5 možnih razlogov za nočno potenje (in kako si lahko pomagate)

19. 8. 2018
Deli
5 možnih razlogov za nočno potenje (in kako si lahko pomagate) (foto: profimedia)
profimedia

Čeprav v prostoru ni posebej vroče, se zjutraj zbudite popolnoma prepoteni. Spet se morate oprhati (čeprav ste to storili že pred spanjem) in izgubljate dragocen čas, ki bi vam zjutraj prišel zelo prav. Tu je nekaj možnih razlogov za vašo težavo.

Če nočni počitek ni več čas za sprostitev in nabiranje energije za nov dan, ampak kopanje v potu in preoblačenje sredi noči, preverite, kaj bi temu lahko bil vzrok:

Napetost

Vzrok nočnega potenja ni vedno fizičnega izvora, na stanje lahko vplivajo tudi psihične težave. Že pretirana skrb glede potenja in kako se boste s tem soočili, lahko poslabša znojenje.

Hormonsko neravnovesje

S tem se vsaj v enem obdobju življenja soočamo vsi, in sicer v puberteti. Ženske občutijo posledice neravnovesja še med menstruacijo, menopavzo in v nosečnosti. Med drugim je simptom tudi znojenje.

Infekcije

Razlog, da se vsako jutro ali sredi noči zbujate popolnoma prepoteni, je lahko tudi infekcija, s katero se trenutno borite. O tem povprašajte zdravnika.

Hiperhidroza

Hiperhidroza pomeni čezmerno znojenje, ki je lahko posledica prevelike aktivnosti simpatičnega živčevja (ki ureja potenje), izrazi pa se predvsem na dlaneh, obrazu in pod pazduhami, kjer imamo največ žlez znojnic. Druga oblika hiperhidroze pa se kaže kot znojenje celega telesa. Če sumite na kaj takega, se oglasite pri osebnem zdravniku.

Ne pozabite, da je znojenje sicer normalna funkcija, s katero telo uravnava telesno temperaturo. Nekateri se potijo manj, drugi morajo po vadbi ali v vročem dnevu popolnoma zamenjati oblačila.

Spalna apneja

Spalna apneja je motnja, ki med nočnim počitkom večkrat prekine dihanje. Zavira pretok zraka v grlu, kar preprečuje potovanje zraka v pljuča. Dogaja se le med spanjem, zato se mnogi sploh ne zavedajo, da trpijo za to motnjo. Ljudje s spalno apnejo imajo naslednje simptome:

  • kljub zadostni količini spanja čutijo utrujenost
  • zbujajo se z glavoboli
  • občasno se zbudijo zaradi hlastanja za zrakom
  • imajo visok krvni tlak in krvni sladkor
  • hitro spreminjajo razpoloženje
  • čutijo hitro bitje srca.
Kako si lahko pomagate?

Uvesti morate nekaj sprememb. Najprej poskrbite za spalni ritem, ki mora biti reden, tako med tednom kot tudi med vikendom in na počitnicah. Držite se ure, ki ste jo določili za spanje in se zvečer izognite alkoholu ter kofeinu. Uvedite večerno rutino, ki bo telo pripravila na spanje.

Preverite, ali je vaše okolje za spanje primerno: vedno prezračite prostor, ga shladite in poskrbite, da vam bo udobno. Debelo pižamo poleti zamenjajte za tanjšo, narejeno iz materialov, ki dihajo.

Nazadnje spremenite še vaše navade. Za večerjo si nikakor ne privoščite zelo sladke in težke hrane, ki bo povzročila potenje že pred spanjem. Pomagalo bo tudi, če v dan vnesete fizično aktivnost.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"