13 najpogostejših sovražnikov vaše diete

13. 6. 2016
Deli
13 najpogostejših sovražnikov vaše diete (foto: Profimedia)
Profimedia

Kot začarano: kar naprej se nečemu odpovedujete, kilogrami pa trmasto vztrajajo. Poiskati je treba notranjega 'saboterja'!

Le če boste vedeli, proti komu se bori vaše telo, boste lahko tudi učinkovito ukrepali. 

1. Prelisičite možgane

Možgani med hujšanjem delujejo proti nam – predvsem, če začnemo nenadoma! Takrat razpošljejo signale, ki telesu preprečujejo, da bi topilo maščobe.

Rešitev: nikar se ne odločite za stradanje, temveč število kalorij zmanjšujte postopoma.

2. Naspite se

Premalo spanja ne zagotavlja uspešnega hujšanja. Ljudje, ki ponoči spijo manj kot šest ur, imajo več hormona grelina v krvi in ta spodbuja tek. Pri nočnih pticah je višji tudi raven holesterola in izgorevanje poteka počasneje.

3. Sproščanje

Kadar smo pod stresom, ne pomaga še tako močna odločitev za dieto. Takrat se velikokrat oglasi volčja lakota.

Namesto čokolade si privoščite 'bai hui' – to je posebna antistresna akupunkturna točka na najvišji točki vaše glave. Nanjo v krožnih gibih pritiskajte 2 do 3 minute. Najprej nežno, potem pa nekoliko močneje. Zaprite oči, dihajte globoko – in stres bo izginil.

4. Stran s pritiskom

Se tehtate vsak dan? To ni dobro! Tako po nepotrebnem vsak dan sami nad sabo izvajate pritisk. Posledica: ne izgubljate le kilogramov, temveč tudi dobro voljo. Bolje bo, da na tehtnico stopite vsakih devet dni.

Preberite: Zakaj vaša teža niha iz dneva v dan

5. Manj ni več

Na začetku diete boste sicer jedli manj, čez nekaj časa pa ne boste več hujšali, niti če boste jedli zelo malo. Zakaj? Ker se presnova upočasni.

Rešitev: ne jejte manj, temveč več (približno 1400 do 1600 kcal/dan) in se dvakrat ali trikrat tedensko gibajte. To bo pospešilo vašo presnovo!

6. Zamotite se

Sedite doma in se dolgočasite? Preti nevarnost, da si privoščite nekaj za grizljanje ali pa sladkanje. Zamotite se. Uredite počitniške fotografije, pokličite prijateljico, pospravljajte ...

7. Riba in urejeno!

Menstruacija slabo vpliva na vsako dieto, ker se takrat vsaka ženska malce zredi. Toda obstaja skrivno orožje: slanik in njegov vitamin D! V prvi polovici ciklusa si ga privoščite dvakrat tedensko – in težave ne bo več.

8. Ustavite željo po sladkarijah

'Sladki' ljudje morajo vsak dan pojesti nekaj sladkega. Poskusite ta trik: čokolado ali pa gumijaste medvedke za nekaj časa položite v zamrzovalnik. Zagotavljamo vam, da bodo v ledenem stanju veliko manj poželjivi!

Več: Kako premagati željo po sladkem in nezdravem

9. Tek in tek ...

Vsak dan tečete po isti poti, učinkov pa ni in ni. Za to pa porabite tudi veliko časa. Gre tudi enostavneje: 10 minut preskakovanja kolebnice pokuri toliko kalorij kot 30 minut teka, poleg tega pa resnično spodbudi presnovo.

10. Povejte drugim

Kolegica v službi vam stalno ponuja doma spečene kolače. Pomaga le odkritost: povejte ji, da ste na dieti, potem vas ne bo več spravljala v skušnjavo.

11. Genetska koda

Vsi imajo genetsko pogojeno postavo. Če bi bili radi zelo suhi, pa imate močne kosti, se boste morali zelo verjetno kar sprijazniti s tem. Prav tako ne moremo na višino, dolžino okončin ipd. Vendar pa imamo lahko nadzor nad telesno težo, odstotkom mišične in maščobne mase.

Preberite: Kateri je vaš telesni tip

12. Zavora za lakoto

Poseben sovražnik diete je volčja lakota. Pomaga cimet! Vsebuje namreč rastlinsko snov, ki deluje kot inzulin: stabilizira raven sladkorja in prepreči napade volčje lakote. Zadostuje že pol žličke dnevno (na primer v mislijih).

13. Zelenjava namesto sadja

Sladko sadje vsebuje velike količine sadnega sladkorja. Ker ne povzroča izločanja inzulina, kot denimo glukoza, je dolgo časa veljalo za zdravega. V zadnjem času so znanstveniki odkrili, da se sadni sladkor prek jeter spremeni v maščobo okoli trebuha. Del sadja zato raje zamenjajte z zelenjavnimi prigrizki (korenje, zelena, koleraba).

Dodaten namig: previdno pri narejenih smutijih – v njih se lahko skrivajo tudi dodatni odmerki sladkorja!