Živila, ki pomagajo ohranjati dober imunski sistem

5. 3. 2014 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Živila, ki pomagajo ohranjati dober imunski sistem (foto: iz revije Lisa)
iz revije Lisa

Ko sem se odločila za zdravo življenje brez umetnih dodatkov in zdravljenje z naravnimi živili, sem ugotovila, da je ključ v preventivi.

Da ohranjam imunski sistem v polni formi tudi pozimi, moram poskrbeti prej. Ko še deluje. Edina stvar, ki mi ruši domine pri vrhunsko pripravljenem imunskem sistemu, je spanje ali nespanje moje najmlajše Shime. Zato še bolj gledam na to, da domine čim hitreje sproti pobiram in nadoknadim primanjkljaj.

In kaj mi pri tem pomaga?

Zdrava prehrana je steber dobre odpornosti. Poleg čim več svežega ekološkega sadja in zelenjave ter gibanja na svežem zraku mi pomagajo naslednji biseri narave:

Olje črne kumine

Še posebej v zimskih dneh se moj dan ne začne brez 1 čajne žličke tega aduta. Deluje kot inšpektor, ki pregleduje, kaj v telesu ne deluje, in uravnava ravnovesje v organizmu. Nepogrešljivo je tudi pri težavah z dihali, vključno z astmo, bronhitisom in oslovskim kašljem.

Odpravlja težave povišanega holesterola in krvnega tlaka, izboljšuje prebavo ter blagodejno vpliva na delovanje živčnega sistema. Krepi imunski sistem, upočasnjuje razmnoževanje rakavih celic, lajša težave pri luskavici, alergijah, aknah ...

Sveže stisnjen korenčkov sok

Stisnem si ga večkrat na teden, saj je molekula korenčkovega soka podobna molekuli krvi in ima popolnoma vse aminokisline, iz katerih telo zlahka naredi beljakovine. Je najbogatejši vir vitamina A v obliki, ki jo telo hitro uporabi, vsebuje obilne zaloge vitaminov B, C, D, E, G in K, ima ogromno kalcija, magnezija, železa, natrija in kalija, fosfor, žveplo in silicij, vsi so v popolnem ravnovesju.

Ker ga sestavlja kombinacija elementov, ki hranijo celotni organizem in pomagajo uravnovesiti telesno težo ter notranje kemijsko ravnovesje, je zagotovo nepogrešljiv partner pri krepitvi imunskega sistema.

Spirulina

Je prav tako moj dnevni dodatek, ki me oskrbi s potrebnimi osnovnimi beljakovinami, maščobnimi kislinami, vitaminoma A in E ter vitamini skupine B.

Deluje kot antioksidant, skrbi za črevesno floro, vsebuje ogromno klorofila, ureja prebavo, lajša stres in ima še veliko pozitivnih učinkov. Vse snovi, ki so v spirulini, so v obliki, ki jo naše telo zlahka sprejme in vsrka.

Ingver

Obožujem to živilo in ga vključim v zimske jedi, kadar je mogoče. Ingver je res eno od najpomembnejših zdravilnih zelišč, saj krepi moč dihal in dviguje moč življenjske energije, deluje protiseptično, zato mu pravimo tudi naravni antibiotik. Krepi imunski sistem, je močan antioksidant, ker ogreva telo, je še posebej dobrodošel pozimi.

Če smo prehlajeni, nam je v veliko pomoč pri kašlju, zasluzenosti in piskajočemu dihanju. Večkrat tedensko si skuham ingverjev čaj z limono in medom, ki je odlično krepčilo za telo. Pa še okusen je in preprost za pripravo.

  • Ingverjev čaj

Vodo zavremo, vanjo damo na pol centimetra narezane koščke ingverja, ki smo ga prej dobro skrtačili in umili pod tekočo vodo (če je ingverjeva korenina ekološka, je ne lupimo), kuhamo na rahlem ognju približnp 10 minut, počakamo, da se malce ohladi, nato dodamo limono in med po želji.

Količine so odvisne od tega, kako močan čaj želimo. Za eno skodelico bo dovolj 1 centimeter velika rezina.

Marelična jedrca

Vsak dan zaužijem nekaj jedrc, kar prav tako pomaga mojemu imunskemu sistemu ostati v formi. So eden od najboljših virov vitamina B17, uničujejo rakave celice in so močan antioksidant.

Vsebujejo široko paleto vitaminov, mineralov in aminokislin. Med njimi so magnezij, fosfor, kalij, jod, cink, baker, mangan in železo. Spodbujajo telo pri izločanju sluzi.

Probiotiki

Z njimi krepim črevesno floro, da telo sploh lahko izkoristi vitamine, minerale in preostale snovi iz hrane. Tako ohranjam črevesno floro v ravnovesju.

Danes smo večinoma že seznanjeni, da je imunski sistem doma v črevesju, zato moramo zanj dobro skrbeti, predvsem pa zagotoviti koristnim probiotičnim mikrobom ugodne razmere za rast in razmnoževanje.

Na voljo imamo tako kakovostne probiotike kot fermentirane izdelke (sirotka, kefir, kislo zelje, kisla repa ...).

Voda

Pijem veliko kakovostne vode. Če je telo dovolj hidrirano, je tudi prebava dobra. Iz telesa pomaga odplakniti toksine, naša koža bo bolj sijoča, nujno je potrebna za pravilen krvni obtok, delovanje možganov, metabolizem, uravnavanje telesne temperature, delovanje ledvic in sečil, za prenos hranljivih stvari do vsake celice, za pravilno delovanje sklepov in kostnega sistem, torej kar precej razlogov za pitje zadostne količine vode.

Čemu pa se izogibam?

Vse navedeno pa mi ne bi pomagalo, če bi v svoje telo še naprej vnašala sladkor, sladice, mleko, belo moko in izdelke, polne aditivov, ojačevalcev okusa, konzervansov, pesticidov, antibiotikov ...

S temi živili bi hkrati kisala telo in zasluzila dihala, ki jih naravnim pomočnikom ne bi uspelo dovolj hitro razstrupljati in vzpostavljati ravnovesja. Zato bi imeli običajno prisotni mikrobi na sluznici ugodne razmere za rast in razmnoževanje.

S kakšnimi metodami si vi pomagate krepiti imunski sistem?

Napisala Tajča Pavček, fotografije Aleš Pavletič

Tajča Pavček je lastnica ekološkega podjetja Ekolife natura, ki bo vodila projekt Fit in zdravi čez vso zimo, prehladu se le nasmejimo. Na akcijo se lahko prijavite na spletni strani www.ekolife.si.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"