3 pravila, ki vam bodo pomagala pri zdravi prehrani (in hujšanju)

17. 7. 2018
Deli
3 pravila, ki vam bodo pomagala pri zdravi prehrani (in hujšanju) (foto: Profimedia)
Profimedia

Težko je slediti vsem trendom v zdravi prehrani. Ves čas se pojavlja kaj novega, kar naj bi rešilo vse naše težave. Črtajte to in to, jejte tako, ob določenih urah, jemljite nadomestke ... pa boste vitki in večno živeli. Precej obetavno zveni, kajne?

V resnici seveda ne gre tako. Pa tudi priporočljivo ni. Zakaj?

Razlog št. 1

Diete, v sklopu katerih moramo določeno hrano omejiti, da bi shujšali, ponavadi ne delujejo in večina ljudi, če ne celo vsi, ki shujšajo, se pozneje spet zredi. Potem sledi nova dieta. In še ena. In še ena.

Razlog št. 2

Jojo učinek vodi v nihanje telesne teže, ki lahko povzroči kronična vnetja, odpornost na inzulin in kardovaskularne bolezni. Z drugimi besedami – diete verjetno niso ravno zdravju prijazne, pa naj gre za fizično ali duševno zdravje.

Razlog št. 3

Omejevanje vodi v stres, povečano tveganje za motnje hranjenja in slabo samopodobo, kadar nam v sklopu diete ne uspe vzdrževati pravilne prehrane.

Zgradite zdrav odnos s hrano in prehranjevanjem

Ko se odrekamo hrani, ki jo radi jemo, nam ta ponavadi še bolj diši. Zato včasih pogoljufamo. Občutek krivde in neuspeha pa nato še oteži vzpostavitev zdravega in osrečujočega odnosa s hrano.

Namesto omejevanja zgradite uravnotežen odnos s hrano in prehranjevanjem. Ugotovite, kaj vašemu telesu najbolj ustreza. Nobenega večnega pravila ni, kako bi se morali prehranjevati, zato morate biti prilagodljivi (in pripravljeni, da ne bo lahko).

Družba nam v imenu zdravja ves čas vsiljuje diete in omejitve, a ko boste energijo, ki jo zdaj vlagate v omejevanje, usmerili v užitek in zadovoljstvo, boste opazili pozitiven premik v razmišljanju.

Zato se poskušajte v danem trenutku kar najbolje odločati, pri prehrani pa morate upoštevati tako hranilno vrednost kot užitek.

3 pravila, po katerih bi se bilo dobro ravnati pri zdravi prehrani

1. Brez odrekanj

Nobeni hrani se ne odrekajte, raje si privoščite hrano, ki vas zadovolji in v kateri uživate, pa naj gre za zeleno solato ali za kolaček. 

Mar to pomeni, da boste vsako jutro zajtrkovali kolačke? Seveda ne. Če bi to res počeli, bi vaša raven energije po nekaj urah povsem padla. Če pa si boste privoščili uravnotežen in nasiten zajtrk boste dan začeli in končali z obilo energije.

To pomeni, da morate vsak dan jesti kolačke? Pomembno je, da znate oceniti svoje počutje. Ko se boste nehali osredotočati na omejevanje "slabe" hrane in jo v jedilnik vnesli v primernih količinah, se bo tudi vaša želja po omejeni prehrani zmanjšala.

Povedano preprosto: zanesite se na zdravo kmečko pamet.

Skušnjava usahne in omenjena hrana postane povsem običajna. Gre samo za pravo ravnovesje med hrano in užitkom in pri izbiri hrane vam lahko precej pomaga dejstvo, da ste pozorni na svoje počutje.

Dober prvi korak:

Izberite eno stvar, ki jo imate res radi, pa ste jo označili za slabo oziroma nezdravo, nato pa se poskušajte domisliti treh načinov, s pomočjo katerih jo boste v jedilnik vnesli bolj uravnoteženo in brez občutka krivde.

Bi v čokoladi bolj uživali, če bi bile njene sestavine bolj kvalitetne? Bi v jabolčni piti bolj uživali, če bi si jo privoščili ravno toliko, da bi vas zadovoljila, preostanek pa bi shranili za pozneje?

2. Skrbite za zdravo prehrano

Kar se tiče prehrane in zdravja, poskrbite za ravnovesje.

Stremite k temu, da so vaši obroki hranljivi in uravnoteženi ter da se tudi dovolj gibate. Ko to izpolnjujete, če si potem kakšen dan privoščite ocvrt krompirček ali se odločite, da boste pogledali film, namesto da bi se odpravili teč, je že v redu - tega namreč ne počnete ves čas. Je res?

Dober prvi korak:

Premislite o tem, kakšen je vaš tipičen obrok.

Pri uravnavanju zadovoljstva in hranljivosti pri obrokih si pomagajte z naslednjo metodo:

  • Polovico krožnika napolnite z neškrobnato zelenjavo,
  • eno četrtino z beljakovinami,
  • drugo pa z ogljikovimi hidrati.

Povsem preprosto je, hkrati pa vam pomaga, da si zadevo tudi vizualno predstavljate.

Če boste pri načrtovanju obrokov uporabljali to metodo, boste s tem naredili dober prvi korak k uravnoteženim obrokom.

3. Sami določajte, kaj je za vas zdravo

Se vas med brskanjem po družabnih omrežjih včasih poloti zavist? Na družbenih obrežjih vsi živijo polno življenje, podobo zdravja in vitalnosti pa pogosto predstavlja vitka mlada ženska, ki srka slasten zelen smuti. 

Dejstvo! Podoba optimalnega zdravja je pri vsakemu drugačna, v definicijo zdravja pa je pomembno vključiti fizično, družbeno, duhovno in čustveno zdravje.

Vaš videz, še posebej telesna teža, pogosto določa vtis, ki ga ljudje dobijo o vašem zdravju, čeprav vsi zgoraj omenjeni dejavniki to precej bolje opredeljujejo in prav vsi lahko živimo kvalitetno, kakršna koli je naša telesna podoba.

Dober prvi korak:

Prečistite svoja družabna omrežja, da se zaradi njihove vsebine ne boste počutili slabo. In zelo previdno izoblikujte svojo podobo v spletu.

Poskrbite, da boste sledili različnim računom - takšnim s prehrano, zdravimi recepti, aktivnostjo in navdihujočimi ljudmi, katerih podobe ponavadi ne zasledimo pogosto (denimo posamezniki z oblinami, temnopolti, starejši ...).

Preberite še: Kdaj je hujšanje zares uspešno? 

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord