Ste pretirano ljubosumni v razmerju? Poglejte, kdaj je ljubosumje toksično

19. 2. 2023
Deli
Ste pretirano ljubosumni v razmerju? Poglejte, kdaj je ljubosumje toksično (foto: Profimedia)
Profimedia

Je normalno, da je v odnosu s partnerjem prisotno ljubosumje? Ga sami občutite? 

Pomislite na svoje razmerje. Ste bili kdaj v situaciji, ko je iz vas izbruhnilo ljubosumje, ali pa ga niste izrazili, temveč samo čutili? Poglejte, do katere meje je to še normalno in kdaj preide v toksičen odnos. 

Poznate tisti občutek, ko se na začetku razmerja bojite, da bi partnerja izgubili, preden lahko sploh spleteta trden odnos? Takšno ljubosumje je povsem normalno in tudi tisto, ko vas natakarica malce preveč opazuje ter partner namigne, da ste mu všeč in da je srečen, da vas ima. 

V vsakem razmerju je prisotno ljubosumje, kar je naravno in vam daje vedeti, da partnerju ni vseeno. Zaradi tega nihče od vaju ni slaba oseba. 

Ljubosumje se pojavi, ko je ogroženo nekaj, kar cenimo in imamo radi. 

Ljubosumje povezujemo s težavami, ki izvirajo iz nas samih - z nizko samopodobo in strahom pred zavrnitvijo. Vendar ne gre vedno za to. Pojavi se tudi, ko partner naredi kaj, zaradi česar mu drugi ne more več zaupati ali zamaje trdnost odnosa. Čeprav je ljubosumje najpogostejše na začetku razmerja, to ne pomeni, da ne boste ljubosumni tudi nekaj let kasneje. 

Kdaj ljubosumje postane toksično? 

Ko nekdo pogosto čuti nesigurnost in se boji za zvezo, postaja vedno bolj ljubosumen in tudi pristranski. Oseba čuti, da ni dovolj dobra za svojega partnerja in njen občutek se še utrdi, če kdo drug partnerju izkaže naklonjenost. 

Če ljubosumje privre na plan v vsakem pogovoru, pogledu in pripombi, ali vam zavre kri, ko gre nekdo samo mimo partnerja, potem se morate malce umiriti, saj to kaže na toksičen odnos (ali se mora umiriti partner, če ste znake opazili pri njem). Ljubosumje lahko postane izgovor za nadziranje in manipuliranje, npr. ko vam partner pove, kaj lahko oblečete in česa ne, s kom lahko govorite in s kom ne, da ne morete nikamor sami ... Takšno vedenje je velika rdeča zastavica. 

Ljubosumje osebo lahko popolnoma izčrpa in vsekakor iz razmerja vzame vso veselje, zabavo in spontanost. Ljubosumju pogosto sledi jeza in želja po nadzoru druge osebe, kar spodkoplje zdrav odnos. Ko mora nekdo stalno odgovarjati na vprašanja, kam gre in nima več nikakršnega zaupanja, hitro izgubi voljo in se neha truditi. 

Ste torej opazili, da je ljubosumje v vašem razmerju že preraslo v toksično? 

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord