Tek

Pravilna tekaška drža

11. 12. 2011
Deli
Pravilna tekaška drža

Držite se pokonci, pogled naj bo usmerjen naravnost. Skušajte se čim manj gibati v navpični smeri. S kimanjem izgubljate energijo in povečujete silo, s katero pristajate na tla.

Glasnost: Prisluhnite svojim stopalom. Enakomeren ropot pomeni, da s preveliko silo pristajate na stopalni lok. Sila se pri tem ne amortizira pravilno, temveč gre naprej po telesu in lahko povzroči različne poškodbe. Neenakomeren ropot pomeni, da pristajate z večjo silo na eno od stopal. To je lahko posledica slabega nadzora medenice ali razlike v dolžini nog. Idealna je tišina. Poskušajte teči čim tišje.

Zgornji del telesa: Ramena naj bodo natančno nad kolki, trup pa pod kotom 90 stopinj na tla. Ne nagibajte se niti med tekom navkreber.

Roke: Komolci naj bodo sproščeni in ob telesu ter upognjeni pod kotom 90 stopinj; roke držite rahlo stisnjene v pest v višini pasu. Roke naj se premikajo naravno in sledijo ritmu nog.

Nadzor medenice: Opazujte vrh svojih spodnjic. Opazen premik na katerokoli stran je lahko problematičen. Za ojačanje oslabelih bočnih mišic delajte naslednjo vajo: stojte na eni nogi, medtem ko se z roko držite za pult, da ohranite ravnotežje. Drugo nogo dvignite nazaj in v stran (približno od 60 do 90 cm nad tlemi) in jo imejte ves čas zravnano, telo pa čimbolj pokončno. Naredite na dan po 3 serije z 10 do 15 ponovitvami z vsako nogo.

Menjava težnosti: Da dosežete najboljšo amortizacijo in se izognete poškodbam, mora vsako stopalo pristati na tleh najprej s peto in nato porazdelilti težo enakomerno čez stopalni lok do sprednjega dela sstopala oziroma njegovih prstov.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"