Sveža zelišča iz cvetličnega lončka

18. 3. 2011
Deli
Ne samo da lepo dišijo – tudi videti so čudovito. Peteršilj, drobnjak in bazilika v cvetličnih lončkih so vedno pri roki. (foto: Profimedia)
Profimedia

Poskrbite za vedno svežo zalogo zelišč, ki so hkrati tudi lep okras na okenski polici.

Sveža zelišča tako lepo dišijo in so nepogrešljiva v vsaki kuhinji. Tudi pozimi, ko jih ne morete gojiti na vrtu ali na balkonu, se jim ni treba odpovedati. Najljubša zelišča lahko vzgojite kar v cvetličnih lončkih na notranji okenski polici.

Pomembna pogoja za uspešno vzgojo rastlin sta zadostna dnevna svetloba in toplota, zato bodo zelišča tik ob oknu odlično uspevala. Na majhnem prostoru si tako lahko uredite pravi mali zeliščni vrt z izborom različnih dišavnic.

Lončki in zemlja

Večina zelišč izvira iz Sredozemlja in njegove okolice, kjer so tla suha. Zato je treba na primer šetraj, majaron, rožmarin, žajbelj in timijan saditi v posebno zemljo, ki je primerna za ta zelišča.

Druga zelišča, na primer peteršilj, krebuljico, koprc, drobnjak, baziliko in limonsko meliso, lahko sadite v običajno zemljo za rože.

Zelišča iz trgovine

V večjih samopostrežnih trgovinah lahko vse leto kupite sveža zelišča, ki so običajno posajena v zelo majhne lončke. Doma jih presadite v večje lončke in jim dodajte zemljo. Tako bodo dlje časa in lepše uspevala.

Zalivanje

V ogrevanih prostorih se zemlja v lončkih še posebej hitro izsuši. Z rednim zalivanjem zagotovite, da bo zemlja vedno enakomerno vlažna. Veliko vode potrebujejo pehtran, drobnjak, melisa in luštrek, medtem ko so origano, žajbelj, rožmarin in timijan bolj skromni.

Seme

Če želite rastline sami posejati, je najbolj praktično, da kupite semena in zemljo v kompletu, ki mu je pogosto priložen tudi ustrezen lonček. Za uspešno vzgojo upoštevajte navodila na embalaži.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek