Srčni infarkt: Najnovejši učinkoviti ukrepi, s katerimi lahko zaščitite svoje srce

27. 6. 2002
Deli
Srčni infarkt: Najnovejši učinkoviti ukrepi, s katerimi lahko zaščitite svoje srce (foto: Profimedia)
Profimedia

V nečem so moški srednjih let zares dobri: sredi belega dne se zgrudijo in obležijo mrtvi na tleh. Vzrok?

Srčni infarkt.

Bolezni srca in ožilja vsako leto nenadoma položijo v prerani grob nemalo moških, ki so tako rekoč na vrhuncu življenja. Srečno poročeni, s skorajda že odraslimi otroki, uspešni v službi. Toda - so bili tako uspešni tudi pri obvladovanju vsestranskih stresnih situacij? Ne zgledujte se po tem vzorcu.

Raziskovalci dan za dnem izpopolnjujejo in dopolnjujejo seznam nasvetov za preprečevanje oziroma zdravljenje bolezni srca in ožilja. Od preprostih vsakdanjih nasvetov za zdravo življenje do skorajda čudežnih tabletk in še bolj neverjetnih operativnih posegov, ki vam lahko rešijo življenje, ko že zbolite.

Kateri so najnovejši učinkoviti ukrepi, s katerimi lahko sami prispevate k ohranitvi zdravega srca?

1. Koliko znaša vrednost CRP v vaši krvi?

CRP je kratica za t. i. C-reaktivni protein.

To je specifični protein v vaši krvi, katerega vrednost se poviša, kadar se v telesu pojavi kakršnokoli vnetje, kamor sodi tudi vnetje srčnih (koronarnih) arterij. Zaradi tega se lahko te žile pretrgajo in posledično vam odpove srce.

Rezultati najnovejših raziskav pričajo, da vrednosti CRP dvakrat zanesljiveje in učinkoviteje napovedujejo, koliko vas ogroža srčni infarkt ali možganska kap, kot vrednost holesterola v krvi.

Med tistimi, ki jih je prizadela srčna ali možganska kap, je bil pomenljivo velik delež takih, ki so imeli povišane vrednosti CRP. Pri tem pa so bile vrednosti holesterola v krvi pri nekaterih celo normalne. Merjenje vrednosti CRP pri nas (še) ni rutinsko in do njega ste upravičeni le, če zdravnik domneva, da imate kako specifično obolenje. Kljub temu lahko svojemu zdravniku izrazite željo, da vam poleg holesterola izmeri še vrednost CRP v krvi.

Če bosta povišana oba ali le slednji, vi pa se počutite dobro, naj vam bo to resno opozorilo oziroma alarm za temeljit premislek in spremembo življenjskega sloga. Brez skrbi, časa je dovolj, da popravite marsikaj, le vztrajni in odločni bodite!

2. Ne hvalite se z 20 kilometri

Ki ste jih nazadnje pretekli pred 10 leti.

Da ima redna in zmerna telesna aktivnost odličen učinek na srčno-žilni sistem, čivkajo že vrabci na vejah. Recimo, da ste se nekoč redno ukvarjali s telesno vadbo, a ste to vrlino iz takšnih ali drugačnih razlogov zanemarili.

Vas zanima, koliko še zmorete v primerjavi s tistimi, ki so še vedno telesno aktivni?

Splošno pravilo: zmogljivi ste največ toliko, kolikor ste bili ob zadnji aktivnosti. V neki študiji so zdravniki primerjali preiskovance, ki so pred kratkim začeli redno vaditi, in tiste, ki so nekoč bili redno aktivni, a so potem prenehali, pred kratkim pa so se spet lotili redne vadbe. Njihovi izsledki? Umrljivost slednjih preiskovancev je bila za 40 odstotkov manjša.

Pozitivni učinki vadbe se sicer hitro izgubijo, a se k sreči tudi spet hitro pokažejo, ko začnemo ponovno redno vaditi. Tudi če je bila vaša največja fizična aktivnost premikanje kmetov po šahovnici, še niste mrtvi - ne še.

Pomembno sporočilo vsem zasedenim primerkom: nikoli ni prepozno, da napravite nekaj zase! Vstanite iz fotelja, odložite pivo, obujte tekaške copate in se za začetek podajte na sprehod. In pika!

Preberite: Postavljanje ciljev - zdaj je odličen čas, da začnete s pripravami na tekaško sezono 

3. Preživite več časa na fitnesu.

Dvigovanje uteži je koristno, in to ne le za vaše bicepse, ampak tudi za srce. Zakaj? Z dvigovanjem uteži si znižujete krvni tlak in raven holesterola v krvi ter si krepite mišice. Tako si olajšujete vsakdanje življenje, saj bo dvigovanje in nošenje bremen ter fizični napori, ko boste tekali po službenih opravkih z enega na drugi konec mesta, za vas mačji kašelj.

Močnejše mišice naj bi tudi pripomogle k znižanju frekvence bitja srca ter krvnega tlaka celo med prenašanjem težkih bremen. S tem pa seveda ščitite svoje srce pred nenadnimi hudimi obremenitvami, ki lahko povzročijo infarkt.

4. Prenehajte kaditi!

Cigarete, travo, vodno pipo ... karkoli! Edina stvar, ki je bolj pomilovanja vredna od 43-letnega moškega, ki se zadeva s travo, je 43-letni moški, ki se zadeva in se pri tem mrtev zgrudi zaradi srčnega infarkta.

Kdor inhalira marihuano, je po podatkih nekaterih priznanih študij v petkrat večji nevarnosti, da bo v prvi uri po pokajenem zvitku doživel srčni infarkt. Odrastite že vendar in vrzite stran ves plevel, ki ga hranite doma v nogavicah.

5. Kupujte ekstra deviško olivno olje.

Španci so v svoji raziskavi dokazali, da se je ljudem, ki so uporabljali ekstra deviško oziroma čisto, nerafinirano olivno olje, vrednost »slabega« oziroma LDL holesterola nižala za najmanj 4 odstotke, vrednost »dobrega« oziroma HDL holesterola pa zvišala za vsaj 2 odstotka.

Pri ljudeh, ki so uporabljali običajno rastlinsko olje, ki vsebuje manj antioksidantov, tega učinka niso opazili.

Preverite še: 69 genialnih načinov za uporabo kokosovega olja v vsakdanjem življenju

6. Ste že slišali za genetsko svetovanje?

Kako podrobno pozna vaš osebni zdravnik vašo družino in najpogostejše zdravstvene težave njenih članov? Ne prav dobro? Napaka.

Bolezni, ki so jih imeli ali jih imajo vaši najbližji, so izredno pomemben podatek. Veliko bolezni je namreč dednih, najbrž mnogo več, kot domnevamo. Osebni oziroma družinski zdravnik bi moral vsaj okvirno poznati vašo družinsko zdravstveno problematiko.

Priporočljivo je, da veste, ali je kateri družinski član od prastaršev naprej zbolel za rakom, sladkorno boleznijo, boleznijo srca ali ožilja itd., saj vam bodo strokovnjaki znali povedati, koliko ste ogroženi vi. Res pa je, da je to področje, imenovano genetsko svetovanje, zelo obširno, zato obstajajo v svetu, pa tudi že pri nas, posebej za to usposobljeni in izobraženi strokovnjaki, ki vam znajo pravilno in pravočasno svetovati, kaj je dobro in kaj slabo za vaše zdravje.

7. Tridimenzionalno slikanje srca.

Slikovne metode za prikazovanje notranjih organov so v medicini vsak dan boljše, nazornejše in natančnejše. Žal tudi vedno dražje in tako navadnemu smrtniku skorajda nedostopne. Če si lahko privoščite najvišje možno dodatno zdravstveno zavarovanje ali če imate veliko pod palcem ali pa če ste tisti nesrečnež s hudo boleznijo srca, da ste upravičeni do zelo drage preiskave, potem lahko postanete lastnik tridimenzionalne slike svojega srca.

Najnovejše slikovne metode z izredno natančnostjo pokažejo tudi najmanjše spremembe na organih, ki so že lahko znak, da je vaše srce najedeno oziroma ogroženo.

8. Opravite obremenitveno testiranje srca.

Rezultatov pri obremenitvenem testiranju srca nikakor ne morete ignorirati. Zapis EKG na papirju, frekvenca bitja srca in krvni tlak med tekanjem po tekočem traku vendarle pokažejo črno na belem, v kakšnem stanju je vaša srčna mišica v mirovanju, med obremenitvijo in kolikšno obremenitev sploh prenese.

Seveda vam testa ni treba opravljati vsako leto, je pa priporočljiv za obremenjene poslovneže, ki se jim je po 40. letu starosti končno posvetilo, da bi morali nekaj napraviti zase. Večina teh je prepričana, da so še zmeraj kadarkoli zmožni preteči 10-kilometrsko razdaljo kot nekoč pri dvajsetih. Potem pa končajo na urgenci. Če že ne zaradi srčnega infarkta, pa zaradi zvitega gležnja.

9. Tabletka namesto balončka.

Še včeraj so zdravniki delali čudeže s posegom, ki se imenuje balonsko širjenje koronarnih arterij. V skoraj zamašeno žilo neposredno pri srcu so vstavili balonček in ga napihnili ter tako razširili zožen predel žile, da je skoznjo ponovno stekla primerna količina krvi za prehranjevanje srčne mišice. Ta precej nevarni poseg pa ni nujno trajen. V 30 odstotkih se žila lahko ponovno zoži oziroma zamaši.

Danes je lahko stvar videti precej elegantnejša. Dežurni krivec za zoženje žil je ateroskleroza oziroma zvišane vrednosti holesterola v krvi. Obstajajo zdravila za zniževanje holesterola, imenujejo se statini, in raziskave kažejo, da so ta zdravila celo boljša, kot si trenutno predstavljamo. Nekateri jih imenujejo kar »novi aspirini«, saj učinkovito znižujejo vrednosti holesterola v krvi, s tem ohranjajo zdravo ožilje in preprečujejo razvoj ateroskleroze.

Aspirin sicer deluje po drugačnem principu, zdravniki ga svetujejo tistim, ki že imajo okvarjene stene žil zaradi ateroskleroze, saj pripomore k ohranjanju zadostnega pretoka krvi skozi žile ter preprečuje tvorbo krvnih strdkov. Statini so korak pred aspirinom, saj naj bi ohranjali zdrave žile, tako da do nevarnosti tvorbe strdkov sploh nebi prišlo. če vam je zdravnik predpisal statine, vam je vsekakor svetoval dobro.

Lea Gril

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"