Kaj morate vedeti o ponarejenih zdravilih

25. 1. 2010
Deli
Kaj morate vedeti o ponarejenih zdravilih (foto: Profimedia)
Profimedia

Naj gre za antibiotike, zdravila proti raku in malariji, zdravila, ki znižujejo holesterol, zdravila proti bolečinam ali pa viagro – Evropska komisija svari, da je v Evropi v obtoku vse več ponarejenih zdravil.

1. Zakaj so ponarejena zdravila tako nevarna?

Ker navadno vsebujejo premalo, nič ali pa popolnoma drugo učinkovino, kot je navedeno na embalaži. Premalo učinkovin v antibiotiku recimo povzroči, da povzročitelji bolezni postanejo neodporni proti zdravilu, tako da poznejša terapija učinkuje zelo slabo ali pa tudi sploh ne.

2. Kakšne so še možne posledice za paciente?

V najslabšem primeru sestavni deli zdravila niso le slabo odmerjeni, temveč so dodatno še nadomeščeni s strupenimi substancami, na primer topili, ki imajo lahko tudi usodne učinke.

3. Torej so ta zdravila tudi smrtno nevarna?

V svetovnem merilu vsako leto zabeležijo tudi več kot tisoč smrtnih primerov ljudi zaradi ponarejenih zdravil, ki pogosto prihajajo iz jugovzhodne Azije. Prodajajo se večinoma po spletu.

4. Kako prepoznam ponarejeno zdravilo?

Takšno zdravilo se navadno prodaja v nenavadni embalaži, na primer plastični vrečki. Ali pa na embalaži ni naveden rok uporabe ali pa številka zdravila. Alarmni signal naj se vam prižge, če manjka vložni listek, je skrajšan ali pa ni napisan v slovenskem jeziku.

5. Kako se najbolje zaščitim?

Najbolje je, da zdravila kupujete le v lekarnah. Če te ponujajo zdravila tudi po spletu, si prav tako ne delajte posebnih skrbi.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek