Zelišča za prvo pomoč

6. 11. 2012
Deli
Timijan: Razkuži rano. (foto: Profimedia)
Profimedia

Odrgnine, udarnine, ureznine ... majhne poškodbe, ki spadajo k našemu vsakdanu. Ne glede na to, da gre za manjše poškodbe, je treba oskrbeti, da se hitro pozdravijo.

Ozdravimo jih lahko sami, z zelišči in zdravilnimi rastlinami, ki jih naberemo na travnikih, v gozdovih - torej v naravi. Nešteto zdravil je pripravljenih prav iz osnov zdravilnih zelišč. Zakaj ne bi torej sprejeli to, kar nam ponuja narava in raje uporabili naravne antibiotike, razkužila sredstva za celjenje in blažitev bolečin.

Timijan in kamilica kot razkužilo

Odrgnine so večinoma grde, vendar je praviloma poškodovana le zgornja plast kože. Rano najprej temeljito očistite s čisto ali zelo malo posoljeno vodo. Majhne kamne lahko odstranite s pinceto.

Rano morate nato razkužiti, na primer z mlačnim timijanovim ali kamiličnim čajem. Kamilica zelo blagodejno deluje pri celjenju ran, poleg tega pa tudi  preprečuje razmnoževanje mikroorganizmov.

Plešec za ustavljanje krvavitve

Ureznine pustite malo krvaveti, da se klice odplaknejo. Nato nanje pritisnite kompreso, ki ste jo namočili v čaj iz plešca. Plešec vsebuje peptid, ki skrči krvne žilice, tako se krvavitev hitreje ustavi. Obliž, ki ga nalepite v smeri ureznine, ščiti rano.

Če je rana zaprta, vsakdanje mazanje s šentjanževim oljem preprečuje, da bi nastala grda brazgotina.

Čreslovina za izsušitev rane

Če iz rane teče, jo lahk izsušite z obkladkom s čajem iz čreslovine. Za to so idealni listki in skorja nepozebnika. Učinkujejo tudi pri vnetjih in blažijo bolečine. Uporabimo ga lahko tudi za spiranje rane.

Zelje in ohrovt za odprte rane

Pri odprtih ranah zdravilno učinkujejo listi zelja ali ohrovta.

Zeljni listi so odlični za preprečevanje in zdravljenje vnetja, poleg tega tudi razkužujejo in preprečujejo okužbe. Zeljni povitki pospešujejo zbiranje in izločanje gnoja, vendar morajo biti listi sveži in zeleni.

Župnik Kneipp je z njimi zdravil celo razjede.

Vzemite velike liste in jih valjajte s steklenico, dokler se ne pojavi sok. Valjar bi vsrkal preveč soka. List ali dva položite na rano in ju s povojem iz gaze utrdite čez noč.

Manuka med za čiščenje ran

Med ima izjemne zdravilne učinke, uporablja pa se že tisočletja. Zelo učinkovit je tudi leptospermumov med manuka. Čisti rane oz. obdrži rano čisto in pospešuje zdravljenje. Zaradi protibakterijske snovi je med uspešen v boju z antibiotičnimi klicami.

Poškodbo sperite z vodo, med namažite nanjo in jo pokrijte z gazo. Povoj zamenjajte vsakih 24 ur.

Skuta kot obkladek

Pri udarninah, zvinih in pregnjenjih vrečka ledu zavira otekanje. Prijetno hladno in proti otekanju učinkujejo tudi povoji s skuto ali z zdravilno prstjo, ki jih zmešajte s hladnim kamiličnem čajem.

Detelja za zdravljenje od znotraj

Dva do trikrat dnevno popijte skodelico čaja iz medene detelje, kar pospešuje zdravljenje od znotraj.

Medena detelja vsebuje učinkovine, ki delujejo predvsem na vene. Izvlečki medene detelje krepijo stene ven, blažijo vnetja in pospešujejo krvni pretok. V zeli najdemo tudi učinkovine, ki vplivajo na strjevanje krvi in ki pomagajo pri podplutbah in udarninah.

Ste stisnili palec?

Da ne nastane podplutba, členek prsta stiskajte deset minut in roko dvignite.

 

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord