosto ne gre. Treba je reči NE – toda tako, da bo druga oseba vedela, kako žal vam je: "Zelo mi je žal, toda ne morem."

Manj razlagajte

Vedno je neprijetno, ko je treba koga odkloniti. Namesto da bi bili kratki in jasni, razlagamo na dolgo in široko, zakaj moramo reči NE. Tako večinoma zaidemo v zadrego, ko naša pojasnila povzročajo še dodatna vprašanja.

Predlagajte

Ni nam treba biti vedno pripravljeni, če bodo drugi potrebovali našo pomoč. Toda če so nam ti ljudje blizu, lahko svoj NE posladkamo z nasprotnim predlogom. Na primer: "V soboto zvečer ne morem paziti na tvojega otroka, lahko pa malega za dve uri vzamem v nedeljo. "

Pozorno poslušajte

Popolnoma izčrpan kolega v službi, ki išče podporo ali pa prijateljico, ki bi šla z njim ven – razumljivo je, da smo v dvomih. Toda kljub vsemu lahko tudi v takšnih primerih rečemo NE, pri tem pa izrazimo razumevanje za njihov položaj. S tem bo stvar lažja – za nas in tudi za njih.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek