Ali vaša telesna aktivnost prinaša rezultate?

27. 1. 2013
Deli
Ali vaša telesna aktivnost prinaša rezultate?

Intenzivnost treninga lahko merimo le posredno. Odvisen je tudi od razpoloženja, utrujenosti in motivacije. Pazljivo preberite VSE spodnje trditve in kritično presodite, ali v svoj trening vlagate dovolj truda, da bi lahko pričakovali uspeh.

Že kakšno desetletje pridno tipkam na računalnik in radovednim odgovarjam na vprašanja, stiske in zagate s področja treninga in prehrane. V bistvu me je včasih prav to prisililo, da sem  marsikatero temo preštudiral še bolj natančno.

Verjemite mi, neštetokrat sem odgovoril na ista vprašanja, vedno znova pa me preseneti prostranost človeškega dojemanja stvari, kot so zmerna telesna aktivnost, uravnotežena prehrana, zdrava prehrana, intenziven trening in podobno.

Prav zato imam včasih pri odgovarjanju težave. Sam namreč zmerno telesno aktivnost dojemam drugače kot nekdo, ki nikoli v življenju ni ničesar delal.

Zelo pogost je takšen scenarij ...

Vprašanje: Rada bi se znebila maščob okoli pasa in bokov. Obstajajo kakšne posebne vaje za to?

Odgovor: Prav posebne vaje ne obstajajo, potrebna sta telesna aktivnost in uravnotežena prehrana. No ja, ne smemo pozabiti še na počitek, pa bo šla maščoba počasi stran. Je pa res, da bo šla tista okoli trebuha in bokov nazadnje. Nekako tako, kot če greš smučat na Krvavec, med prvimi vstopiš v gondolo, ven pa boš prišla med zadnjimi.

Vprašanje: Ampak že tri leta redno hodim na fitnes, štirikrat na teden. Verjetno imam takšen tip postave, za katerega to ne velja? Razmišljam o liposukciji, ker se res že zelo dolgo trudim s to maščobo, pa ne gre in ne gre dol. Tudi pri prehrani pazim, ne jem nič sladkega.

Aha, tako torej, in čeprav sem prepričan, v čem je problem, ponavadi poskušam biti zelo diplomatski.

Odgovor: Hm, a tako!? Možno, da je narobe kaj s hormoni, si morda šla kaj pregledat ščitnico? Morda bi veljalo tudi nekoliko povečati raven intenzivnosti, natančneje urediti prehrano ...

Ko sem prišel iz Velenja študirat v Ljubljano, se mi je Ljubljana zdela neznansko veliko mesto. Sili me na smeh, če samo pomislim, kako me je bilo strah, da se v Ljubljani ne bom izgubil! Ko pa sem nekaj časa prebival v Beogradu, Parizu, Miamiju, sem spoznal, da Ljubljana niti ni tako velika.

Podobno bi moralo razmišljati dekle iz dialoga zgoraj. Tisto, kar ona meni, da je zahteven trening, je v bistvu le zmerno razgibavanje in nikakor ni dovolj intenzivno za bistven napredek. Vendar tega ne ve, ker še nikoli ni trenirala drugače oziroma ni prestopila tiste magične meje.

Prepričan sem, da bi dekle že naslednji dan lahko začelo treninge na popolnoma drugi ravni, če bi z njo opravil le en skupen trening. Zanimivo je, kako so ljudje presenečeni, ko ugotovijo, da niso prišli niti blizu svojim mejam sposobnosti.

Intenzivnost treninga lahko merimo le posredno. Odvisen je tudi od razpoloženja, utrujenosti in motivacije.

Zato pazljivo preberite VSE spodnje trditve in kritično presodite, ali v svoj trening vlagate dovolj truda, da bi lahko pričakovali uspeh.

Vem, da sem bil telesno dovolj aktiven, ko sem po koncu treninga:
  1. poln energije;
  2. preznojen;
  3. prijetno utrujen;
  4. roke in noge so težke;
  5. utrujen, roke in noge me ne ubogajo, tresejo se, mišice pa pečejo;
  6. čisto izčrpan, gre mi malo na bruhanje;
  7. čisto izčrpan, ne zmorem drugega kot sedeti ali ležati, piti ali jesti mi ne paše, ker bi v hipu bruhal;
  8. popolnoma izčrpan, težko izgovarjam besede, trese me od mraza in glasovi okoli mene so oddaljeni, vidim megleno sliko; bruhal sem najmanj dvakrat, nisem prepričan, ali mi tudi ni malo ušlo v hlače;
  9. popolnoma izčrpan, se ne zavedam okolice.

Bruhati po treningu res ni zabavno in tega od vas nihče ne pričakuje. A če niste vsaj enkrat prišli vsaj do 6 ali 7 ravni, res še niste izkusili pravega treninga.

Trening mora biti aeroben in krepilen. Posebej naporen je, če je sestavljen predvsem iz kompleksnih vaj. Ko aktiviramo več mišične mase naenkrat, dobi motorični center večji stimulus, ta pa nato pošlje komando ostalim centrom v telesu, ki so zadolženi za rast mišic, pridobivanje moči in za krepitev metabolizma. Tako je tudi napredek najhitrejši. Ne verjamete?

Vse komponente uspešne in ciljno zasnovane vadbe ima edinstvena vadba SOS, pri kateri lahko pričakujete napredek in uspehe že manj kot po mesecu obiska.

Mito Šinkovec, profesionalni osebni trener

Novo na Metroplay: "Življenje nam prek izzivov želi nekaj povedati" | Dejan in Tamara - Pot do spremembe