Zdravilna moč medu

3. 2. 2014 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Zdravilna moč medu (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Eden velikih darov narave je čebelji med. Večinoma ga uporabljamo kot nadomestilo za sladkor, v zimskem času, ko nas napadajo virusi in prehladna obolenja, pa ga uporabljamo za krepitev imunskega sistema.

Zgodovina medu

Zgodovina sega že v obdobje razcveta Egipta, takratni prebivalci so bili prepričani, da med nastaja iz solz boga Reja. Častili so tako čebele kot med. Aristotel je v 4. stoletju pr. n. š. zapisal, da med pada iz zraka, ko vzhajajo zvezde. Čeprav ni bilo znano, kako med nastaja, je bil med sladili tisočletja na prvem mestu.

Šele v tretjem stoletju so Indijanci odkrili, kako zgostiti sok sladkornega trsa. Sčasoma je med kot sladilo izgubil svojo vlogo, nadomestil ga je sladkor.

Kasneje so raziskave dokazale, da v sestavi sladkorja ni zdravilnih učinkovin, v medu pa so poleg sladkorja našli še veliko drugih, človeku potrebnih in koristnih sestavin, ki so v pomoč pri zdravljenju različnih bolezni. Kljub številnim raziskavam je struktura medu v nekaterih detajlih še vedno nepojasnjena in ostaja skrivnost narave.

Med pa se v preteklosti ni uporabljal le kot sladilo, temveč je svoje mesto našel tudi v kozmetiki. V starem Egiptu je Kleopatra z medom ustvarila odlično obrazno masko. Znano je, da so truplo Aleksandra Velikega pripeljali v prestolnico Makedonije tako, da so ga shranili v medu in tako preprečili razkrajanje mrtvega telesa med potjo čez azijske puščave. Stari Rimljani in Grki so ga uporabljali za konzerviranje mesa, predvsem divjačine.

Med in zdravje

Med je bogato energijsko hranilo, ki vsebuje veliko vitaminov, mineralov, encimov in antioksidantov.

Koristen je skoraj pri vseh težavah – pri slabi prebavi, nizkem pritisku, pri obolenjih dihal in spremljajočih težavah, slabokrvnosti, pri slabem krvnem obtoku, odličen je za krepitev in razstrupljanje telesa. Med namreč čisti kri in spodbuja njeno nastajanje, ugodno deluje na presnovo, povečuje odpornost in krepi imunski sistem.

Med in lepota

Poskusite enega od teh lepotnih receptov:

  • Maska za čvrsto kožo

Zmešajte 1 žlico medu, 1 beljak, 1 čajno žličko glicerina (kupite ga lahko v drogerijah in lekarnah) in dovolj moke, da dobite pasto. Masko nanesite na obraz in vrat ter pustite delovati 10 minut. Nato izperite z mlačno vodo in nanesite vlažilno kremo.

  • Za sijoče lase

Zmešajte 1 žličko medu s 4 skodelicami tople vode. Blondinke lahko dodate malce limoninega soka. Po šamponiranju mešanico vlijemo na lase. Ne izpiramo in posušimo kot običajno.

  • Kopel za mehko kožo

Vodi dodajte 1/4 skodelice medu in se okopajte.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord