Kako učinkoviti so elektronski mišični stimulatorji?

22. 9. 2013
Deli
Kako učinkoviti so elektronski mišični stimulatorji?   (foto: Profimedia)
Profimedia

Jih še vedno gledate in si potihem želite, da je res? V mislih imamo reklame za naprave, ki naj bi z električnimi impulzi gradile in oblikovale mišice in s pomočjo katerih naj bi izginile vse odvečne maščobne blazinice.

Pa so tovrstne naprave res učinkovite?

Tako kot večina naprav za lenuhe je tudi pri elektronskih mišičnih stimulatorjih (EMS) na prvi pogled vse logično. Elektrode si pritrdite na kožo nekje okrog pasu, spustite vanje nekaj elektrike, ki požene mišice v gibanje in – vseh težav je konec.

Težava pri EMS je v tem, da je krčenje mišic šibko, zato tudi učinka ni pravega. Kot da bi lepotico povabili na večerjo, poravnali račun in si za slovo podali roke.

Rezultati se namreč pokažejo šele takrat, ko se mišice krčijo pod ved­no večjo obremenit­vijo, pri krčenju z EMS pa ni skoraj nobene obremenitve, vsaj takšne ne, kot če se lomite pod težo svojega telesa, ko se bližate 50. ponovit­­vi potiska s prsi ali trebušnjaka.

Pri ameriški različici urada za varstvo potrošnikov so testirali enega od EMS in ugotovili, da je za pridobivanje mišične moči ali za izgubo teže neučinkovit.

Poskus je opravilo 29 študentov, ki so s to napravo ‘trenirali’ osem tednov, vendar niso opazili nobene bistvene spremembe pri teži, deležu mišične mase, moči ali zunanjem videzu.

Najboljša rešitev je torej, da izklopite televizor in si trebušne mišice prislužite po dobri stari metodi.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"