Tek je športna disciplina, pri kateri je najbolj pomembno vztrajanje. Čeprav bi si vsi želeli rezultate čez noč in že kar jutri pretekli 10 km brez bolečin in poškodb, to pač ne gre!
S tekom moramo pričeti počasi in postopoma. Brez prehitevanja bodo naši rezultati boljši, predvsem pa nam bo hvaležno naše telo.
Najprej (nordijska) hoja, nato šele tek
Tekaška vadba naj vključuje ogrevanje, glavni del in zaključni del, v katerem izvedemo različne vaje za gibljivost.
Ogrevanje mora vključevati mišice celega telesa, saj bo le tako naša tekaška vadba varna in postopna. Vključimo hojo in različne dinamične vaje, ki bodo mišice ogrele in pripravile na glavni del tekaške vadbe. Poleg splošnega ogrevanja pri tekaški vadbi izvajamo postopno dodajanje tekaških vaj, ki nam omogočajo pridobivanje pravilne tehnike teka in preventivo pred poškodbami.
Najbolj pomemben segment tekaške vadbe pa je postopnost dodajanja teka. Tekač začetnik mora po aktivnem ogrevanju pričeti s hojo, s hitro hojo, s hojo v klanec in zelo priporočljiva je nordijska hoja. Pri nordijski hoji uporabljamo palice, ki nam omogočajo vključevanje mišičnih skupin rok in ramenskega obroča. Torej menjava različnih hoj in šele nato pričnemo z vključevanjem teka.
Pomembne so tudi vaje za moč
Ne pozabimo na pomembnost vključevanja vadbe za moč. Da bo naše telo uspelo premagovati tekaške vadbe, so vaje za moč ključnega pomena. Telo pripravijo na tekaške napore.
Poslušajmo sebe!
Najpomembnejše pravilo pa nam v videu razloži Miha.
Poslušanje sebe in svojega telesa nas bo pripeljalo do tekaških kilometrov brez poškodb, ampak ne pozabimo, da brez vztrajanja ne bo šlo.
Tekst pripravila: Simona Markovič (PripraveLJ maraton)