Pravilno postenje: Kateri tip posta vam ustreza?

11. 3. 2015 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Pravilno postenje: Kateri tip posta vam ustreza? (foto: profimedia, fotolia, shutterstock)
profimedia, fotolia, shutterstock

Pritisk na tipko za resetiranje in vsi grehi – bodisi hitra prehrana, preveč kave ali nikotina – so pozabljeni? Na žalost tako zlahka ne gre.

Lahko pa s posebno kuro postenja poskrbite, da spomladi 'počistite' tudi svoje telo in odvržete nepotreben balast – tako duševnega kot tudi telesnega.

Danes tako ali tako živimo v obilju vsega, telo si ne more odpočiti, vedno bolj smo debeli in utrujeni. Zato se je smiselno od časa do časa postiti in se malo prečistiti. Imunski sistem si lahko tako kar precej opomore in tudi presnova se vzpostavi na povsem nov način. Po nekaj dneh posta se začne izločati še hormon sreče serotonin. Posledica: začutili boste novo energijo in se počutili, kot da ste na novo zaljubljeni.

Začetniki začnejo z največ tremi do desetimi dnevi posta. Preberite pa si, katera oblika posta je najprimernejša za vas.

Postenje z juhami

Za koga?

Za vse, ki želijo izgubiti nekaj kilogramov, vendar se ne želijo preveč mučiti. Lepo se vključi v potek dneva.

Kako gre?

Deset dni trikrat dnevno pojejte en do dva krožnika tople juhe. Lahko jo pripravite tudi vnaprej in si jo v termovski odnesete v službo.

Jedilnik

Zjutraj: juha iz ovsenih kosmičev – 4 žlice ovsenih kosmičev pokuhajte v 400 ml vode in 100 ml mleka ter jih nato pustite nekaj časa stati. Po želji dodajte še malce medu in cimeta.

Opoldne in zvečer: zelenjavna juha na primer iz krompirja, korenja, zelene in pora, zraven pa še ingver. Odrecite se le stročnicam, ker so težko prebavljive.

Povzetek

Za vse zaposlene, ki si lahko juho pripravijo vnaprej.

Postenje s piro

Za koga?

Ste utrujeni in izžeti? Potem bo to pravi tip posta za vas, ker naj bi v ljudeh spodbujal samoozdravitvene moči.

Kako gre?

Pri lažji različici deset dni jeste le jedi s piro. Sadje in zelenjavo jeste posebej. Trikrat dnevno zaužijete piro v katerikoli obliki, dodatno pa še sezonske solate. Živalske in mlečne beljakovine ter mastne jedi niso dovoljene.

Jedilnik

Zjutraj: žitni drobljenec (na primer v 200 ml pokuhajte 4 žlice zdrobljenih žitaric in jih pustite nekaj časa stati), kaša, zrna ali žemljice

Opoldne: pirin riž, testenine, zdrob, cmoki ali sadna solata

Zvečer: pirina kaša, juha ali pirin kruh

Povzetek

Pirini izdelki nasitijo in poskrbijo za večji dnevni zalet. S tem postom pa ne boste shujšali.

Zdravilni post

Za koga?

Za vse, ki bi radi hitro in učinkovito izgubili nekaj kilogramov. Vendar pa boste potrebovali veliko discipline.

Kako gre?

Začetniki začnejo z dvema dnevoma čiščenja, da telo pripravijo na post. Nato sledi pet dni posta. Pijete le sokove, čaje in juhe – tako zaužijete skupno le približno 250 kcal. Nato v dveh dneh počasi preidete na običajno prehrano.

Jedilnik

Primer za pripravo na post: zjutraj misliji (ovseni kosmiči, jabolka, oreščki, limonov sok in mleko), opoldne krompir v oblicah s korenjem in solata, zvečer pa jogurt z jagodičjem in semeni chia.

Primer za dan postenja: zjutraj metin čaj in 3 žličke glauberjeve soli v 200 ml vode, pred kosilom zeliščni čaj, opoldne zelenjavna juha, popoldne sadni čaj in zvečer z vodo (1 : 1) razredčen sadni ali zelenjavni sok

Primer za prehod na običajno hrano: zjutraj zeliščni čaj, za malico jabolko, za kosilo krompirjeva juha s porom in zvečer paradižnikova juha

Povzetek

Vzemite si dopust, kajti stres v dneh postenja je le dodaten strup za telo.

Postenje na podlagi kislin in baz

Za koga?

Preveč mesa, preveč sladkarij – slabe prehranjevalne navade se čez leto kar nalagajo. Če bi to radi prekinili, je to prava oblika posta za vas.

Kako gre?

V prehrano uvedete predvsem bazična živila, ki bodo odpravila zakisanost. Dovoljena sta predvsem sadje in zelenjava. Odpovejte se hitri prehrani, sladkemu, glutenu, mesu, mlečnim izdelkom in kavi. Začetniki začnejo s sedmimi dnevi takega posta.

Jedilnik

Zjutraj: sveži sokovi, na primer bananino-jabolčni sok

Opoldne: solate, na primer solata iz rdečega zelja s pomarančnimi fileji ali pa zelenjava iz voka

Zvečer: juhe (na primer korenčkova s krompirjem) ali pečena zelenjava, lahko tudi blitva in krompir

Povzetek

Ta post stavi na sveža živila in je zato primeren tudi za dolgotrajno spremembo prehranskih navad.

Štiri najpogostejše težave pri postenju

Kaj naj naredim ...

... če me ves čas zebe?

Pogrejte se s termoforjem ali v vroči kopeli. Pomaga tudi malce gibanja, ki pospeši krvni obtok. V tem času se odpovejte težjim vzdržljivostnim športom. Telesu privoščite malce miru.

... če krvni obtok ne sodeluje?

Pospešite ga z izmeničnim prhanjem s toplo in hladno vodo ter se oščetkajte.

... se poslabša moja koža?

Koža med postenjem izloča ostanke presnove. Po postu se spet izboljšala.

... če je lakota prehuda?

V prvih treh dneh se izogibajte prostorom, kjer bi lahko vonjali ali videli hrano. Ko bo črevesje čez nekaj dni prazno (pomagate si lahko tudi s klistirjem), občutka lakote ne bo več.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"