Kako preživeti popoldansko krizo?

18. 4. 2012
Deli
Kako preživeti popoldansko krizo?

Strokovnjaki po­poldansko krizo pojas­nju­jejo s spoznanjem, da se upad popoldanske bud­­­no­sti zgodi zaradi ne do­volj močnega vpliva cir­ka­­­diane biološke ure, ki vzdr­­žuje človeka v budnem stanju. Zato prevlada uči­nek utru­jenosti po tem, ko je telo že vsaj polovico dne­va v polnem pogonu.

Vsa­ko popoldne med 14. in 16. uro se homeostatski si­s­tem na vse pretege tru­di, da bi iz igre izločilo cir­­ka­dianega.

Kako si pomagati?

Pri­voščite si dovolj naravne svetlobe. Pojdite ven in iz­­koristite sončne žarke, ki bodo napolnili baterije cirkadiane ure. Najbolj optimalno bi bilo, da bi se sončnim žarkom za kratek čas izpostavili vsako jutro, takoj ko sko­čite iz postelje. Izpuščene izpostavitve jutranjim sončnim žarkom nikakor ne boste mogli popolnoma nadoknaditi čez dan. To seveda ne pomeni, da v popoldanskih urah ni več smi­sel­no glave pomoliti skozi vrata.

Britanski ra­zis­kovalci so nedavno objavili študijo, v kateri so ugotovili, da so bili ljudje, ki so bili telesno ak­tivni prek delovnega dneva (ne glede na čas trajanja in intenzivnost treninga), manj utru­jeni in vsaj za 15 odstotkov bolj učinkoviti pri opravljanju službenih in zasebnih obveznosti.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord