Hujšajte s čustvi

12. 5. 2015
Deli
Hujšajte s čustvi (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Ne hrana, vaša čustva so odločilna pri hujšanju. Tako pravijo številni psihologi in strokovnjaki.

To dejstvo sem izkusila tudi sama in to isto dejstvo potrjujejo raziskovalci iz znane klinike Mayo.

Ti namreč razlagajo, da po nezdravi in prekomerni hrani največkrat posegamo, ko smo čustveno na tleh oz. imamo o sebi slabo mišljenje. Takrat hrano doživljamo kot tolažbo. Ti procesi tolaženja s hrano se največkrat odvijajo nezavedno, včasih tudi zavedno.

Ključno je odkriti vzorce čustvovanja

Za telesno težo in videzom se torej skrivajo določeni vzorci čustvovanja in mišljenja.

Slaba stran tega je, da razne diete in načini prehranjevanja ne bodo delovali dolgoročno, dokler teh vzorcev ne predelamo. Dobra stran pa je, da te vzorce lahko odkrijemo ter predelamo in posledično se izboljša naše počutje, videz in avtomatično posegamo po bolj zdravi hrani. Takšna je tudi moja osebna izkušnja – ko sem predelala določene vzorce čustvovanja in mišljenja, so kilogrami začeli odpadati skoraj sami od sebe in povsem spontano sem začela uživati vse bolj zdravo hrano ter živeti bolj zdravo.

Tudi strokovnjaki na kliniki Mayo ugotavljajo pomembno povezavo med razpoloženjem, hrano in izgubo kilogramov. Razlagajo namreč, da s t. i. 'čustvenim' prehranjevanjem zatiramo negativna stanja (čustva), kot so jeza, strah, dolgočasje, žalost, osamljenost, stres. Teh čustev ne predelamo in posledično 'pademo' v začarani krog – vedno ko smo jezni ali nas je strah, posežemo po določeni hrani, ne da bi sploh pomislili, kaj počnemo. Sčasoma se razvijejo še občutki krivde in začarani krog je 'popoln'.

Iz osebne izkušnje sem se naučila, da moramo najprej odkriti, kakšna čustva nas vodijo in zakaj, ugotoviti, od kod izvirajo jeza, strah, žalost, itd., šele potem se lahko lotimo spremembe prehrane in življenjskega sloga.

V potrditev navajam tudi glavne trditve 1328 licenciranih psihologov, ki so delali z osebami, ki so se borile s prekomerno telesno težo. Podatki izvirajo iz raziskave, ki je navedena na spletni strani Ameriške zveze psihologov:

  • Razumevanje in upravljanje vedenja in čustev je bistveno pri hujšanju in nadziranju telesne teže. (44 %)
  • T. i. 'čustveno' uživanje hrane (43 %) je ovira pri izgubi kilogramov.
  • Pri hujšanju je pomemben tudi strukturiran urnik redne vadbe (43 %) in izbira zdrave hrane (28 %)
  • 92 odstotkov od 306, ki so sodelovali v raziskavi, je povedalo, da so težave rešili z razreševanjem čustvenih vzorcev, ki so bili vzrok za prekomerno telesno težo.

Iz vsega tega lahko zaključimo, da se v večini hujšanja dejansko lotevamo z napačnega konca, kajti hrana je le posledica. S tem, ko prečiščujemo svoja čustva in misli in smo čedalje bolj pozitivno naravnani, se osvobaja tudi naše telo. Dokler pa ne bomo spremenili pogleda na sebe, tudi nobena shujševalna dieta ali kura ne bo delovala.

Mojca Koprivnikar, www.tempeljsvetlobe.wix.com/tempeljsvetlobe

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"