Izberite pravo vino

27. 6. 2002
Deli

Izbiranje vina je lahko strah vzbujajoča izkušnja, če ne poznamo nekaterih osnovnih dejstev.

Za večino moških je vino kot seks: oku-šamo ga đe leta in pri tem neizmerno uđivamo, a njegove kompleksnosti še vedno povsem ne razumemo. Čeprav so osnove obojega razmeroma enostavne, so spremljajoči dvomi pogosto strašljivi. Področje spolnosti raziskujte sami, mi pa vam dajemo nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali pri od-krivanju skrivnostne tančice, ovite okoli vina.

Zaupajte svojim okuševalnim brbončicam. Poznavalci vina so navadno tako obremenjeni s kompleksnostjo vina, da prezrejo navadna vina, ki so všeč navadnim ljudem. Ko naletite na tako, ki vam je všeč, poglejte, kako se imenuje in iz katere vinske kleti prihaja. Sorti, ki skoraj praviloma ugajata ljudem, sta modri pinot (rdeče) oziroma chardonnay (belo).

Naj drugi mislijo namesto vas. Naslednjič, ko boste jedli v dobri restavraciji, povprašajte po hišnem vinu. Ta vina so navadno izbrana, ker so priznana, široko priljubljena in dostopna. Ali pa vprašajte natakarja, kaj bi on naročil. Dober natakar bo vedno znal svetovati primerno vino.

Izbirajte z zdravim razumom. Ta vas avtomatično vodi k vinom, ki sodijo k določenim jedem (na primer, pospremite aromatično hrano s polnim vinom, ki se lahko kosa s pikantnimi sestavinami). Naslednje kombinacije zagotovo ugajajo:

Ne zapravljajte. Pri nakupu vina bodite zmerni z denarjem. Verjemite, družba, priložnost in okoliščine bodo bolj vplivali na vašo presojo vina kot pa denar, ki ste ga zapravili zanj.

Ne vohajte zamaška. Vohanje vam ne bo povedalo ničesar. Namesto tega raje potipajte zamašek in preverite, ali je vlažen (suh zamašek namreč pomeni, da je v steklenico mogoče prišel zrak in pokvaril vino).

Ne pustite mu dihati. Starejša rdeča vina dobijo boljši okusu, če jih za uro ali dve izpostavite zraku. Toda to pri običajnih vinih ni potrebno, zato jih servirajte, ko jih odprete. Vino naravno zadiha, ko ga natočite v kozarec. Če ga boste pili lepo počasi, boste mogoče opazili drobne spremembe v karakteristikah vsakega kozarca, ko se vino »odpre«. In če se teh značilnih nians zavedate, je to vaš prvi korak na poti k spoznavanju in vrednotenju vin.

Sprostite se. Neki Francoz, ki je napisal knjigo o vinu, pri večini svojih obrokov pije vin du table, ceneno namizno vino, ki je mešanica ostankov vin vinske kleti. Mislim, da to pove vse.

Vino je mišljeno kot spremljevalec hrane, toda kombinacija vina in sira kaj hitro preraste v neželeno nabiranje kalorij in kilogramov. Če bi radi naredili vtis na svojo izvoljenko na prvem zmenku, se ne zapletajte, ampak raje poskusite nekaj preprostega, na primer:

Olivna tapenada

Ta hitro pripravljeni namaz za na kruh lahko kadarkoli postrežemo s kozarcem italijanskega chiantija (ali s katerimkoli toplim, močnim rdečim vinom).

Sestavine:

2 skodelici (približno 20) črnih oliv

2 čajni žlički olivnega olja

1 strt strok česna

1 skodelica peteršilja brez stebelc

1 skodelica svežega rožmarina

Olupek 1 pomaranče (nastrgajte s fino stranjo strgala ali pa zunanji del pomarančnega olupka odrežite z ostrim nožem in ga na drobno nasekljajte)

1 čajna žlička svežega črnega popra (nezmletega)

1 štručka kruha iz kislega testa, narezana in popečena

Vse sestavine razen kruha zmešajte v mešalniku in nastalo tapenado pogrejte. Namažite na popečen kruh.

Primož Benedik

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek