Otroci in zdrava prehrana

8. 8. 2012
Deli
Otroci in zdrava prehrana

Poudarjanje, da čezmerna prehranjenost in debelost zmanjšujeta kakovost življenja, gibalno sposobnost in povečujeta obolevanje za številnimi boleznimi, verjetno ni potrebno. Samo v Evropski uniji je približno 22 milijonov otrok s prekomerno telesno težo, od tega je 5 milijonov otrok debelih.

Glavna razloga sta predvsem dva
  • Spremenjene prehranjevalne navade - čedalje več ljudi (predvsem mladih) se prehranjuje v restavracijah s hitro hrano. Rezultat neravnotežja med količino zaužitih in porabljenih kalorij pa je seveda shranjevanje v obliki maščevja.
  • Drugi razlog pa je povečana neaktivnost - vse več mladih pozablja na zdravo rekreacijo. V šolo se vozijo z avtomobili, prosti čas pa preživljajo pred televizorji in računalniki.

Največ mladih s preveliko telesno težo je bilo med letom 2000 in 2005 v Nemčiji (42,7 %), na Malti (47,8 %) in v Združenem kraljestvu (53,1 %), najmanj pa v Latviji (10 %), na Slovaškem (10,3 %) in v Franciji (10,6 %). Analize kažejo, da ima preveliko telesno težo več fantov kot deklet. (Vir: Statistični urad RS)

Skrb za prehrano v najzgodnejšem obdobju

Skrb za prehrano v najzgodnejšem obdobju je ena najpomembnejših investicij v življenju. Seveda je pri tem pomembno tudi to, da smo sami dober vzor. Otroci, predvsem najmlajši, namreč oponašajo svoje starše, oni so 'zakon', in bodo hrano zavračali, ker bodo to videli pri njih.

Uravnotežena prehrana

Prav tako pomembno je, da otroku hrano predstavimo iz pozitivnega stališča. Zaradi želje, da bi otrok jedel bolj zdravo, ne smemo jedi prepovedovati. Ko otroci vedo, da nobena stvar ni prepovedana, jim je veliko stvari manj privlačnih.

Zavedati se je treba tudi, da uravnotežena prehrana ni tista, s katero otrok vnese dovolj kalorij, ogljikovih hidratov, maščob in beljakovin (makrohranil), s tem pa tudi dovolj vitaminov in mineralov (mikrohranil), in so prepričani, da to predstavlja kakovostno prehrano.

Tisto, kar moramo imeti nenehno v mislih, je, da ne gre zgolj za količino hranil, ki jih otrok vnaša v telo, temveč tudi za njihovo kakovost in izvor. Ogljikovi hidrati lahko pridejo iz belega sladkorja, iz čipsa ali belega kruha, torej iz nezdrave in nekakovostne hrane, ki ni primerna za vsakodnevno uživanje, po drugi strani pa ogljikove hidrate najdemo tudi v zelenjavi, polnovrednih žitih in sadju, ki predstavljajo veliko bolj kakovosten vir vseh potrebnih hranil.

Lahko gremo sicer po liniji najmanjšega odpora in dajemo otroku tisto, kar bo, ko bo enkrat poskusil, zahteval kar naprej: čips, čokolado in gazirane pijače.

Toda ne pozabimo, da smo odrasli zadol­ženi za to, da ustvarimo dovolj vznemirljive in zanimive jedi, da bi otroci lahko uživali v uravnoteženi prehrani: v tisti, ki vsebuje hranljive snovi brez nepotrebnih maščob, konzervansov, umetnih barvil in tako naprej.

Prvi koraki

Velik pomen lahko pripišemo skupni pripravi obrokov. Vsak otrok lahko tako ali drugače pomaga, seveda glede na svojo starost, zato jim dovolite, da pomagajo, in uživajte v odličnem družinskem vzdušju..

Tako se otrok ne bo naučil le za življenje pomembnih stvari, temveč bodo obenem dobili tudi občutek, da jih potrebujemo in da so dragoceni, ter bodo tako gradili pozitivno sliko o sebi. To pa omogoča tudi boljšo komunikacijo med starši in otroci. Dandanes z otroki preživljamo premalo časa.

In povsem razumljivo je, da včasih izgubimo pogum in se nam zdi, da so spremembe v prehranjevanju prezahtevne in prezapletene, toda pomembno je začeti. Vse velike spremembe so se zgodili s prvim, majhnim korakom.

Otrokovo prehrano lahko izboljšujete postopoma, saj radikalni prijemi niso potrebni in niso primerni za otroke.

Nekaj preprostih nasvetov, ki jih boste lahko kar takoj uporabili:

  • Marmelado s sladkorjem nadomestite s tisto brez sladkorja.
  • Otrokom ne začinite hrane toliko kot odraslim. Preveč soli ni dobro za otroke, obenem pa je sol pogosto vzrok za povečano potrebo po sladkem in po tekočini.
  • Potrudite se pri postrežbi: otroci imajo radi, da je hrana lepo videti.
  • Pripravite preproste jedi in malice: oprana kumara, narezano sadje, kuhane testenine.
  • Prelive postrezite ločeno, da si vsak lahko sam izbere, kako bo jedel.

Ne pozabite torej, da je to trajen proces, poln izzivov, a njegova prava vrednost se pokaže v največjem zakladu: zdravju otrok.

Jadranka Boban Pejić

Članek si lahko v celoti preberete na sensa.si.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"