Kaj pomaga, ko se pojavi nenadna hripavost

13. 1. 2014
Deli
Kaj pomaga, ko se pojavi nenadna hripavost (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Za nenadno hripavostjo se v tem letnem času pogosto skriva le nedolžen prehlad, odpravimo pa jo lahko na več različnih načinov.

Vnetje grla in žrela

Pogosto se pojavi kot posledica prehlada ali gripalnega infekta. Na vneto sluznico blagodejno vpliva grgranje žajbljevega čaja (2 žlički posušenih listov na skodelico vode) ali lizanje posebnih pastil: hialuronska kislina prevzame nalogo blažilnega balzama, sol pa pospeši nastajanje sline. Islandski lišaj pomirja s posebnimi sluzničnimi snovmi.

Domača zdravila so komarčkov, žajbljev ali trpotčev čaj z medom, lahko pa si pripravite tudi čebulni sirup z medom.

Čebulo zrežite na kocke, jo pomešajte s 3 žlicami medu in jo 6–24 ur pustite stati v zaprtem kozarčku. Precedite in vsaki dve uri pojejte 1 žličko, vse dokler težave ne izzvenijo.

Če ne marate čebule, lahko ližete le med ali pa si zmešate obkladek z mlečno kašo (2 žemljici na skodelico toplega mleka). Obkladek položite na grlo in ga pustite delovati približno 20 minut. Vrat ovijte s šalom!

Preobremenitev glasu

Ste govorili preveč in predolgo? To izsuši sluznico, posledica pa je hripavost. V naslednjih dneh govorite malo in tiho. Vendar ne šepetajte, ker boste tako še bolj razdražili sluznico. Pomagajo tudi žajbljevi bomboni.

Vnetje grla

Če se ob hripavosti pojavita še vročina in bolečine, pojdite takoj k zdravniku! Obstaja nevarnost vnetja grla oziroma glasilk. Takrat se je treba odpovedati nikotinu, alkoholu in zelo vročim, hladnim in pekočim jedem ter piti zelo veliko navadne vode.

Ali so krivi hormoni?

Pri nekaterih ženskah se glas spremeni tudi zaradi hormonskega neravnovesja ali pa, če se ne počutijo dobro.

Ker grlo obdajajo tudi mišice, na glasilke vplivajo tudi vse spremembe napetosti, na primer zaradi pobitosti. Stanje našega glasu torej izda tudi, kako se počutimo.

Odebelitev glasilk

Pri ljudeh, ki veliko govorijo (prodajalci, učitelji), se lahko zgodi, da se odebelijo glasilke. Ob pravočasnem odkritju težave pogosto pomagajo tudi že samo logopedske vaje.

Vsako hripavost, ki traja več kot tri tedne, mora pregledati zdravnik. Pravočasna diagnoza pomaga odkriti tudi morebiten nastanek raka na grlu, ki se v zgodnjem stadiju uspešno pozdravi s posebnimi vrstami laserja.

Čemu se velja odreči, če ste hripavi?

Veliko ljudi misli, da dovolj naredijo že z bomboni. To sicer drži, a ne prav za vsako vrsto. Mentola in evkaliptusa ne smete lizati – te snovi namreč le izsušijo sluznico. Enako velja za kavo, alkohol, črni čaj in nikotin.

Zelo slabo je šepetanje, hrkanje in kričanje. Bolje je polglasno govorjenje oziroma še boljše je, če kar molčite.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ