Čudežna tabletka

24. 12. 2009
Deli
Aspirin je nepogrešljivo sredstvo za blaženje in preprečevanje cele vrste bolezenskih znakov, zato skorajda ne bi smel manjkati v vaši domači lekarni. (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Vsakdo ga ima v svoji omarici, škatli ali predalu z zdravili, le malokdo pa ve, kako zelo učinkovit je. predstavljamo vam še nekaj spoznanj o aspirinu.

Acetilsalicilna kislina (ASA) je poznana že več kot sto let, ima zelo malo stranskih učinkov, je poceni, njeno zdravilno moč pa izkoriščamo že vse stoletje. In to še ni vse! Množica raziskav iz različnih držav potrjuje, da ta preprosta spojina učinkovito ščiti pred srčnim infarktom, preprečuje nastanek raka na debelem črevesu, zavira napredovanje Alzheimerjeve bolezni in verjetno celo pomaga preprečevati možgansko kap. Pomaga pri vročini, glavobolu in slabem počutju. A še veliko več . .

Uspešno preprečuje ponovitev infarkta

Pravzaprav to počne zelo uspešno. Raziskave so pokazale, da je tromboza (nastanek krvnega strdka) daleč najpomembnejši vzrok, da se zamašijo srčne arterije, kar povzroči srčni infarkt. Redno jemanje ASA v odmerkih do 300 mg na dan in redne kontrole pri osebnem zdravniku bistveno (do 50 %) zmanjšajo nevarnost za ponoven infarkt. Splača se.

Pomaga pri angini pektoris

Angina pektoris nima nobene zveze z 'navadno' angino, pri kateri nas boli žrelo, imamo vročino in pljuvamo gnoj iz ust. Ne, pri angini pektoris čutimo močne bolečine, najpogosteje za prs­­nico. Vzrok za bolečine je zmanjšan pretok krvi skozi arterije srca, kar pomeni, da dobivajo srčna mišična vlakna premalo kisika in zato srce v celoti slabše deluje. In kot vsi vemo, srce pri takšnih ali drugačnih težavah najraje opozori nase z bolečino. Le brez skrbi, saj je aspirin vedno pri roki. Raziskovalci so v študiji dokazali, da so ob rednem jemanju učinkoviti že majhni odmerki ASA. Preis­kovanci, ki so jemali po 75 mg ASA na dan, so bili po treh mesecih v 34–50 odstotkov manjši nevarnosti, da doživijo infarkt, bolečine pa so postale blažje.

Znižuje krvni tlak

Tri ure že sedite v čakalnici, od starih mam in atov ste izvedeli že vse o njihovih vnučkih, poleg tega pa se sprašujete, ali obstaja sploh še kakšen del telesa, ki jih ne boli. Medicinska sestra vas ošine s plamenčki v očeh, vaše oči pa se prilepijo na njene dolge noge v črnih najlonkah. Potem se znajdete še pred mlado zdravnico v tesni beli halji, pod katero se napenjata dva čvrsta grička. Ali je potem sploh še čudno, da vaš krvni tlak kar malo pobezlja?

Če pa spadate med tiste nesrečneže, ki jim tudi med gledanjem najbolj žajfaste mehiške nadaljevanke sistolični (zgornji) tlak ne pade pod 140 mm Hg in diastolični (spod­nji) tlak pod 90 mm Hg, ste kandidat za naziv hipertonika. In kje je tukaj ASA? Strokovnjaki so v obsežni raziskavi dokazali, da redni odmerki po 75 mg ASA na dan znižajo diastolični tlak od 5 do 15 mm Hg. To pa pomeni, da bo nekoč v prihodnosti ASA verjetno postala pomembno dopolnilno zdravilo za zniževanje povišanega krvnega tlaka. Še zanimivost: omenjeni učinek ASA se je pokazal le, če so pre­­iskovanci jemali tablete zvečer pred spanjem. Jutranje uživanje ASA ni imelo nobenih učinkov.

Učinkuje proti raku na prostati

Raziskave kažejo, da vsak moški zboli za rakom na prostati, če le živi dovolj dolgo (80 let in več). Morda bo odslej drugače. Raziskovalci z omenjene klinike Mayo so ugotovili, da redno jemanje ASA zmanjšuje verjet­nost za razvoj raka, saj blokira encime, ki pospešujejo rast maligno spremenjenih celic.

Blaži bolečine pri pasavcu

Ta izjemno nadležna in boleča oblika herpesa (druga oblika so splošno znani mehurčki, po navadi na spodnji ustnici) vam lahko zelo zagreni življenje. Fino zmleto tableto ali dve aspirina raztopite v etilnem etru in z raztopino premažite boleče predele kože. Raziskave so potrdile, da je v takšnih primerih bolečina popustila, učinek pa je trajal od štiri do šest ur. Spet druge raziskave so pokazale, da se splača jemati preparate z ASA tudi pri običajnem herpesu. Vzemite eno 100-miligramsko tableto aspirina vsak dan in nadležni mehurčki bodo izginili najkasneje po petih do sedmih dneh.

Preprečuje raka na debelem črevesu

Vsak moški po 50. letu bi moral na vsakih nekaj let opraviti kolonoskopijo – pregled debelega črevesa. Če pa imate sorodnike, ki so zboleli ali celo umrli za to zahrbtno boleznijo, s pregledom ne odlašajte. Presenetite specialista internista in ga s kar se da nedolžnim izrazom na obrazu vprašajte, ali pozna rezultate raziskave, ki je potekala na darthmouthski univerzi. In kaj so odkrili? Če jemljete po 80 mg aspirina vsak dan, kar za 50 odstotkov zmanjšate nevarnost, da boste zboleli za rakom na debelem črevesu.

Bodite pozorni

Kljub vsem pozitivnim učinkom, ki ga ima aspirin na zdravje ljudi, ne smete pozabiti, da je to še vedno zdravilo, in ne hrana. Pred leti, ko je bil aspirin v prodaji v obliki navadnih tablet, je obstajala nevarnost, da se tableta prilepi na sluznico želodca in s svojim kislinskim delovanjem povzroči lokalno ranico na sluz­nici, ki je lahko zakrvavela. Danes so tablete v obliki stisnjenih zrnc, ki hitro razpadejo in se raz­­­topijo v tekočini, s katero jo poplaknemo. Naj to ne bo alkohol, se razume. Nevarnost krvavitve iz želodčne sluznice pa kljub temu še vedno obstaja. Razlog?

ASA učinkovito preprečuje strjevanje krvi in s tem nastanek krvnih strdkov tam, kjer je najmanj potrebno, pa tudi tam, kjer je zaželeno. Ko vaš želodček meša in obrača pravkar zaužito kosilo ali večerjo, se koščki hrane drgnejo ob želodčno steno in povzročajo drobne ranice. Če je v krvi dovolj visoka kon­­centra­­cija ASA, se kri ne strjuje, želod­­čna kislina pa na poško­­dovanem mestu dodatno razje sluznico. Rešitev so tablete z majhno količino ASA ter tablete, oblečene v posebne filme, ki se učinkovito upirajo delovanju želodčne kis­line in se raztopijo šele v tankem črevesju. Tak tip tablet je še posebej primeren pri dolgotrajni terapiji z ASA.

foto: Shutterstock

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"