Ko zbolimo zaradi mobilnega telefona

13. 9. 2014 | Vir: liza.aktivni.si
Deli

'Telefonska rama', napet vrat, WhatsAppitis – čedalje več ljudi občuti posledice uporabe pametnih telefonov. Kaj pomaga in kako se jim izogniti?

Ali tudi vi stalno pogledujete na mobilnik in preverjate, ali ste dobili kak SMS, kaj je novega na Facebooku in morda tudi kakšno bo vreme? Brez pretiravanja v tem seveda ni nič slabega, vendar pa velikokrat pozabimo, da s tem silimo svoj vrat v nenaravno držo, ki nam lahko na dolgi rok povzroči kar nekaj preglavic.

Najnovejša bolezen: WhatsAppitis

Sliši se smešno, je pa zelo boleče. O tej 'bolezni' so poročali celo v nekem medicinskem časopisu in opisali primer ženske, ki so se ji vnele kite zaradi položaja palcev pri iskanju in pregledovanju aplikacij. Pri zdravnikih in ortopedih se tudi sicer znajde čedalje več mladostnikov in odraslih, ki jim je skupna ena težava: zaradi uporabe mobilnikov, dlančnikov in računalnika imajo težave z rokami.

Otrdele mišice so posledica drže vratu

Gotovo ste se že kdaj znašli v tem položaju: mobilnik med ramo in ušesom, vi pa medtem opravljate še kako drugo nalogo. Že po nekaj minutah v tem položaju verjetno začutite tudi bolečine. Na dolgi rok lahko pride do zgrbljenega hrbta in celo do trajne obrabe hrbtenice.

Kaj pomaga? Pri akutnih bolečinah masaža oziroma toplotni obloži, ki spodbudijo prekrvavitev mišic in sprostijo napetosti. Dobra je tudi vaja veslanja z rokami z dvema polnima plastenkama, redno izvajanje joge in pa tudi progresivno sproščanje mišic.

Ne vztrajajte z zgrbljenim hrbtom!

Kljub mobilniku ali dlančniku v roki se vedno znova spomnite, kako sedite in popravite držo. Ali kljub temu potiskate vrat in glavo naprej? Predstavljajte si, da se vam ramena potiskajo nazaj in videli boste, da boste takoj sedeli bolj vzravnano.

Skrajševanje mišic

Tudi to se pojavi z 'ukleščenjem' telefona med uho in ramo, ker roke uporabite za nekaj drugega. Na dolgi rok vam grozi nevarnost, da se bo mišičevje na vratu preveč napelo, se skrajšalo in tako omejilo vašo sposobnost premikanja, sklepi pa bodo čedalje trši.

Kaj pomaga? Naprava za prostoročno telefoniranje. Za dlančnik lahko kupite poseben podstavek, ki bo poskrbel, da bo naprava v višini vaših oči. Za vaš hrbet bo bolje, če boste delali za mizo, ne na kavču. Od časa do časa vstanite, se pretegnite, malce stecite po sobi ...

Če že imate skrajšane mišice, obiščite fizioterapevta, pomagajo pa tudi posebni kinezio trakovi.

Gibanje prepreči tipične bolečine in težave

Sklepom prijazne športne zvrsti, kot sta plavanje (pri prsni različici spustite glavo!) in tek, spodbujajo prekrvavitev mišic in preskrbo sklepov s hranilnimi snovmi. Ob načrtni krepitvi mišic krepite predvsem osrednji del telesa.

Preventiva

Tri stvari za zaščito pred težavami, ki jih povzroča uporaba modernih naprav:

  • večkrat dvignite pogled in se zazrite nekam v daljavo;
  • telesu dajte priložnost, da spremeni položaj – tudi s pomočjo športa;
  • od časa do časa se opomnite, kako sedite. To dela čudeže!

Kako moderne naprave še vplivajo na nas ...

Spodbujajo nastanek gub. Pri osredotočenem pogledu na zaslon pogosto gubamo čelo.

Stres in slaba volja. Telesu z držo sporočamo, kako naj se odziva. Ko denimo pogledujemo v zaslon, se držimo zgrbljeno, ramena so upadla – na videz smo taki, kot da smo nečesa krivi, žalostni ali pa da se ne počutimo dobro. In tako se odzove tudi naše telo. Zravnajte se in takoj se boste počutili bolje!

Spontan nasmeh. Velja tudi obratno: če preberemo prijazno sporočilo, si ogledamo zabaven video ali pa preberemo kompliment, se nam nehote privzdignejo kotički ustnic. Telo avtomatično dobi signal za dobro voljo – in izloči snovi, ki izboljšajo razpoloženje.

Povezava s svetom. Vsak ve, kako pomembno je včasih slišati pameten nasvet ali pa spodbudne besede – na mobilniku zato zadošča le nekaj črk ali pa poseben znak. Tudi mobilnik lahko v primeru telesne odsotnosti poskrbi za določeno bližino.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"