Kaj vas čaka, če ne zatisnete očesa

31. 8. 2009
Deli
Kaj vas čaka, če ne zatisnete očesa

Človeku, ki mu primanjkuje spanja, se lahko zgodi vse mogoče. Prav hitro se lahko pojavijo nepričakovane spremembe krvnega tlaka, srčnega utripa, hormonskega ravnovesja, krvnega sladkorja, telesne temperature in apetita. Ampak to še ni vse.

Izbriše vam spomin

Neka raziskava je pokazala, da je ljudem, ki so ostali budni vso noč, za 15 odstotkov upadla zanesljivost delovnega spomina. Spanje pomaga možganom, da uredijo informacije. Če ne boste imeli časa ‘pospraviti’ informacij, se ne boste mogli spomniti pomembnih podatkov.

Vaš pas se razširi

Raziskovalci so nekoč ugotovili, da večletno omejevanje spanja lahko vpliva na presnovo, kar poveča tveganje za debelost in sladkorno bolezen tipa 2. Tudi lani so kanadski razis­kovalci odkrili, da se ljudem, ki vsako noč spijo samo pet ali šest ur, tveganje za debelost poveča za 69 odstotkov v primerjavi s tistimi, ki redno spijo sedem ali osem ur.

Postajte bolehni

Na univerzi v Čikagu so ugotovili, da so pri ljudeh, ki jim primanjkuje spanja, protitelesa po cepljenju za polovico slabotnejša kot pri dobro spočitih. Če pred cepljen­jem proti gripi prezgodaj vstanete, vas cepivo morda ne bo dobro zaščitilo. V neki drugi raziskavi so ugotovili, da se v krvi močno poveča raven C-reaktivnega proteina, ki je označevalec tveganja za srčne bolezni, če izpustite spanje samo za nekaj ur.

Poveča se tveganje za raka

Telo med spanjem proizvaja hormon melatonin, ki pomaga uravnavati ciklus spanja in budnosti. Če je spanje moteno, je motena tudi proizvodnja melatonina, kar je lahko nevarno. V neki nedavni raziskavi so ugotovili, da melatonin razgrajuje škodljive proste radikale, ki lahko povzročajo raka, poleg tega pa ustvarja antioksidante. Melatonin lahko tudi poveča učinkovitost vitamina C, ki je prav tako antioksidant.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"