Hrana za sive celice

19. 2. 2014
Deli
Hrana za sive celice (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Ne le ljubezen, tudi inteligenca gre skozi želodec. Pravilna prehrana je odločilni gradnik zmogljivih možganov.

Organizacija človeških možganov še vedno presega tudi najbolj zapleten računalniški sistem. Za to potrebujejo veliko količino 'hrane'.

Sicer so možgani težki le dva odstotka telesne teže, vendar zahtevajo 20 odstotkov energije, ki jo telo vsak dan pridobiva s hrano. Preprosto nekaj kalorij – s tem sive celice niso zadovoljne. Potrebujejo čisto določena goriva za optimalno delovanje.

Sveža zelenjava je vedno dobra izbira

Brokoli vsebuje na primer tako zapletene snovi, kot sta sulforafan in thioctic kislina, ki ščitijo celice pred napadi nevarnih prostih radikalov.

Poleg tega je v vseh zelenih sortah zelenjave veliko folne kisline. Dobra oskrba s tem vitaminom krepi sposobnosti možganov in po rezultatih neke raziskave lahko celo prispeva k temu, da prepreči demenco. Če na zelenjavo daste še kanček dobrega rastlinskega olja iz repice, lanu ali bodaka, to skoraj 'namaže' spomin.

OrehZ vitamini B so bogati avokado in orehi – prava hrana za živce. Banane dodatno dajejo še magnezij, fosfor in kalij, mešanica, povzroči, da možgani kar drvijo.

Temni plodovi, kot so borovnice, črni ribez in robide, izboljšajo prenos informacij med živčnimi celicami v možganih.

Dobavitelj energije za možgane je sladkor, vendar daje uživanje sladkih živil možganom majhen dodatek glede zmogljivosti, ki pa hitro izpuhti. Več ur krepijo sestavljeni ogljikovi hidrati, na primer iz polnozrnatih izdelkov ali stročnic, ki jih telo zelo počasi predela v sladkor.Rdeča čebula

Skoraj nepogrešljivi so čebula, por in česen. Skrbijo za dobro prekrvavitev in ščitijo pred usedlinami v krvnih žilah.

Najmanj dvakrat na teden je priporočljivo jesti tudi morske ribe. Dajejo dragocene kisline omega 3 in jod, ki je pomemben za možgane. Medtem že tudi pri nas priljubljeni prigrizki sušija pomagajo kar dvojno: alge dajejo veliko vitaminov in prav tako jod, surova riba vsebuje kakovostne beljakovine, ki jih naše spominske celice nujno potrebujejo.

Prav tako pomembno je veliko piti, ker kri ostane tekoča. Poleg vode je zelo priporočljiv zeleni čaj. Njegove čreslovine preprečujejo vnetja in naj bi celo zavirale usedline, ki so odgovorne za Alzheimerjevo bolezen.

Veliko gibanja je nepogrešljivi del telovadbe za možgane. Ne le zato, ker se s tem izboljšata prekrvavitev in oskrba s kisikom. Telesna dejavnost spodbuja podobno kot smeh izločanje hormonov sreče. Ti zavirajo proces staranja vseh organov – tudi sivih celic.

Tabela živil za sive celice

Naši možgani ostanejo prožni do visoke starosti

Še pred nekaj leti je znanost izhajala iz tega, da se v starosti ne tvorijo več nove povezave med živčnimi celicami. Možgani naj bi bili s 30 leti pri 'koncu'. Ne drži!

Če se učimo kaj novega, tudi v možganih nastajajo nove povezave. Učiti se igrati na glasbeni inštrument ali jezik, z 'napačno' roko si umivati zobe, brati besedilo, obrnjeno narobe − kdor svoje možgane čim pogosteje izzove, jih dolgo obdrži v formi.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek