Šokantno: TAKO pametni telefoni vplivajo na možgane

22. 2. 2023
Deli
Šokantno: TAKO pametni telefoni vplivajo na možgane (foto: Profimedia)
Profimedia

Pametni telefoni so postali nepogrešljivi del našega življenja in veliko časa preživimo z gledanjem v ekrane in brskanje. Toda kakšen vpliv ima to na kakovost življenja in zdravja?

Pamentni telefoni namreč vplivjo na:

Razmišljanje

Čeprav še ni jasnih dokazov, da pametni telefoni dolgoročno negativno vplivajo na možgane, so zdravstveni strokovnjaki zaskrbljeni, da je lahko pretirana uporaba škodljiva za vse, še zlasti za otroke, ki še nimajo popolnoma razvitih možganov. Raziskave so na primer pokazale, da lahko pametni telefoni negativno vplivajo na kognicijo (mentalne procese, ki vključujejo pozornost, spomin, uporabo jezika, učenje, sklepanje in uporabe znanja s pomočjo misli, izkušenj in čutil). 

Pretirano zanašanje na pametni telefon lahko vodi celo v mentalno lenobo. Raziskava v reviji Journal of the Association for Consumer Research je pokazala, da se kognitivne sposobnosti znatno zmanjšajo, kadar koli je pametni telefon na dosegu roke, tudi kadar je telefon izklopljen.

Kakovost vida

Od začetka pandemije se je povečalo število otrok z kratkovidnostjo. Kratkovidnost je stanje oči, pri katerem lahko ljudje jasno vidijo predmete od blizu, stvari, ki so bolj oddaljene, pa se zdijo zamegljene. Če otroci dolge ure brez premora gledajo telefone na bližino, bi to lahko privedlo do vse večjega napredovanja kratkovidnosti, pravijo strokovnjaki, ki v zvezi s tem opravljajo tudi dodatne raziskave.

Hlepenje možganov po takojšnjem zadovoljstvu

Družbeni mediji uporabniku zagotavljajo nedosledno pozitivno počutje, podobno kot igre na srečo. Ko uporabnik objavi sporočilo, mu število všečkov služi kot nagrada in to ga zasvoji, da želi še več. Uporabnik ni vedno nagrajen z všečki in pozitivnimi odzivi, vendar so ti zelo zadovoljivi, kadar se pojavijo. Uporabnik lahko celo nezavedno spremeni svoja stališča, da bi ugodil prijateljem, ki všečkajo objave.

Poslabšanje socialne in čustvene interakcije v živo

Več časa, ko gledate v zaslon, manj časa preživite v osebni interakciji z drugimi. Zaradi tega je težje v živo vzpostaviti medosebne povezave in močne odnose, ki so pomembni za duševno zdravje. Pomanjkanje neposredne interakcije lahko privede do depresije.

Povečanje depresije in tesnobe

Zdravstveni strokovnjaki so prav tako zaskrbljeni, da lahko pretirana uporaba pametnih telefonov in socialnih omrežij - zlasti med najstniki, vodi v depresijo in tesnobo. Na socialnih omrežjih objavljamo svoje najboljše slike in življenje prav tako tudi drugi. Negativna plat velikokrat ostane zakrita, zato se vse zdi popolno, četudi v resnici ni. Uporaba zaslonov za sprostitev ali razbremenitev je v zmernih količinah primerna, vendar ima lahko negativne posledice, če je pretirana.

Kako zaščititi možgane?

Da bi izboljšali zdravje možganov, vam ni treba popolnoma prenehati uporabljati telefona. Pomembno je, da se zavedate, kako in koliko ga, ter da dajete prednost drugim dejavnostim in osebnim stikom, kadar koli je to mogoče. Kaj lahko še storite?

  • Večina pametnih telefonov omogoča spremljanje povprečnega števila ur, ki jih preživite na zaslonu. Zmanjšajte vsakodnevno uporabo.
  • Da se izognete škodljivim stranskim učinkom uporabe zaslonov na oči, držite mobilne telefone vsaj 18 do 25 centimetrov od obraza.
  • Prav tako upoštevajte pravilo 20/20/20: Vsakih 20 minut za 20 sekund dvignite pogled z naprave na nekaj, kar je 20 metrov pred vami. Tako sprostite oči.

Odpovedati se kakršni koli uporabi tehnologije ni dolgoročna rešitev, vendar je pomembno, da določite meje in časovne omejitve uporabe, pa še možgani vam bodo pri tem hvaležni.

Vir: healthtalk

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek