Je to konec simbola ljubezni: zakaj pari ne nosijo več poročnega prstana?

29. 10. 2022
Deli
Je to konec simbola ljubezni: zakaj pari ne nosijo več poročnega prstana? (foto: Profimedia)
Profimedia

Prstan pomeni obljubo, da boste ob osebi, ko bo lepo, in tudi ko se pojavijo težave. Kaj se je v tej dolgi tradiciji spremenilo, da ljudje danes ne nosijo več prstanov?

Mnoge ženske hrepenijo po trenutku, ko bo njihov izbranec pokleknil in iz žepa vzel prstan ter zastavil tisto vprašanje. Potem si s prstani obljubita zvestobo oba - ženin in nevesta. No, danes je drugače. Nekateri poročeni pari prstana ne nosijo, in to zaradi povsem različnih razlogov. 

Preverite tudi: 

Ne verjamejo v simboliko

Poročni prstan je simbol ljubezni in zvestobe. No, ne ravno za vse, nekateri pari v to ne verjamejo in nimajo potrebe, da svojo ljubezen razglašajo vsem ostalim. Če se poročijo, si ne izmenjajo prstanov, saj jim je zadosti, da delijo ljubezen drug z drugim in si zagotovijo, da bodo večno zvesti. Dovolj je nevidna vez, ki jo imata. 

Alergije

Nekateri pari nimajo izbire. Če je kateri od partnerjev alergičen na srebro in zlato, se mora prstanu žal odpovedati. Koža ob alergijski reakciji postane rdeča in razdražena, zato je nemogoče da bi ga nosili. Včasih prstan vseeno nosi druga polovica, ki ni alergična, ali pa se oba temu simbolu odrečeta. 

Delo

Nekatera dela prepovedujejo nošenje nakita, ali pa se oseba za ta ukrep odloči sama, ker jo moti pri delu. V tem primeru si zakonca prstanov sploh ne izmenjata, ali pa ga nosita le v prostem času. 

Takšni poklici so na primer zdravniki, gradbeniki, ljudje, ki delajo s stroji, nekateri športniki ... Včasih se je potrebno zaradi narave dela pač odpovedati simboliki. 

Odvečna teža

Včasih se zgodi, da se v določenem življenjskem obdobju kateri od partnerjev zredi, kar pomeni tudi širši prsti in členki. Prstan lahko postane ovira, saj utesnjuje prstan in moti krvni pretok. V takšnem primeru mora oseba prstan sneti in običajno si ga na prst ne natakne več. 

Ni praktično

Nekateri ljudje nakita niso vajeni nositi in te navade ne spremenijo niti po poroki. Prstan se jim zdi nepraktičen in jih moti, zato se največkrat odločijo, da si ga na poroki ne bodo nadeli. Drugi prstan nosijo ob posebnih priložnostih, na navaden dan pa ga ne boste opazili na roki. 

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"