Kaj pomaga pri težavah, o katerih običajno nočemo govoriti

22. 10. 2014
Deli
Kaj pomaga pri težavah, o katerih običajno nočemo govoriti (foto: Profimedia)
Profimedia

Kadar nas boli križ, se o teh tegobah brez težav posvetujemo z zdravnikom. Če pa se spopadamo z uhajanjem vode ali glivicami v nožnici, nas je tako sram, da si kar ne upamo zaupati svojih težav.

Milijoni ljudi tako trpijo po nepotrebnem samo zato, ker se o svoji težavi ne upajo spregovoriti na glas. Raje brskajo po spletu, si postav­ljajo napačne diagnoze in se morda celo odločijo za napačno zdravljenje. Pa vendar ne gre pozabiti, da se večina teh težav lahko odpravi z zgodnjim odkritjem.

Ne skrbite, zdravnikov ne morete z ničimer presenetiti. Zdravstvene težave, ki jih predstavljamo v nadaljevanju, prizadenejo namreč vsakega drugega ...

1. Težava: "Stalno prdim."

Nobene panike! Smrdeči črevesni vetrovi so sicer neprijetni, toda večinoma nenevarni.

Možni vzroki: hrana, ki napenja, kot na primer stročnice, zelje, gazirane pijače, nezrelo sadje in prehitro zaužita hrana.

Kaj pomaga? Zdravila za sproščanje plinov, ki jih dobite v lekarni. Na dolgi rok pa je ključna temeljito prežvečena hrana in uporaba začimb, ki spodbujajo prebavo, kot so kumina, janež, majaron in koriander. Črevesju pomaga tudi gibanje.

Kdaj k zdravniku? Pri dolgotrajnem napenjanju. Zdravnik vas bo pregledal in izključil bolezni črevesja.

2. Težava: "Ko se smejim, mi vedno uide."

Nič naj vas ne bo sram. Zagotovo niste edini s to težavo!

Možni vzroki: pogost vzrok je močna obremenitev medenice med nosečnostjo in porodom (pri 30 % žensk!) ali pa dvigovanje težkih bremen. Uhajanje urina lahko povzročajo tudi šibko vezivno tkivo ali hormonska nihanja ter pomanjkanje estrogena v meni.

Kaj pomaga? V večini primerov težavo lahko rešite z vajami za medenico. Če to ne pomaga, pridejo na vrsto zdravila, hormonski preparati ali celo operacija.

Kdaj k zdravniku? Najbolje kar takoj, da vas ginekolog pregleda in predlaga zdravljenje.

3. Težava: "Tam spodaj nekaj ni v redu!"

Srbenje v intimnem predelu, pekoč občutek, rdečica ali drobljiv izcedek so tipični znaki za nožnične glivice.

Možni vzroki: naravna imunost sluznice je porušena zaradi stresa, antibiotikov ali hormonskih nihanj.

Kaj pomaga? Zdravila proti glivicam v obliki krem, svečk ali mazil, ki jih dobite v lekarni. Včasih se pekoče bolečine pojavijo tudi med zdravljenjem.

Kdaj k zdravniku? Ko tudi po treh dneh ni izboljšanja. Srbenje in izcedek sta lahko posledica bakterijskega vnetja ali pa tudi spolne bolezni.

4. Težava: "Moji nohti so tako grdi."

Pod lakom ali umetnimi nohti se pokažejo trdovratna obarvanja.

Možni vzroki so pogosto nenevarni in se jih zlahka odpravi z uporabo podlaka. Če pa so nohti belo rumenkasti, brez leska in se debelijo, je lahko to znak za glivično okužbo. Prav pri umetnih nohtih tega ne opazimo takoj.

Kaj pomaga? Previdno, obstaja nevarnost nalezljivosti, zato kar takoj k zdravniku! Glede na stadij okužbe bo zdravnik predpisal mazilo z antiglivičnimi sestavinami oziroma tablete.

5. Težava: "Nenadoma me močno zapeče zadnjica."

Če na toaletnem papirju opazite svetlo kri, so to hemoroidi.

Možni vzroki: na koncu črevesja imamo vsi ljudje odebeljen delček, ki skupaj z mišico zapiralko nadzira oziroma omogoča praznjenje črevesja. S povečanim pritiskom zaradi pritiskanja med zaprtjem, ob prekomerni telesni teži in nosečnosti se lahko poveča in sili ven.

Kaj pomaga? Najprej lahko uporabite protivnetna mazila s cinkom, pantenolom, nepozebnikom ali licodainom, si pomagate s sedečimi kopelmi in posebnimi svečkami, ki jih kupite v lekarni. V poznejših stadijih sledi terapija s sklerozacijo ali podvezovanjem hemoroidov.

Kdaj k zdravniku? Če je v blatu kri ali če vas zelo boli.

6. Težava: "Nenadoma sem tako mozoljasta kot kakšna najstnica."

Akne pri odraslih? Se dogaja! Možni vzroki so hormonske spremembe (več testosterona), preveč hitre prehrane, alkohol, zdravila, mastne kreme ali močno potenje.

Kaj pomaga? Zjutraj in zvečer si kožo očistite s protivnetnim gelom. Mozoljev ne stiskajte in jih raje nakapajte s protivnetnimi sredstvi, ki jih dobite v lekarni.

K dermatologu! Ta vam bo glede na vaše stanje predpisal bodisi zdravila bodisi svetlobno, lasersko ali kako drugo terapijo.

7. Težava: "Iz ust mi smrdi, čeprav sem si umila zobe."

Neprijetno, predvsem, če to opazite sami. Možnih vzrokov je več. Vonj po žveplu se pojavi, kadar se razgrajujejo ostanki hrane, slina in sluznične celice. Ali morda tudi smrčite? To prav tako izsuši predel ust in grla.

Kaj pomaga? Uporabljajte medzobne ščetke in ustno vodico z antimikrobnim delovanjem. Ustna pršila le za kratek čas zatrejo zadah. V akutnih primerih uporabite žvečilni gumi, žvečite peteršilj ali meto, pijte vodo in vzemite tableto s klorofilom.

Preverite še 10 naravnih sredstev za svež dah.

Kdaj k zdravniku? Trdovratni zadah iz ust je lahko tudi znak za bolezen prebavnega trakta. Sladek zadah po acetonu lahko kaže na sladkorno bolezen, po ribah pa na bolezni ledvic.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"