V drobovju Pece

31. 3. 2005
Deli

Veste, kaj pomeni oksimoron? Po slovensko bi rekli bistroumni nesmisel, pomeni pa besednozvezo, ki na prvi pogled nima nobenega smisla in ponavadi opisuje nekaj, kar v realnem življenju niti slučajno ni mogoče. A ko malce bolje premislimo, odkrijemo skrit globlji pomen, ki je povsem razumljiv in pomenski. Take oksimorone srečujemo vsak dan: “pametni politik”, “kakovostna slovenska pop glasba”, “sposobni voditelji TV-oddaj” in še kaj. Tudi v adrenalinskih športih je kar nekaj panog, ki so na prvi videti nemogoče, a vedno se najde kdo, ki jo uresniči. Hokej pod vodo, ruvanje z aligatorji, igranje nogometa z metlo … in ne nazadnje vožnja s kolesom 500 metrov pod zemljo. Gora Peca ima zgodovino, s kakršno se lahko pohvali le malo slovenskih gora. Kot verjamejo okoliški prebivalci, so njena bogata ležišča svinčeve in cinkove rude zavohali že Rimljani, čeprav so prvi zapiski o sistematičnem rudarjenju stari “le” kakih 300 let. Kakorkoli že, marljivi rudarji (med njimi tudi eden in edini Fredy Miler) so do danes iz Pece odnesli več kot 19 milijonov ton rude, zato celo oguljena fraza “luknjast kot švicarski sir” stanja ne opiše dovolj dobro. Današnja Peca je bolj podobna kosu kruha: samo vhodov in izhodov je več kot 300, med seboj pa so povezani s približno 1000 kilometri rudniških jaškov. Otroci, starejši ljudje in nežnejši spol si lahko del teh rudnikov ogleda z vlakcem ali tudi peš, športa in adrenalina željni osebki pa se bomo raje podali na eno najbolj nenavadnih doživetij, kar se jih da dobiti na sončni strani Alp: po drobovju gore Pece bomo kar kolesarili!

Pa začnimo

Zanimivo, a resnično: Slovenci smo prvi in edini, ki smo se kaj takega sploh spomnili. No, podobno zadevo imajo samo še v Nemčiji, a to je tudi vse. Pri nas se boste morali zapeljati do Črne na Koroškem, ker se s to zabavo ukvarja Mountain bike park v sodelovanju s Turističnim rudnikom in muzejem Podzemlje Pece.

Zahteve niso velike: znanje vožnje s kolesom in primerna obleka. Ker je temperatura v rudnikih stalna in znaša od 8 do 10 stopinj Celzija, se ne oblecite preveč, sicer boste že po nekaj sto metrih zakuhali. Prav tako se ne oblecite preveč poletno: dolgi rokavi in dolge hlačnice so obvezne, saj boste vozili po vodi in blatu, vlaga pa bo ponekod curljala tudi s stropa. Na nogah imejte bolj trdno obutev, saj boste vmes tudi plezali po skalah, pri čemer se kaki profesionalni kolesarski copati ne bodo najbolje obnesli. Vse drugo, naglavno lučko, čelado in kolo, dobite že pri hotelu, lahko pa pripeljete tudi svoje, tako da boste tudi malce znižali ceno celotne avanture. Pazite le na to, da imate gorsko kolo ali pa cestno s širokimi gumami, saj z dirkalnim kolesom ali “specialko” nimate v rudniških jaških kaj iskati.

Torej: podali se boste na šest kilometrov in pol dolgo pot skozi samo srce gore Pece. Rov, po katerem boste vozili, ni širši od dveh metrov in višji od poltretjega metra zato manevrskega prostora ne bo veliko. Ena napaka in že boste z ramo, kolenom ali glavo ravnali njegove stene. Edina razsvetljava bo vaša naglavna lučka, kar odlično poudari občutek utesnjenosti in doda celo malo srhljivosti. Tla so raznolika: pesek, voda, blato, tramovi … Zraven pa še vedno navzoča misel, da nad vami čemi vsaj nekaj sto ton kamenja. No ja, malce drugače kot nedeljska vožnja po parku, kajne?

Na pot

Začelo se bo pred hotelom Krnes, od koder boste z vodnikom odkolesarili Peci naproti. Brez vodnika v rudnik nimate vstopa, saj če se slučajno zgubite, vas bodo v tistem labirintu rovov mogoče našli recimo leta 3015. Do vhoda v rudnik je kak kilometer in pol, od tega na koncu precej strm klanec. Prvih sto metrov v rudniku boste prehodili peš. Razlogov za to je več: najprej se morajo oči navaditi na umetno svetlobo in na novo okolje, poleg tega je to varnostni ventil pred klavstrofobijo. Vodja projekta Dušan Štrucl - Dixi in jamska vodnika Miran Prošt in Marko Kuzman so namreč ugotovili, da kdor zdrži prvih sto metrov, “preživi” tudi preostalo pot.

Do zdaj se še ni zgodilo, da bi koga “stisnilo” sredi poti. Z vodnikom se lahko dogovorite za tempo in program: če ste bolj adrenalinsko usmerjeni, lahko preprosto oddrvite skozi Peco brez postankov, če pa želite, se boste na najbolj zanimivih delih poti tudi ustavili in si ogledali ogromne odkope rude, skladišče za razstrelivo, nahajališča zelo lepih kristalov in še kaj. Jamski vodnik Miran Prošt vam bo razložil, kako so kopali rudo, pojasnil sestavo kamenin in še kaj. Če ste se pravkar spomnili katere od dolgočasnih šolskih ekskurzij iz mladih let, naj vas pomirimo, da so “predavanja” kratka, zanimiva in so simpatičen dodatek h kolesarski dirki skozi podzemlje.

Poleg kolesarjenja še kaj

Čas v podzemlju teče drugače kot na površju. Ko boste prilezli na plano, se vam bo zdelo, da ste bili v rudnikih kvečjemu tri četrt ure, dejansko pa celo brskanje po Peci traja približno uro in pol. A avanture še ni konec. Sledi dokaj strm spust v mesto Mežica in ogled rudarskega muzeja, kjer si boste poleg mineralov in kamenin lahko ogledali veliko stensko karto, na kateri je vrisanih vseh 1000 kilometrov rovov, in prvič videli, kod ste vozili, saj se bosta pri sami vožnji vaša orientacija in občutek za razdaljo poslovila že po prvih nekaj sto metrih. V posebni domiselno narejeni stekleni omari boste vse te rove lahko videli v tridimenzionalni predstavitvi in tukaj boste tudi prvič dojeli, kako globoko pod zemljo ste vrteli pedala in kako zelo je Peca prepredena z rudniki. Pravzaprav je zanimivo, da sploh še stoji. Lahko si ogledate še rekonstrukcijo stanovanja rudarske družine in zbirko posnetkov Maksa Kunca, ki so resnične mojstrovine. Če ste se skozi podzemlje prebili s svojim kolesom, ga lahko zunaj muzeja operete, nato pa sledi še sedem kilometrov dolga pot nazaj pred hotel Krnes, kjer se izlet konča.

Še bolj adrenalinsko

Zanimanje za podzemno kolesarjenje je zelo veliko in se še povečuje, tako da se je priporočljivo najaviti vsaj dva dni pred želenim prihodom. Cena za posameznika je 4400 tolarjev, za skupine nad 15 ljudi pa se zniža na 2900 tolarjev na osebo. Izposoja kolesa nanese dodatna dva cankarja, če pa pripeljete svojega, kot že rečeno, vam je ta strošek prihranjen. Obisk muzeja je že vračunan v ceno. Celoten paket je primeren tudi kot darilo, slavljenca pa povrhu na koncu poti pričakata hrana in pijača. Takšnega darila zagotovo ne bo kmalu pozabil. Pripravljajo pa še adrenalinsko progo, ki bo vodila kar 20 kilometrov po rovih, sestopali in vzpenjali se boste med različnimi nivoji rudnika, kolesarili po globoki vodi, blatu in še kod.

Gregor Logar

Preberite si tudi ideje kam za vikend!

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord