Prekomerna vzdržljivostna vadba lahko poškoduje srce

14. 4. 2015
Deli
Prekomerna vzdržljivostna vadba lahko poškoduje srce (foto: Profimedia)
Profimedia

Maratoni, ultramaratoni in triatloni so postali zelo priljubljeni. Mnogim ljudem je všeč izziv težkih vzdržljivostnih športov. Pa je to res zdravo?

Za zdravje in dolgoročen učinek je ključna redna in zmerna vadba. American College of Sports Medicine priporoča zmerno vadbo po vsaj 150 ur na teden.

Dr. Jamie Seidl in Dr. Chad Asplund pa sta po analizi ugotovila, da je lahko prekomerna vadba tudi nevarna. Citirala sta veliko kliničnih študij, ki so ugotovile, da dolgotrajno udeleževanje vzdržljivostnih dogovkov povzroča težave s srcem in lahko vodi tudi v smrt. V primerjavi z ne-tekači se pri maratonskih veteranih pojavljajo bolezni srčne arterije in povečano srce. Prav tako imajo tekači, ki tečejo že dlje časa, petkrat večje tveganje za motnjo srčnega utripa.

Zaključek?

Zaključili so, da je redna vadba, čeprav je pomembna za zdravje, lahko tudi pretirana. Pri tem seveda ne smemo pozabiti še na že obstoječe faktorje tveganja, kot so visok krvni pritisk, povišan holesterol, diabetes, bolezni srca v družini ...

Kaj storiti, če kljub vsemu vzdržljvostnih treningov ne želimo opustiti? Posameznikom, ki so starejši od 40 in tistim, pri katerih obstaja možnost obstoja faktorja tveganja, se priporočajo redni pregledi in obvezen posvet z zdravnikom pred pričetkom.

Vir: Current Sports Medicine Reports, 13: 361-364, 2014Effects of Excessive Endurance Activity on the Heart

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"