S kolesom v naravo

9. 5. 2007
Deli
S kolesom v naravo

Ne glede na to, da lahko začnete kolesariti z izredno malo opreme, znanja in spretnosti, boste spoznale, da je vsaka izmed sestavin še kako pomembna.

Za vas smo pripravili informacije o tem, kakšno kolo kupiti, kje lahko spoznate sorodne kolesarske duše, navsezadnje pa vam bomo iz tedna v teden ponudili seznam kolesarskih prireditev, ki se jih lahko udeležite, če sta nakup kolesa in vsaj nekaj deset kilometrov v letošnji pomladi že za vami.

Pregovor pravi, ko se enkrat naučiš voziti kolo, tega nikoli ne pozabiš. Kolesarstvo je resnično eden najbolj popularnih rekreacij! Naslednji korak je pridobiti zaupanje, pri čemer vam lahko pomaga nekaj treninga. Ko enkrat pridobite samozaupanje, vam bo tudi vožnja s kolesom v večji užitek. Za kolesarjenje je veliko razlogov. Je najpreprostejša in najhitrejš a možnost, kadar morate po opravkih v mesto. Omogoča osebno dostavo od vrat do vrat, kjerkoli že ste.

Manj stresno življenje

Redno ukvarjanje s kolesarjenjem vam bo omogočilo pot do manj stresnega in bolj zdravega življenja. Med kolesarji je veliko manj ljudi, ki trpijo za debelostjo, srčnimi boleznimi, sladkorno boleznijo in rakom, kot med tistimi, ki prisegajo na sedeče, avtomobilsko življenje. Hkrati so manj nagnjeni k psihološkim težavam, kot je na primer depresija.

Izbira kolesa

Gorsko kolo je po prihodu na trg odprlo številne poti. Z njim se lahko vozimo tako rekoč kjerkoli, izbira različnih vrst koles je izredno velika, pri tem pa poleg cene in barve kolesa odločajo še številni drugi dejavniki. Izbirate lahko med kolesi brez vzmetenja, kolesi s sprednjim vzmetenjem, kolesi za kros, 'freeride' kolesi in kolesi za spust. Izbira kolesa je odvisna od vaše vožnje in tega, koliko časa nameravate posvetiti kolesarjenju. Če boste kolesarile povsod malo, je najboljš a izbira 'freeride' kolo.

Značilnosti gorskega kolesa

Ko govorimo o opremi, postanejo stvari pri gorskem kolesu zanimive. Diskzavore in vzmetenje so zdaj že skoraj obvezni del opreme, hkrati pa naredijo kolesarjenje veliko bolj udobno. Večina kolesarjev še vedno uporablja samo sprednje vzmetenje. Gorsko kolo odlikujejo širše gume, ki omilijo udarce na grobih terenih, na mehkejših pa omogočajo boljši oprijem.

Če večinoma kolesarite po asfaltnih cestah, jih lahko kadarkoli zamenjate za gladkejše. Prestavna razmerja omogočajo kolesarjenje na zahtevnih terenih in vzponih. Okvirji so zaradi vožnje, pri kateri se izogibamo glavnim cestam, nekoliko robustnejši.

Kolo za kros

Danes prodajo več gorskih koles nižjega in srednjega cenovnega razreda kot katerihkoli drugih koles. Če boste kolo uporabljale predvsem za vožnjo po makadamskih cestah, potem je nakup gorskega kolesa prava izbira. Predvsem sta pomembna udoben položaj na kolesu in teža kolesa. Dolgoročno se vam bo nekoliko večji izdatek za novo kolo zagotovo obrestoval.

Glede na to, da veliko ljudi uporablja gorska kolesa za vožnjo po cesti, je v trgovinah možno dobiti tudi mestna gorska kolesa, ki že imajo gladkejše gume in trde vilice. Gorska kolesa, razen kolesa za kros, omogočajo precej pokončno kolesarsko držo. Kolo za kros je primernejše za drznejše vožnje po zahtevnih terenih. Položaj je nekoliko bolj razpotegnjen proti krmilu, hkrati pa vam omogoča, da več moči prenesete neposredno na pedala. Slabost tega položaja je večja obremenitev rok in hrbta.

'Freeride' kolo

'Freeride' kolo omogoča široko izbiro možnosti kolesarjenja kjerkoli, predvsem pa na tehnično zahtevnejših terenih (vožnja po koreninah, ozkih poteh, na strmih spustih). Zanje je značilno izdatnejše sprednje vzmetenje, obvezne diskzavore ter nekoliko bolj zravnan položaj na kolesu kot pri kolesih za kros. Takšno kolo vam bo omogočilo večji izkoristek kolesarskih spretnosti. Gorsko kolo je bilo že od vsega začetka, preden je vse šlo v tekmovalne vode, še najbolj podobno 'freeride' kolesu, ki vsem, ki želijo uživati v vožnji v naravi, zagotavlja veliko udobja.

S kolesom na izlet

Ko ste izbrale kolo in se na njem dobro počutite, je čas za krajši ali daljši izlet. Lahko individualno, s prijatelji ali z organizirano skupino. Pri tem je zelo pomembno, da izberete primerno turo, ki poteka na zanimivi lokaciji in varnih cestah, hkrati pa morate poznati težavnost in dolžino ture. To je pravzaprav najpomembnejše, pomagajo pa vam lahko zemljevidi in predvsem kolesarski vodniki, ki so v zadnjem desetletju preplavili Slovenijo.

Povsem preprosto se lahko za kakšno skupno turo dogovorite tudi na priljubljenih spletnih forumih. V številnih krajih najdete označene kolesarske poti, ki navadno zaokrožajo turistično ponudbo kraja. Morebiti je takšna pot tudi v vašem kraju in boste njene lepote odkrile prav ob kolesarjenju. S kolesom namreč lahko v kratkem času spoznamo široko območje.

Načrtovanje ture

Kadar se podajamo na izlet na poznanem terenu, je načrtovanje nekoliko bolj preprosto. Večinoma gre v tem primeru za krajše ture, na katere se odpravimo pogosto, navadno večkrat kar med tednom. Če pa se zaradi želje po spoznavanju novega in odkrivanju novih krajev podamo tja, kjer do zdaj še nismo bili, je nujno dobro spoznati traso, ki jo nameravamo prekolesariti.

Kolesarski vodniki za posamezna področja vam bodo pri tem v pomoč, saj že vsebujejo vse potrebne informacije za odhod na turo. Marsikje v Sloveniji pa lahko v ponudbah različnih agencij in hotelov najdete tudi kolesarske vodnike, ki sicer ne morejo vrteti pedalov namesto vas, vam bodo pa olajšali organizacijo izleta, tako da se boste lahko posvetile samo kolesarjenju. In ne pozabite na fotoaparat, da vam bodo v dnevih, ko ne boste imele časa za kolesarski oddih, fotografije z zadnjega izleta priklicale lepe spomine.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"