Kaj morate vedeti o jemanju zdravil

4. 9. 2008
Deli
Kaj morate vedeti o jemanju zdravil

Neka nemška študija je pokazala, da skoraj vsak tretji pacient ne razume vložnega listka, ki je priložen določenemu zdravilu. Najpogostejše kritike se nanašajo na slabo razumljivost teksta. Tudi če ga poskusimo razumeti, vedno ostane odprtih še kar nekaj vprašanj. S pomočjo strokovnjakov odgovarjamo na nekaj najpomembnejših.

Ali lahko zaužitje časovno premaknem?

Pomembno je, da se držite ure zaužitja zdravila. Če v vložnem listku piše enkrat dnevno, to pomeni vsak dan ob istem času, dovoljen zamik je največ dve uri. Dvakrat dnevno pomeni vsakih 12 ur z maksimalnim odstopanjem ene ure, trikrat dnevno pa pomeni vsakih 8 ur z maksimalnim odstopanjem pol ure. Če pozabite vzeti zdravilo, ga nikakor ne smete nadomestiti z večjim odmerkom pri nasled-njem zaužitju!

Se sme zdrobiti tablete z zapoznelim učinkom?

Nikoli! Pri tovrstnih zdravilih se del učinkovine začne izločati takoj, drugi pa šele pozneje. Če se tablete prelomijo, pregriznejo ali pa raztopijo, ta princip ne deluje več. Za zdravilne obliže velja, da jih ne smete nikoli prepoloviti. Če se poškoduje 'nosilna matrika', se spremeni učinek zdravila.

Kaj pomeni 'pogosto' pri stranskih učinkih?

Tudi če se zdravilo uporablja pravilno in v ustreznih odmerkih, lahko še vedno pride do nezaželenih stranskih učinkov. Zelo pogosto: pri 10 od 100 pacientov lahko pride do stranskih učinkov. Pogosto: stranski učinki lahko prizadenejo od 1 do 10 pacientov od 100. Občasno: verjetnost stranskih učinkov se nanaša na 1 do 10 pacientov od 1000. Redko: nanaša se na 1 do 10 pacientov na 100. 000. Zelo redko: prizadene lahko manj kot vsakega stotisočega.

Kaj dejansko pomeni pred jedjo?

Pred jedjo pomeni približno uro pred obrokom. Zdravilo namreč hitreje deluje, če ga zaužijemo na prazen želodec, pri nekaterih zdravilih je treba paziti na občutljivo sluznico želodca. Po jedi pomeni, da z zaužitjem zdravila počakajte najmanj dve uri po obroku.

Zakaj ne smemo piti mleka, če uživamo antibiotike?

Učinkovine antibiotikov se vežejo s kalcijem v mleku. Tvorijo se male kepice, ki težko prodrejo skozi črevesno steno do ožilja. Antibiotik tako ostane v črevesju, se prebavi in izloči. Če torej jemljete antibiotike, se raje popolnoma odrecite mleku, jogurtu, siru in drugim mlečnim izdelkom.

Dve do tri ure pred in po zaužitju se odpovejte mlečnim izdelkom, tudi če uživate fluorove tablete za zobe, zdravila proti osteoporozi in preparate z železom za izboljšanje krvne slike. Tudi v tem primeru je učinek zdravil lahko precej oviran.

Učinek sredstev za redčenje krvi (kumarini) lahko zmanjšajo različne vrste zelja, glavnata solata, špinača, beluši in stročnice.

Lahko zaužijem še druga zdravila?

Le v dogovoru s svojim zdravnikom. Druga zdravila lahko, podobno kot živila, spremenijo učinek določenega predpisanega zdravila. Zamenjava zdravila vsekakor spremeni terapijo in lahko pride do nezaželenih in nevarnih posledic. Iz tega niso izvzeta niti zdravila, za katera ne potrebujete recepta. Ob nakupu se v lekarni podrobno pozanimajte o možnem medsebojnem učinkovanju s predpisanimi zdravili.

Kdaj lahko preneham uživati zdravila?

Zdravila proti prehladu lahko prenehate jemati takoj, ko težave izginejo. Antibiotike morate jemati do konca predpisanega obdobja. Do ponovnega pojava bolezni lahko včasih pride tudi, če zdravilo pozabite vzeti le enkrat. V takih primerih je nato treba zdravljenje ponoviti.

Če zdravilo škodi želodcu oz. črevesju ali pa ste po njem utrujeni ali omotični, ne igrajte junaka, temveč obiščite svojega zdravnika. Ta vam bo predpisal drugo zdravilo, ki ga boste bolje prenašali.

Moram ob uživanju zdravila sedeti?

Pri zaužitju tablet ne igra nobene vloge, ali sedite ali stojite. To je popolnoma prepuščeno vam. Toda ob zaužitju tablet, kapsul ali dražejev ne smete ležati. To še posebej velja za paciente, ki so dlje časa priklenjeni na posteljo. V takšnih primerih namreč obstaja velika nevarnost, da zdravilo obstane v požiralniku in lahko pride do draženja ali vnetja sluznice.

Zakaj je treba tablete zaužiti z vodo?

V nasprotju z napitki, kot so kava, črn čaj ali grenivkin sok, je voda iz vodovoda nevtralna in torej nima vpliva na učinek zdravila. Tableto položite na konico jezika, zgornji del telesa malo nagnite naprej in tableto poplaknite z velikim požirkom vode.

Strokovnjaki svetujejo:

Antibiotiki niso vedno smiselni

Prehladna obolenja so bakterijsko pogojena le v 5 odstotkih primerov in jih zato ni treba zdraviti z antibiotiki. Kljub temu pa se z njimi zdravi od 40 do 60 odstotkov primerov. Prepogosta uporaba na žalost vodi k temu, da antibiotiki nato v resnih primerih sploh več ne učinkujejo.

Ustrezen antibiotik vam lahko predpiše le zdravnik. Nikar se ne poskušajte z antibiotiki, ki so vam ostali od morebitnih prejšnjih obolenj, sami zdraviti.

Tudi v rastlinskem svetu najdemo kar nekaj alternativ za zdravljenje virusnih in bakterijskih obolenj. Raziskave so pokazale, da imajo ustrezen zdravilni učinek kapska pelargonija, kapucinika, korenina hrena in listi oljk.

Dobro pripravljeni na obisk zdravnika

S starostjo se pogosto povečuje tudi število zdravil. Na podlagi seznama teh zdravil vam bo vaš zdravnik lahko svetoval o možnih medsebojnih učinkih. Povejte mu, ali uživate tudi kakšna zdravila, ki jih je mogoče dobiti brez recepta. Najbolje je, da si pred obiskom zdravnika na list papirja zapišete vsa možna vprašanja zanj.

Zdravilo lahko tudi zmanjša sposobnost vožnje, zato bodite previdni, še posebej če jemljete pomirjevala ali uspavala. Tudi k zdravniku se odpravite raje z avtobusom ali vlakom.

Posebne določbe veljajo tudi za uspavala in sredstva proti bolečinam, ki jih lahko dobite ob morebitnem zadrževanju v tujini. Zdravnik vam bo primerno svetoval glede tamkajšnje možnosti prevzema zdravila na recept.

Tudi narava ni vedno le nežna

Tri četrtine ljudi meni, da so stranki učinki rastlinskih zdravil manjši kot pri kemičnih preparatih, kar pa ne drži popolnoma. Trije primeri:

Šentjanževka

pomaga pri lažjih do srednje težkih depresijah, toda povzroči, da je koža bolj občutljiva za svetlobo. Poleg tega pospešuje nastajanje določenih encimov, ki so udeleženi pri približno polovici vseh zdravil, in tako povzroči, da se omili učinek zdravila.

Slamnik

krepi imunski sistem. Če pa izvleček uživamo dlje časa, se lahko pojavijo tudi nasprotni učinki.

Rmanov čaj

pomaga pri prebavnih motnjah, vsebuje pa tudi strup. Zatorej ga ne smete piti v prevelikih količinah in tudi ne predolgo.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek