Rdeče meso

12. 12. 2009
Deli
Rdeče meso

Res je, da rdeče meso (govedina, prašičje meso in temni deli perutnine) razen nekaterih pustih kosov vsebuje več maščobe kot belo. Toda ali ste sploh kdaj pomislili, v čem je bistvena razlika?

Spodnja dejstva, ki so tudi znanstveno dokazana, vas bodo morda prepričala, da si boste privoščili tudi kakšen sočen temnejši kos in v njem uživali brez slabe vesti!

Zakaj je zdravo

Dodatna maščoba v temnih kosih puranjega in piščančjega mesa vpliva na povečanje koncentracije peptid­nega gastrointestinalnega hormona holecistokinina (CCK), ki je eden izmed štirih hormonov, ki nadzorujejo prebavo in absorpcijo zaužite hrane. Če so v črevesju prisotne maščobne kisline in aminokisline oz. beljakovine, CCK pospeši delovanje trebušne slinavke, jeter in žolčnika ter tako stimulira izločanje in delovanje prebavnih encimov.

Posledica njegovega delovanja je, da se po zaužitem obroku dalj časa počutite siti. Poleg tega so znanstveniki ugotovili, da nasičene maš­čobe, ki jih je v rdečem mesu v povprečju res nekoliko več kot v belem, ne vplivajo na povišanje slabega LDL-holesterola v takem obsegu, kot so včasih mislili.

Še več, dokazali so, da nasičene maščobe v telesu mnogo hitreje vplivajo na dvig dobrega HDL-holesterola in počasneje na dvig slabega LDL-holesterola, kar relativno celo zmanjša tveganje za nastanek srčno-žilnih obolenj in hiperholesterolemije. Kar pa se tiče povečanega vnosa kalorij: 3 dag puranjega bedra vsebujejo samo 8 kilokalorij več kot ista količina puranjih prsi.

Ideja za pripravo

Raznolikosti okusov in ne pretiravajte s količinami. Kljub zgornjim podatkom izbirajte temnejše kose mesa z nižjo vsebnostjo maščobe, njene vidne dele pa pred pripravo raje obrežite.

Upo­­števajte tudi preprosto pravilo: porcije omejite na 20 dekagramov in zraven pojejte veliko zelenjave, ki bo poskrbela za zdrav in uravnotežen obrok.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ