Pozitivni učinki lenarjenja

9. 12. 2014 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Pozitivni učinki lenarjenja (foto: profimedia)
profimedia

Kdor se pogosto malo ustavi in se prepusti lenarjenju, živi bolj zdravo – in veliko bolj srečno

Lenoba je v naših očeh običajno vredna obsojanja, in to so nam nekako vcepili že v otroštvu. Pa vendar je lenoba nekaj povsem naravnega in so jo častili že v antiki.

Šele v srednjem veku je dobila slab predznak. Na njeno mesto je stopila marljivost, ki je nekje od 19. stoletja postala ideal. Pozneje smo tudi poslušali, da delo krepi človeka in da se daleč pride le s trdim delom in vztrajnostjo.

Posledica vsega tega je, da se ljudje počutimo, da smo pod časovnim pritiskom, da moramo vedno nekam divjati in podobno. Počutimo se kot hrčki v kolesu. Rezultat je življenje proti naši naravi, pa vendar bi nujno potrebovali tudi čas za sproščanje.

Prednosti nedela

Seveda sta šport in gibanje zdrava. To pa še ne pomeni, da morate vedno vsak prost trenutek izkoristiti zanju. Naše telo je namreč podobno motorju. Lepše in manj obremenjeno sme teči, dlje zdrži. Če mora telo kar naprej obratovati na najvišjih obratih, ne zmore razgraditi stresnih hormonov. Zviša se krvni pritisk, zmanjša substanca kosti, imunski sistem oslabi.

Ležanje v viseči mreži ali popoldansko poležavanje na kavču ne poskrbita le za užitek, temveč je to nuja, ki vpliva na našo vitalnost in življenjsko veselje.

Če dvomite o tem, si preberite kakšen primer iz živalskega sveta. Najmočnejši so najbolj leni: tigri spijo skoraj 16 ur dnevno, levi pa 13,5 ure. In celo pregovorno marljive čebele le 20 % svojega časa izkoristijo za iskanje nektarja.

Prosti čas poskrbi za lepoto

Če si boste privoščili dovolj prostega časa, ne bo bolj zdrav le vaš organizem. Tudi vaš videz bo lepši zaradi razgradnje stresnih hormonov, kajti dnevno hitenje nam dobesedno 'zleze pod kožo' in se zato hitreje staramo.

Stres koži odvzame sposobnost, da bi se branila pred bakterijami. Zgornji zaščitni sloj postane prepusten in lahko pride do vnetij. Ta postarajo kožo, ki postane dovzetna za dražljaje, izpuščaje in gube.

Kreativni z umirjanjem

Ko nam med dnevnim sanjarjenjem misli odtavajo, se aktivirajo možganski predeli.

Znanstveniki temu rečejo: Default Mode Network. V tem duševnem 'prostem teku' se aktivirajo predeli možganov, ki so med duševnimi napori neaktivni. To tudi pojasni, zakaj se med ležanjem na kavču domislimo stvari, o katerih neuspešno tuhtamo čez dan. Tudi raziskava med 100 kreativnimi osebnostmi, med njimi je bilo tudi nekaj Nobelovih nagrajencev, je pokazala, da je večina najboljše ideje dobila takrat, ko niso delali nič.

Malo dela – in še zabava hkrati

Ves dan se sprehajajo naokoli v trenirki ali pa si po več tednov skupaj ne obrijejo nog – in so zato še priljubljene na spletu. 'Slacker girls' (nekoliko lena dekleta, brez posebnega veselja do dela) so blogerke med 13. in 30. letom, ki se požvižgajo na kariero in fitnes studio in se raje osredotočajo na druge stvari – veliko spanja, sproščenost in dobre prijateljice.

Kako pravilno lenariti?

Imate prost večer ali pa ves konec tedna samo zase? Sijajno! Pozabite na vsakdanji stres in prisluhnite svojemu telesu. Vprašajte se, kaj bi najraje počeli. Poležavali v postelji? Zadremali v kadi?

Brez skrbi: z lenarjenjem ne morete narediti nič napačnega, vse dokler vam je jasno, da lenarjenje pomeni, da ne počnete prav nič. Dovolj prostega časa boste dosegli le, če boste znali reči ne, ko je vsega preveč, in boste znali pritisniti na gumb stop brez KO in TODA.