Kamenčki v žlezah slinavkah

2. 2. 2010
Deli
Kamenčki v žlezah slinavkah

Kako nastanejo te male usedline in s katerimi metodami se jih znebimo?

Vsi smo že velikokrat slišali o ledvičnih in žolčnih kamnih. Toda kamenčki v žlezah slinavkah? Dejansko obstajajo tudi ti. Zdravniki jih imenujejo tudi sialoliti. Sestavljeni so iz kalcijevega fosfata in kalcijevega karbonata ter se večinoma pojavijo med 20. in 50. letom starosti.

Kako nastanejo?

Tri parno ležeče žleze v ustih (obušesna, čeljustna in podjezična) čez dan ustvarijo do dva litra sline, s katero pripomorejo, da se hrana bolje prebavi. Premajhen vnos tekočine povzroči, da se slina zgosti.

Nastajanje sline v žlezah pa lahko povečajo tudi zdravila, kot so zdravila za bolezni srca, tablete za odvajanje vode, antialergiki in antidepresivi. Ta ostane v eni od žlez ali pa 'obvisi' v izvodilih v usta. Vsebovane soli se uskladiščijo in postopoma skepijo v kamen.

Težavno je lahko že žvečenje

Nekega dne se zgodi, da slina več ne odteka pravilno. Posledica: spodnji predel čeljusti ali lice boleče oteče, takoj ko se v usta steče voda, recimo pred jedjo. In ker je pogosto prizadeta čeljustna slinavka prav v bližini čeljustnega sklepa, lahko težave povzroči že samo žvečenje hrane.

Kako zdravnik postavi diagnozo?

Večinoma zadostuje že, da pacient podrobno opiše simptome. Da bi lahko izključili tumorje ali abscese, je pogosto potrebna ultrazvočna preiskava.

Kakšno je zdravljenje?

Včasih pomaga že pitje večjih količin tekočine ali pa lizanje kislih bonbonov. To okrepi izločanje sline. Če je kamen zelo majhen, se na ta način tudi izloči. Zdravnik lahko s sondo tudi nekoliko razširi izhod žleze in z roko poskusi 'izmasirati' kamenček.

In če tudi to ne pomaga?

Kamen se lahko razbije s pomočjo udarnih valov (litrotripsija). Na prizadeto žlezo se od zunaj namesti posebna zvočna glava. Ta z vgrajeno ultrazvočno napravo zazna žleze in kamne in odda približno tritisočimpulzne udarne valove. Zdravnik lahko na monitorju spremlja, kako se kamni razblinijo na mikroskopsko majhne delce, ki se nato izločijo s slino. Ambulantni postopek traja približno 45 minut.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ