Prednosti redne telovadbe v srednjih letih so ogromne - držite se naslednjih smernic

8. 4. 2016
Deli
Prednosti redne telovadbe v srednjih letih so ogromne - držite se naslednjih smernic (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Nekaj preprostih načinov, kako v svoja vsakodnevna opravila vnesti aktivnost.

Pozitivne plati telovadbe

Redna fizična aktivnost je ključni del življenja vsakega, pomaga ohranjati fizično in psihično zdravje ter izboljšuje kvaliteto življenja. Ženskam pomaga, da so srce, kosti, razpoloženje in konfekcijska številka v najboljši formi.

Cilji

Bodite dinamični in v svoj vsakdan vnesite fizično aktivnost – začetek je lažji, kot si mislite, pa tudi veliko časa ne vzame.

Začnete lahko preprosto, svojim vsakodnevnim opravilom dodajte še dodatnih 15 min aktivnosti:

  • pojdite na dolg sprehod,
  • raje se vzpnite po stopnicah, namesto da se peljete z dvigalom,
  • svoj avto parkirajte na skrajnem koncu parkirišča in pojdite peš, kjerkoli in kadarkoli je to mogoče.

Ne pozabite poiskati podpore – lahko se posvetujete s prijatelji in družino ter tako izveste, kaj oni počnejo, da so bolj aktivni. Drug drugega lahko motivirate tako, da skupaj načrtujete aktivnosti.

Ni treba, da je zapleteno. Ustvarite si okolje, ki bo telovadbi prijazno. Sobno kolo si pomaknite pred televizijo. Telovadbo razdelite na kratke sklope, da se prilagodite natrpanemu urniku. V službi imejte vedno superge in telovadno torbo v avtu. Aktivnosti, ki jih že opravljate, še naprej izvajajte, le bolj pogosto. Pogosteje se premikajte in se na preprost način raztezajte.

Vaš zdravstveni svetovalec ali trener vam lahko pomaga ugotoviti začetni nivo vadbe, ki ustreza vašim potrebam. S tem, ko se vaše telo privaja novemu življenjskemu stilu, aktivnosti povečajte. Najprej si zadajte cilj, ko ga dosežete, pa raven aktivnosti povečajte in se lotite intenzivnejših vadb.

Smernice

Ko boste te cilje dosegli, je treba sestaviti dolgoročni načrt.

Držite se naslednjih osnovnih smernic:

  • Obstajajo trije tipi vadb, ki jih lahko vključite v kakršenkoli vadbeni načrt: aerobna vadba, vadba z utežmi in fleksibilnostna vadba. Namen teh vadb je, da izboljšajo vzdržljivost, fleksibilnost, moč in ravnotežje.
  • Kakršnakoli aktivnost je boljša kot nobena, a profesionalci predlagajo 30 min aerobne aktivnosti na dan za optimalni učinek na zdravje srca in pljuč. Zapomnite si, da tega ni treba izvajati hkrati. Trikrat po 10 min vadbe ima lahko enak učinek. Tisti, ki prej niste bili aktivni, vadbo stopnjujte postopoma. Trikrat na teden zmerne hoje po 15 min je dober začetek. Nato lahko postopoma podaljšujete trajanje in povečujete intenziteto vadbe.
  • Vadbe prenosov teže, npr. hitra hoja ali hoja z utežmi za krepljenje mišic, lahko upočasnijo ali preprečijo izgubo kostne gostote. Strokovnjaki za fitnes te vrste vadbe priporočajo dva do trikrat na teden.
  • Fleksibilnostne vadbe, npr. joga in raztezanje, med procesom staranja pomagajo ohranjati delovanje telesa. Poleg tega izboljšujejo ravnotežje, kar zmanjšuje tveganje za zlome, ki jh povzroča padanje. Te vadbe naj bi prav tako izvajali dva do trikrat na teden.

Prednosti redne telovadbe so v srednjih letih ogromne – od preprečevanja bolezni do splošnega boljšega počutja. Če boste našli način, da bo telovadba postala reden del vašega vsakdana, vam bo to zagotovilo bolj zdravo prihodnost.

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord